Recenzia reproduktoru JBL Xtreme

Recenzia reproduktoru JBL Xtreme

Väčší brat vzbudzuje rešpekt najmä vďaka svojej hmotnosti, ktorá je pri prvom “poťažkaní” trochu vyššia, než by sa mohlo zdať vzhľadom na jeho veľkosť. Zaujímavý textilný poťah s výraznou štruktúrou chráni reproduktor pred striekajúcou vodou. Môžete si ho teda vziať k bazénu, do kúpeľne a nezastaví ho ani letný dážď. Ak ho zašpiníte od blata či piesku na pláži, môžete ho osprchovať. Treba však vždy zavrieť zips na zadnej strane, pod ktorým sú všetky konektormi. Reproduktor je zakázané ponárať do vody alebo inak vystaviť väčšiemu vodnému tlaku.
Namiesto rukoväte na prenášanie nám výrobca pribalil skutočne robustný odnímateľný popruh, za ktorý ho môžete vziať aj na plece pri prechádzke. My sme ho používali aj v rámci interiéru, pretože je to praktická pomôcka na prenášanie a nechceli sme rukami zašpiniť textilný poťah. Mimochodom, JBL ponúka ešte väčší ťažší a výkonnejší model Boombox s odolnosťou IPX7 a zabudovanou rukoväťou miesto popruhu.

JBL Xtreme

Hlavným rozhraním na spojenie so zdrojom zvuku je Bluetooth. Umožňuje spárovať až 3 zariadenia súčasne, pričom prioritu má posledný zdroj signálu. Okrem toho je tu aj obligátny analógový AUX vstup- bežný 3,5mm audio jack. Sú tu tiež dva USB výstupy, pomocou ktorých si môžete dobiť svoje prenosné zariadenie (1 × 2A alebo 2 × 1A). My sme pomocou nich dobíjali kompaktný fotoaparát Canon PowerShot G9X Mark II aj notebook MacBook Pro.

JBL Xtreme síce neobsahuje žiadny displej, no na druhú stranu sa s majiteľom rád porozpráva. Ak napríklad chcete zistiť verziu nainštalovaného firmvéru, stačí podržať na 3 sekundy tlačidlá Volume – a JBL Connect a z reproduktora sa ozve jemný ženský hlas “seven seven”. Zvukové notifikácie sa pomerne hlasno ozývajú aj po zapnutí či vypnutí, ale aj pri párovaní a podobne. Notifikácie sa žiaľ nedajú deaktivovať, čo trochu komplikuje tichú nočnú prevádzku. Nuž, Xtreme je optimalizovaný skôr na zobúdzanie ako usínanie.

Neprehliadnite:
JBL Xtreme - bezchybný zvuk v čistom dizajne
Vstavané Bi-Amp zosilňovače majú celkový výkon 2 × 20W (pri napájaní zo siete) a poháňajú dva vysokotónové a dva stredobasové meniče, ktoré sú umiestnené na prednej strane. Na bokoch sú veľké hliníkové pasívne membrány, ktoré zvýrazňujú hĺbky. Použitie pasívnych membrán vyžaduje dokonalé utesnenie ovzučnice a musíme podotknúť, že v tomto prípade sa to podarilo. Po zatlačení jednej z membrán sa tá na opačnom konci vytlačí a ostane tak až kým tú prvú neuvoľníte. Skrátka ozvučnica je teda veľmi dobre utesnená, čo sa prejavuje na reprodukcií hĺbok. Membrány sú zapustené, pričom po obvode sú jemné výbežky, ktoré nie sú len dizajnovým prvkom. Výrobca sa tým síce nechváli, no medzery medzi výbežkami evidentne vytvárajú určitý priestor na únik tlaku v prípade, ak reproduktor položíte na výšku na rovný povrch. Bez tohto malého detailu by reproduktor zrejme poskakoval po stole, prípadne by dochádzalo k skresľovaniu. Tomu hovoríme zmysel pre detail! Membrány žiaľ nie sú zakryté ochrannou mriežkou, takže použitie reproduktora predsa len bude vyžadovať určitú opatrnosť.

