Recenzia: AKG Y40

Recenzia: AKG Y40

AKG má veľmi zaujímavú radu slúchadiel Y, ktorá je typická zaujímavým dizajnom, primeranou cenou a  hudobnou kvalitou. Nami testovaný model Y40 patrí medzi najlacnejšie slúchadlá na uši z tejto rady, čo sa samozrejme musí niekde prejaviť.
V balení sa okrem slúchadiel nachádza 1,2 metrový prepojovací audio kábel s 3,5 mm jackom, manuál a látkové puzdro, ktoré vyzerá kvalitne. Pri takejto nízkej cene za slúchadlá by sme to nečakali a výrobca nám tým pripravil príjemné prekvapenie. Priložený prepojovací audio kábel obsahuje okrem mikrofónu aj tri tlačidlá, s ktorými sa dá bez problémov ovládať hudobný prehrávač na smartfóne.

AKG Y40

Dva krajné slúžia na prepínanie hlasitosti, výrazný stredný má priradených niekoľko funkcií, medzi ktoré patrí zastavenie/spustenie prehrávanie, zdvihnutie hovoru, ale aj pretáčanie či už dozadu alebo dopredu. Y40 nás zaujali na prvý pohľad dizajnom. Nemôžeme povedať, že by bol niečím výnimočný, pôsobí solídnym dojmom aj vďaka uhladenosti a celistvosti. Môžu za to aj použité materiály a hoci prevažuje plast, nájdeme tu aj kovové časti a kožu. Jediným ovládacím prvkom je slot na slúchadlá.

AKG Y40

Y40 sú na ušiach veľmi pohodlné, vďaka priemeru 40 mm meničov sú pohodlné aj s okuliarmi, čo je častý problém podobných slúchadiel. Mäkký obvod je potiahnutý kožou, ktorá je v strede spojená jemnou látkou. Sú teda celé spojené a nenájdeme tu prázdny stred ako na väčšine ostatných modelov. Možno aj práve to je dôvod, že na ušiach nie sú takmer vôbec cítiť.

Neprehliadnite:
Reportáž: Harman Group na IFA 2014
AKG Y40

Vonkajšia strana meničov je potiahnutá kovovým plátom, na ktorom sa nachádza aj malé strieborné logo výrobcu. Tento povrch má zaujímavú štruktúru, nájdeme na nej jemne vystupujúce sústredné kružnice, ktoré pôsobia celkom luxusným dojmom. Má to ale nevýhodu – rýchlo zašpinia, či už od mastnoty alebo prachu a spomedzi týchto kružníc nie je ľahké dostať špinu von.

AKG Y40

Meniče sa dokážu otáčať vo vodorovnom smere o viac ako 90° a mierne sa dajú o pár stupňov otáčať aj v zvislom smere. Nie je teda problém si ich nasadiť na hlavu, kde sa dokážu hravo prispôsobiť. Nevytvárajú ani veľký tlak, v tomto si výrobca dal veľmi záležať. Spojené sú mostom, ktorý je na vnútornej strane vypchatý mäkkou penou potiahnutou kožou, je pevný a len tak ľahko ho nemožno zlomiť. Na náš vkus je ale príliš široký a nepôsobí veľmi dobrým dojmom, je to ale len drobnosť, ktorá nemá žiadny vplyv na funkčnosť či pohodlie.
Obe strany sa dajú vysúvať o približne 4 cm, čím odhaľujú aj kovový plát, na ktorom je znázornená stupnice pre jednoduchšie znovunastavovanie. Kvalita spracovania je veľmi dobrá, množstvo plastov nie je v tejto kategórii nič výnimočné. Ocenili by sme, ak by výrobca pri spájaní hlavíc skrutiek skryl, čo by vylepšilo celkový dojem na AKG Y40.

AKG Y40

Slúchadlá sme testovali prevažné na počítači, nevynechali sme ale ani smartfón. Po prvom spustení hudby je hneď počuť výrazné odlíšenie od iných modelov Častým problémom sú slabé basy, tento model ale podobným problémom netrpí. Ba naopak, basy sú také výrazné, že prevažujú aj v nie najtvrdšej hudbe. Vďaka nim sú stredy výrazne utlmené, výšky sú už na tom o niečo lepšie.

AKG Y40

Celkový zvuk je ako keby tlmený a nepôsobí čisto, ako v o niečo drahšom modeli Y50. Slúchadlá teda nie sú určené pre milovníkov klasickej hudby, popu či ľahkých žánrov. Elektronická hudba je ale s nimi počúvateľná a dokážu priblížiť pocit, ktorý zažije používateľ len na diskotéke s obrovskými subwoofermi.

Neprehliadnite:
AKG Y20(U) a Y40
AKG Y40

Hodnotiť slúchadlá AKG Y40 je ťažké. Prijateľné spracovanie podčiarkuje pohodlné nosenie, lákavá cena to celé posúva na novú úroveň. Sklamaním je zvukový prejav, ktorý je ukrátený o širokú paletu kvôli prenikavým basom. Zameranie majú dopredu určené, keďže pri väčšine hudobných žánrov nedokážu poskytnúť výbornú kvalitu prehrávania. Ak by výrobca mierne ubral na intenzite nízkych frekvencií, boli by to vynikajúce slúchadlá. Hoci je odporúčaná cena 79 eur, Y40 sú aktuálne k dispozícii za 59€.

AKG Y40

Plusy
+ Pekný dizajn
+ Kvalita spracovania
+ Pohodlné nosenie
+ Výrazné basy

Mínusy
– Slabé tlmenie okolitého zvuku
– Zaniknuté stredy kvôli basom
– Meniče sú magnetom na špinu
comments powered by Disqus