Recenze Harman Kardon Aura: Perfektní 360-stupňový zvuk, který vám bude každý závidět

Recenze Harman Kardon Aura: Perfektní 360-stupňový zvuk, který vám bude každý závidět

V posledných rokoch začali domáce reproduktory Harman Kardon prichádzať s atypickým dizajnom. Výnimkou nie je ani model Aura Studio, ktorý máme práve teraz na recenziu. Vzhľad ale nie je všetko a okrem toho, že všetci budú chcieť, aby ste im vysvetlili, čo za „čudo“ práve máte na stole, tak budú chcieť počuť aj ten 360-stupňový zvuk, s ktorým ste sa pochválili. A musím povedať, že ten je naozaj skvelý.
Zvuk, ktorým sa vyznačuje Harman Kardon Aura Studio, je na veľmi dobrej úrovni a navyše je aj dosť hlasný. O basy sa stará 30-wattový woofer a v drvivej väčšine prípadov sú presne také, aké od danej skladby čakáte. Ani pri sledovaní filmov to nie je veľký problém. Jediný problém som mal pri pozeraní filmu Interstellar, kde mali niektoré Zimmerove skladby tak hlboké basy, že ich reproduktor ignoroval, respektíve bolo počuť, že má problém s ich reprodukciou. Avšak scéna, kde sa Mann pokúša nadokovať k Endurance a dôjde k explózii, tu vyznela veľmi dobre. Následné vesmírne ticho bolo ohlušujúce. Je teda veľmi dobrým doplnkom aj na pozeranie akčných filmov, ktoré bývajú bohaté na takéto zvukové scény.

Aura Studio okrem toho vo svojich útrobách ukrýva dvojicu 15-wattových tweeterov, ktoré sa starajú o stred a výšky a starajú sa o ne veľmi dobre. Poznať je to napríklad pri počúvaní Metallicy alebo Led Zeppelin vo FLAC, kedy je reprodukcia zvuku naozaj nádherná a chcete si ju vypočuť znovu. V čom vám samozrejme nič nebráni. Po stránke hlasitosti je Aura Studio veľmi hlasná a jej zvukom dokážete zaplniť väčší priestor, ako napríklad prednáškovú miestnosť na vysokej škole. Do takých priestorov však nie je primárne určený a skôr si ho užijete v obývačke, kde ho máte pripojený k Apple TV štvrtej generácie cez Bluetooth. Vzhľadom k absencii optického audio portu si ho ale napríklad k Xboxu One nepripojíte, k Apple TV však áno, vďaka Bluetooth a Aux-in.

Optickým portom disponujú len drahšie modely, Aura a Aura Plus, ktoré sú navyše obohatené o niekoľko ďalších vychytávok. Menovite ide o podporu WiFi, DLNA, AirPlay a mobilnú Remote aplikáciu. Model Aura Plus navyše ponúka Spotify Connect, čo predplatitelia tejto služby ocenia.

Neprehliadnite:
Hudobný demokrat
Exkluzívnou funkciou u Harman/Kardon Aura Studio je prítomnosť mikrofónu, ktorý umožňuje vykonávať konferenčné hovory z iPhonu a rovnako tak ešte disponuje režimom Social Mode. To je vlastne “sociálna” funkcia, ktorá vám umožní pripojiť k jednomu reproduktoru viaceré zariadenia, medzi ktorými sa môžete prepínať.

Harman/Kardon Aura

Design
Aura Studio prekvapí aj svojim vzhľadom. Ten môže každému pripomínať niečo iné. Po tvarovej stránke pripomína mohutný ananás bez listov, v ktorom sa ale miesto chutného pokrmu ukrýva veľa muziky. Na samom spodku Aury Studio sa ukrýva membrána wooferu a preto by som zvýšil opatrnosť pri jeho prenášaní. Následne sa tu potom nachádza hlavná, čierna časť tela, ktorá vo svojom vnútri ukrýva spomínané reproduktory a tiež na nej nájdete ovládací panel. Ako inak, jedná sa o tlačidlá reagujúce na dotyk, čo má výhodu v rýchlom zapnutí a párovaní, no viackrát sa mi stalo, že som nechtiac zavadil o tlačidlo pre prijatie hovoru, ktoré mi vyplo hudbu aj v prípade, že som mal reproduktor pripojený k počítaču. Našťastie pre opustenie tohto režimu stačilo znovu spustiť hudbu alebo film na počítači. Mám však pocit, akoby bol reproduktor následne o niečo hlasnejší, než ako som si ho nastavil predtým.

Harman/Kardon Aura

Ďalej nasleduje pohľad na obrovské sklenené teleso, ktoré vstupuje dovnútra reproduktoru. Osobne mi to pripomína kancelársku fontánku. Čo je ale dôležité, je, že toto sklenené teleso slúži zároveň ako zosilovač a hlavne, vďaka otvoru uprostred, ktorý slúži ako výduch. Pretože ide zvuk zvrchu, nemá určený konkrétny smer a dostávame sa tak k najdôležitejšej vlastnosti, ktorou sa Aura líši od iných. Reproduktor bol totiž navrhnutý tak, aby poskytoval rovnako kvalitný zvuk zo všetkých strán. Inak povedané, 360-stupňový zvuk. Osobne ma to veľmi potešilo, keďže na rozdiel od iných reproduktorov som si ho nemusel na seba namieriť, ale len som ho položil tam, kam som chcel. Len som teda musel dávať pozor, aby som pri práci s ním nezavadil o spomínané tlačidlo.

Harman/Kardon Aura

Resumé
Nebudem krúžiť okolo horúcej kaše a rovno prejdem k resumé. Harman Kardon ma opäť presvedčil, že keď ide o prémiové reproduktory, tak v tejto oblasti vie veľmi dobre, čo robí. Veľmi si cením inovatívne spracovanie a aj kuriózny vzhľad, o ktorom som sa pri písaní recenzie dokonca dozvedel, že vyhral cenu Red Dot Design Award. Vzhľad a tvar ide ruka v ruke so zvukom, pretože bol navrhnutý tak, aby poskytoval 360-stupňový zvuk a vy ste si tak mohli vychutnať rovnako kvalitný zvuk bez ohľadu na to, z ktorého uhlu ho počúvate. Vynikajúca je sila basov, výšok i stredu a ak sa rozhodnete pozerať filmy, určite získate lepší zážitok, než keby ste sa spoliehali len na základnú audio výbavu vášho televízora. Pri veľmi hlbokých basoch však môže byť problém s ich spracovaním.
comments powered by Disqus