Recenzia: Harman/Kardon HK3770

Recenzia: Harman/Kardon HK3770

Dnes sa netradične pozrieme na zariadenie spadajúce do Hi-Fi kategórie – stereo audio receiver Harman/Kardon HK3770. Spoločnosť netreba predstavovať, testovali sme už niekoľko produktov tohto výrobcu.
Výrobca má momentálne v portfóliu dvojicu stereo receiverov HK3700 a HK3770. My sme testovali druhý, vybavenejší a o niečo výkonnejší model. V balení je okrem samotného zariadenia diaľkový ovládač, napájací kábel, AM a FM anténa. Receiver je dostupný v čiernej farbe, šasi je kovové s čelným panelom z plastu, rozdeleného na dve časti. Spodná časť má matný povrch a siaha asi do 2/5 výšky zariadenia. V jej strede je strieborné logo výrobcu. Zvyšná časť je z lesklého, čiastočne priesvitného plastu, za ktorým je skrytý alfanumerický display. Ten vie zobraziť 2×16 znakov a je dobre čitateľný aj z väčšej vzdialenosti.

Harman/Kardon HK3770

Medzi oboma časťami sa nachádza rad tenkých tlačidiel, ktoré predný panel opticky rozdeľujú. Okrem tlačidla a indikácie zapnutého stavu sú tu tlačidlá pre voľbu vstupu/zdroja signálu, spúšťania/zastavovania skladieb, ladenia rozhlasových staníc, a posúvania sa v menu. V pravom hornom rohu je kruhový ovládač hlasitosti, ktorý takmer nevystupuje z predného panelu. Je potiahnutý matným nástrekom príjemným na dotyk bez „pamätania si“ odtlačkov prstov. Okolo ovládača je strieborný bielo podsvietený plastový prstenec, ktorý určuje celkový dizajn prístroja.

Harman/Kardon HK3770

Používatelia, ktorí majú pocit, že podsvietenie ruší, môžu jeho jas znížiť alebo úplne vypnúť tlačidlom Dimm (zároveň sa stmavuje/vypína aj displej). Aj keď sú všetky časti predného panelu z plastu, pôsobí vizuálne i na dotyk kvalitným dojmom. Žiadne vyčnievajúce či ostré hrany vyskytujúce sa na plastových konštrukciách lacnejších prístrojov. Na ľavej strane v spodnej matnej časti je krytka pod ktorou je ukrytý 6,3“ jack pre pripojenie slúchadiel a USB konektor.

Neprehliadnite:
Harman/Kardon HK 3700
Harman/Kardon HK3770

Takmer celá horná a spodná časť skrinky je dierovaná pre dobré pasívne chladenie zosilňovača i napájacieho zdroja. Vnútri skrinky je aj ventilátor, ktorý v prípade potreby ofukuje chladič zosilňovača. Jeho štart je teplotne závislý a pri bežných posluchových hlasitostiach sa netočí. Neroztočil sa ani pri stredne hlasnom posluchu počas horúceho dňa, nie je teda potrebné sa obávať jeho hlučnosti. Výrobca neudáva spotrebu v zapnutom režime pri nečinnosti, receiver však pomerne dosť hreje. V stand-by klesne príkon pod 0,5W. Nevýhodou tohto nízkopríkonového režimu je, že nie je aktívna sieťová časť.

Harman/Kardon HK3770

Prístroj je na svoju veľkosť veľmi ľahký – jeho hmotnosť je 6 kg. To výrobca dosiahol použitím spínaného napájacieho zdroja namiesto konvenčného, využívajúceho masívny sieťový transformátor. Celkový dizajn je jednoduchý až minimalistický, s typickým lifestyle nádychom ostatných Harman/Kardon komponentov. Prístroj sa skvele hodí do moderných interiérov. Diaľkové ovládanie pôsobí trochu fádnym až lacným dojmom. V ruke ale sedí dobre a je pevnej konštrukcie (pri stlačení nevydáva vŕzgavé zvuky ako mnoho bežných TV ovládačov). Je ľahké si naň zvyknúť.

