Recenzia JBL GO

Recenzia JBL GO

Vreckový reproduktor JBL GO patrí podľa našich zistení medzi bestsellery. Boli sme preto zvedaví, čo stojí za jeho popularitou.
JBL GO je primárne určený na pripojenie s mobilnými zariadeniami pomocou Bluetooth. Je skutočne miniatúrny, zmestí sa aj do zadného vrecka nohavíc alebo do náprsného vrecka na košeli. Na výber je osem farebných variant. Oceňujeme aj strohosť a zároveň dômyselnosť konštrukcie. Niekomu sa môže zdať príliš hranatý, no je to praktické nielen z dôvodu úspory miesta, ale aj z hľadiska stability pri položení na nerovný či mäkký povrch. Skrátka v jednoduchosti je krása! Je vyrobený z plastu, pričom jeho povrch má pogumovanú vrstvu, ktorá umožnila integráciu spínačov pod povrch tak, aby sa k ním dostával zničujúci prach a vlhkosť. Tieto spínače sú umiestnené na hornej strane a umožňujú zapínanie, vypínanie, párovanie cez BT, hlasitosť, prijatie hovoru. Áno, reproduktor v cene 30 EUR umožňuje aj telefonovanie. Kvalita reprodukcie pri hovore je v poriadku, no druhá strana sa nám občas posťažovala na výpadky nášho hlasu a problémy so zrozumiteľnosťou, hoc reproduktor sme mali na stole rovno pri nás. Skúšali sme telefonovať cez mobil ale aj cez Skype v PC s rovnakým výsledkom. Na občasné vybavenie krátkeho telefonátu, ktorý preruší zábavu to však stačí. Najpoužívanejšie tlačidlá, teda tie na zmenu hlasitosti majú na povrchu vrúbkovanie, takže ich môžete hmatom identifikovať ak máte reproduktor vo vrecku bundy, prípadne po tme. Ideálne by bolo podsvietenie, no v danej cene je mechanické označenie postačujúce. Odozva tlačidiel je príjemná a jednoznačná, takže sme presne vedeli, kedy sme tlačidlo zatlačili a nedochádzalo k náhodným preklikom. Sme radi, že výrobca nezvolil napr. dotykové tlačidlá a podobne. V rámci kompatibility je tu aj bežný 3,5mm AUX vstup na pripojenie zariadenia, v ktorom absentuje Bluethooth ako napr. MP3 prehrávača a podobne. Kábel si musíte dokúpiť samostatne (vzhľadom na cenu 30EUR nám to až tak nevadí). Okrem AUX vstupu nachádzame na pravej strane mikrofón a micro USB konektor na nabíjanie. Kábel je súčasťou dodávky.

JBL GO

Na prednej strane je kovová mriežka na ochranu jediného 4 cm meniča, cez ktorú presvitá dvojfarebná LED. Tá svieti alebo bliká na modro, prípadne na červeno (ak je vybitý akumulátor). Pri nabíjaní svietia obe farby, čiže až do plného nabitia svieti LED na fialovo. Nad meničom je aj miniatúrny bassreflex. Reproduktor vydáva krátke notifikačné zvuky pri zapnutí, vypnutí ale aj pri spárovaní či strate signálu cez Bluetooth. Pri strate signálu sa po určitom čase automaticky uspí, čím šetrí energiu. Výrobca udáva výdrž na jedno nabitie 5 hodín. Niektorí používatelia sa posťažovali na krátku výdrž, no nám pri testoch vydržal hrať na jedno nabitie viac ako 12 hodín! Nie, dovozca nám neposlal na test upravený exemplár so zabudovaným miniatúrnym jadrovým reaktorom :)! Jednoducho sme reproduktor nepoužívali pri veľkej hlasitosti. Viac detailov o úspore energie sa dozviete v samostatnej časti článku. Vľavo je ucho na uchytenie cestovného pútka na zápästie (nutné dokúpiť). Ocenili by sme možno nejaký jednoduchý cestovný obal, ale výrobca ho zatiaľ neponúka.

Kvalita reprodukcie zvuku je vzhľadom na veľkosť, výkon (3W) a cenu reproduktora veľmi dobrá. Za pochvalu stojí najmä absencia šumu a schopnosť prispôsobiť sa prichádzajúcemu signálu a hlasitosti. Zabudovaný DSP sa stará o to, aby reproduktor neskresľoval a teda keď začne ísť “do tuhého” tak obmedzí výkon, najmä v spodnom pásme. Ak sa budete držať s hlasitosťou pri zemi, môžete sa v prehrávači alebo v PC trochu “pohrať” s basmi, no za cenu zvýšenej spotreby energie. Bez ekvalizácie je spodná hranica frekvenčného rozsahu zhruba na úrovni 150Hz, čo nie je ktovie ako nízko, no vzhľadom na rozmery je to pochopiteľné. Všímame si mierny zdvih na vysokých frekvenciách, ale aj v oblasti okolo 300 Hz. Tento postreh potvrdilo aj meranie. Výrobca totiž musel myslieť aj na tých, čo budú od reproduktora trochu ďalej a mimo jeho os, čo spôsobuje najmä úbytok výšok. O to viac, ak sme v exteriéri a fúka vietor, ktorý má tendenciu výšky doslova odfúknuť. Napriek tomu nie je zvuk ukričaný či znervózňujúci, ale počúva sa príjemne aj dlhodobo.

Neprehliadnite:
JBL GO – malý zázrak mezi bezdrátovými reproduktory
JBL GO najlepšie zvláda reprodukciu hudby, ktorá je určená na priamu konzumáciu- čiže hity z rádia, YouTube a podobne. Reprodukcia náročnejšieho žánru, napr. jazzu či bigbítu si žiada reproduktor s väčšou dynamikou a vyrovnanejšou frekvenčnou charakteristikou. To ale od vreckového reproduktora nik neočakáva. Meranie ukázalo skupinové oneskorenie 20 ms, čo je viac ako bežné, ale ešte stále úplne v poriadku pri sledovaní filmov a podobne. Smerová charakteristika je tak isto v poriadku, čo je pri takejto jednoduchej konštrukcií pochopiteľné. V cene tesne pod 30 Eur získate šikovný reproduktor s príjemným zvukom, ktorý vám zdvihne náladu nech budete kdekoľvek.

JBL GO
comments powered by Disqus