Harman/Kardon HK3770

Zadný panel ponúka pomerne širokú konektivitu. Nachádza sa tu pät univerzálnych AUX vstupov (A1-A5), určených pre pripojenie analógových zdrojov zvuku, jeden vstup pre pripojenie gramofónu (Phono), jeden koaxiálny digitálny vstup a dva optické digitálne vstupy. Ďalej sú prítomné vstupy pre pripojenie externej AM a FM antény a Ethernet sieťový konektor pre pripojenie k internetu a lokálnej (domácej) sieti. Receiver ponúka jeden univerzálny analógový výstup (REC) napr. na pripojenie nahrávacieho zariadenia a jeden výstup pre pripojenie aktívneho subwoofera. Ak to pripojený subwoofer podporuje, je možné na jeho zapínanie/vypínanie použiť výstup Trigger out.

Harman/Kardon HK3770

Prístroj ponúka štvoricu konektorov pre pripojenie reproduktorov. Naraz možno mať pripojené dva stereo páry. Minimálna zaťažovacia impedancia je 8 Ω pre dva páry a 4 Ω pre jeden pripojený pár reprosústav. Na zadnom paneli je ešte dvojica 3,5 mm jack konektorov s označením IR remote In a Out. Pomocou tohto rozhrania je možné pripojiť externý infračervený prijímač diaľkového ovládania, resp. ďalšie komponenty, ktoré chceme ovládať jedným univerzálnym ovládačom.

Neprehliadnite:
Harman/Kardon HK 3770
Harman/Kardon HK3770

Pripojené externé zvukové zariadenia sa dajú zvoliť pomocou diaľkového ovládača trojicou tlačidiel: Cable/sat, TV, a CD. Tieto zariadenia nemajú na pevno priradené vstupné konektory, ale je možné ich ľubovoľne priradiť tlačidlom AUX pre analógové, resp. DIGITAL pre digitálne vstupy. Toto priradenie si prístroj samozrejme zapamätá aj pri odpojení napájania. Ďalšími tlačidlami možno priamo voliť vstup pre gramofón, FM/AM tuner, USB vstup, Bluetooth, V-tuner (internetové rádio) a pripojenie k lokálnej sieti.

Harman/Kardon HK3770

Keďže má receiver vstavaný Bluetooth modul, jednoduchým postupom spárovania je možné ho použiť ako bezdrôtový zvukový systém pre mobilné zariadenia ako sú smartfóny, tablety, či notebooky. Ak je receiver pripojený k routeru s Wi-Fi, má táto funkcia konkurenciu v podobe aplikácie pre zariadenia Android/iOS, pomocou ktorej je možné nielen streamovať hudbu do zariadenia ale aj používať mobilne zariadenia ako DMR.

Harman/Kardon HK3770

Prítomnosť eternetového rozhrania umožňuje pripojenie receivera k domácej sieti pre príjem internetových rádií a prehrávanie obsahu z DLNA kompatibilných zariadení pripojených k sieti. Pripojenie je bezproblémové, zariadenie je továrensky nastavené pre dynamické pridelenie IP adresy a stačí ho pripojiť k routeru. Samozrejme je tu možnosť manuálneho nastavenia. Receiver neponúka pripojenie cez Wi-Fi, čo ale vzhľadom na jeho charakter nepovažujeme za nedostatok.

Harman/Kardon HK3770

Prehrávanie audio súborov sme testovali z PC, kde bol ako DLNA server nastavený Windows Media Player. Prehrávanie je bezproblémové, čo sa žiaľ nedá povedať o druhej testovanej variante, kde bol server vytvorený na pevnom disku pripojenom k routeru. Tu receiver síce server aj súbory našiel, avšak prehrávanie nebolo možné. Podpora prehrávaných audio súborov z pripojeného USB úložiska a lokálnej siete je podľa výrobcu zúžená na MP3 (32 kbps až 320 kbps) a WMA (ver 9.0, 32 kHz až 48 kHz, 40 kbps až 192 kbps) súbory. Pri našom teste sme však bez problémov prehrali aj FLAC (44.1 kHz, 16 bit).

Neprehliadnite:
Trio do sterea
Harman/Kardon HK3770

Aj keď sa v pristrojí nachádza kvalitný D/A prevodník od Cirrus logic s podporou 24 bit/192 kHz, výrobca neponúka podporu prehrávania zvukov vo vysokom rozlíšení. Prevodník teda „naplno“ využijeme len pri pripojení zariadení cez digitálne vstupy.  USB vstup ponúka prehrávanie hudobných súborov z externého úložiska, pričom je kompatibilný s Apple zariadeniami ako je iPod/iPhone. Hudobne súbory teda nielen rozpozná, ale možno ovládať aj základne funkcie prehrávania. Do pamäte zariadenia možno uložiť tak ako pre AM a FM tuner aj pre V-tuner 30 ľubovoľných staníc. Pre funkciu internetového rádia ponúka výrobca na stránke vytvoriť vlastný „Favourite-list“ prostredníctvom webu, stačí sa registrovať.

Harman/Kardon HK3770

Ako bolo spomenuté, receiver okrem štandardného DO možno ovládať aj pomocou mobilnej aplikácie s názvom HK remote app. Aplikácia slúži nielen ako náhrada DO (ovládanie je trošku nepohodlnejšie) ale tiež ako digital media renderer a vtedy umožňuje prehrávanie podporovaného digitálneho obsahu z ľubovoľného zdroja pripojeného v sieti (PC, NAS, mobilne zariadenie..) na ľubovoľnom sieťovom H/K zariadení (AVR, bezdrôtové reproduktory…).

Harman/Kardon HK3770

Žiaľ, kým je HK 3770 vypnutý, v aplikácii ho nie je vidieť, čiže nie je možné ho pomocou nej zapnúť. Diaľkove ovládanie teda odložiť úplne nemožno. Po zapnutí prístupu do siete sa zobrazia dostupne zariadenia, v ktorých je možné prehľadávať obsah. Vyhľadané skladby je možné okamžite spustiť, alebo ich pridať do playlistu. Ovládanie je pomerne plynulé, ale do značnej miery je ovplyvnene rýchlosťou pripojeného zdroja.

Harman/Kardon HK3770

Za nedostatok považujeme neschopnosť aplikácie zapamätať si miesto posledného výberu skladby. V praxi to znamená, že ak používateľ pridá skladbu do prehrávania a následne chce napríklad zmeniť hlasitosť a pokračovať v pridávaní skladieb, je potrebne opäť zvoliť zariadenie v sieti a prejsť celú cestu až k umiestneniu daného zvukového súboru. Aj preto sa javí ako najlepšie ovládať funkcie receiveru pomocou DO a aplikáciou ovládať len prehrávanie médií.

Harman/Kardon HK3770

Receiver sme testovali s trojpásmovými stĺpovými reprosústavami od Teufel audio. Po zvukovej stránke v tejto cenovej kategórii nie je čo modelu vytknúť. Zvuk je dostatočne prekreslený, konkrétny a nechýbajú detaily. Zosilňovač má aj v spodnom pásme dostatok energie a uhrá aj „zložitejšie“ sústavy. Veľmi dobré je i podanie priestoru, receiver zvláda s prehľadom hudbu i filmový zvuk.

Harman/Kardon HK3770

Výstupný výkon je viac než dostatočný a zosilňovač kontrolovane utiahne aj väčšie a náročnejšie reproduktory. Integrovaný zosilňovač je diskrétny a pracuje v triede AB. Podľa merania dodá do impedancie 8 Ω bez problémov 120 W na kanál a pri 4 Ω o chlp prekročí hranicu 200 W (oba kanály zaťažované naraz). Kontrolovaný prednes spodného pásma a vysoký výkon i pri nízkej impedancii dosahuje výrobca použitím výkonného spínaného zdroja a veľkej kapacity filtračných kondenzátorov (Elna Audio). Výrobca udáva príkon celého zariadenia až 480 W!

Harman/Kardon HK3770

Prístroj celkovo zanechal výborný dojem. Atraktívny dizajn, v danej cenovej kategórii (odporúčaná cena je 549 €) veľmi dobrá reprodukcia zvuku (ako hudby aj filmu), výkon, univerzálnosť a sieťové funkcie ho predurčujú ako srdce kvalitného Hi-Fi reťazca pre tých, ktorý neholdujú multikanálovému zvuku, ale nechcú zľaviť v kvalite a vzdať sa ostatných digitálnych vymožeností. Napriek minoritným nedostatkom ako absencia funkcie zapnutia cez digitálny zdroj zvuku alebo sieť, nepodporovanie formátov zvuku vo vyššom rozlíšení, či miernu nešikovnosť ovládania aplikáciou, môžeme tento produkt len odporučiť.

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Bohatá konektivita
+ Verná reprodukcia
+ Spracovanie a dizajn
+ Výborný výstupný výkon
+ Množstvo integrovaných funkcií
+ Podpora DLNA

Mínusy
– Spracovanie diaľkového ovládača
– Absencia podpory Hi-res formátov
comments powered by Disqus