JBL Xtreme

Výkon reproduktora závisí od toho, či idete na akumulátor alebo na sieťový adaptér. Pri prevádzke na akumulátor je z dôvodu úspory energie maximálny dosiahnuteľný výkon na basoch o niečo nižší (namerali sme 3dB rozdiel). Pri vyššej hlasitosti v oboch prípadoch začne zasahovať dynamický ekvalizér, ktorý v špičkách zoslabuje hĺbky, aby nedošlo k poškodeniu meničov. Našťastie korekcia nie je veľmi agresívna a hlasitosť “nedýcha”, čo sa pri podobných produktoch občas bohužiaľ stáva. Výrobca udáva 15 hodinovú výdrž akumulátora, ale v praxi sa nám darilo dosiahnuť 21 hodín. Reproduktor sme používali striedavo na nižší i vyšší výkon, na filmy aj hudbu. Dlhodobo sme však najvyšší výkon nevyužívali, čo zrejme spôsobilo výbornú výdrž. Výrobca udáva určitý priemer, keďže neexistuje všeobecné používaná norma. Vybitie vstavaného 37Wh Li-Poly akumulátora indikuje LED blikajúca na červeno. Začne blikať zhruba hodinu pred úplným vybitím. Stav nabitia je indikovaný piatimi LED. Pri nabíjaní svietia stále, no inokedy len pri stlačení tlačidla Volume, čo nám občas komplikovalo sledovanie stavu vybitia. Plné nabitie pri úplne vybitom reproduktore vyžaduje zhruba 3 hodinové nabíjanie pribaleným AC adaptérom, ktorý je podobný tomu, aký sa bežne používa na notebooky. Reproduktor sa nám podarilo dobiť aj pomocou výkonnej powerbanky Bellaprox TM15 s výstupom na notebooky. Ak sa vyberiete na párty, kde nie je 230V zásuvka, je tu aj táto núdzová možnosť nabitia. Užívateľská výmena vstavaného akumulátora žiaľ nie je možná.

Vstavaný mikrofón umožňuje nie len telefonovať po spárovaní s telefónom, ale aj posielať príkazy pre hlasových asistentov Siri či Google Now. JBL Xtreme môžete cez Bluetooth funkciu JBL Connect spárovať s ďalším rovnakým reproduktorom, prípadne s modelom Flip 3, Pulse 2, Charge 3, či dokonca s TV soundbarmi Boost TV či Cinema SB 450. Na tiahnutie je zdarma aj mobilná aplikácie JBL Connect pre ďalšie nastavenia, ako napríklad premenovanie reproduktora voľbu stereo/party módu či update firmvéru. Stereo mód je k dispozícií len pre dva identické reproduktory. V opačnom prípade budú po spárovaní hrať v režime dual mono. Vzhľadom na to, že druhý reproduktor do páru sme k dispozícií nemali, k stereo režimu sa vyjadriť nevieme. Aktuálne nastavená hlasitosť žiaľ nie je nijako indikovaná. Ak však dosiahnete maximálni úroveň nastavenia tlačidlom Volume +, zaznie zvuková notifikácia, takže ste informovaný aspoň o krajnej polohe.

Zvukový prejav JBL Xtreme je väčšinou zo strany užívateľov hodnotený veľmi kladne. Mnohí si pochvaľujú silné basy a reprodukciu v exteriéry. Navrhnúť reprosústavu, ktorá hrá subjektívne dobre v interiéry, exteriéri, na podlahe i na pleci nie je zrovna jednoduchá úloha. Všetky tieto disciplíny vyžadujú trochu iné nastavenie. V interiéry je väčšinou nutné myslieť na vplyv dozvuku a akustických módov miestnosti, vonku zas môžu chýbať výšky, ktoré zvykne doslova odfúknuť silný vietor. Výšky rovnako slabnú vybočením poslucháča z priamej osi, čo je pri použití vonku veľmi pravdepodobný scenár. Pri grilovčke či zbere hrozna je všetkým úplne jedno, či sú v priamej osi vyžarovania reproduktora. JBL Xtreme je teda prispôsobený tak, že stredné pásmo je pomerne vyrovnané a zhruba od 5 kHz sa začína krivka pozvoľna lineárne dvíhať. To potvrdilo aj naše meranie profesionálnym kalibrovaným systémom Audiomatica. V interiéri tak môže pôsobiť zvuk trochu “prevýškovane” najmä ak je poslucháč zvyknutý na neutrálny zvuk veľmi kvalitných reprosústav s lineárnou odozvou. Vonku a hlavne mimo os na väčšiu vzdialenosť je zvuk tak akurát. Farba zvuku je teda nastavená tak, aby JBL Xtreme vynikol a zaujal väčšinu ľudí hneď na prvé počutie. Miesto testovacích audiofilských nahrávok z Linn Records teda do JBL Xtreme po chvíľke posielame zopár letných hitov, ktoré sedia tejto prenosnej beštií najviac. Vyniknú aj pop-rockové hity ale i hip-hop. Vzhľadom na veľkosť a prenositeľnosť reproduktora je jeho výkon a reprodukcia basov príjemným prekvapením. Pri dlhom blízkom počúvaní hudby sa javí prejav trochu agresívnejší, no vonku na väčšiu vzdialenosť sa karta naopak obracia v jeho prospech. Prekreslenie stredného pásma je v zásade v poriadku, akurát je trochu v úzadí za výškami. Výrobca udáva frekvenčný rozsah od 70Hz, čo potvrdilo meranie aj posluchový test. Na zhruba 50 Hz je strmý dolnopriepustný filter, ktorý všetko pod touto hranicou nekompromisne orezáva. No nad touto hranicou sa začínajú basy rýchlo prebúdzať k životu a dokonca i 60Hz už počuť dosť intenzívne. Kopák v nahrávkach je nečakane pevný a do rozumnej hlasitosti aj mohutný, najmä ak si nájdete správnu posluchovú pozíciu.

Neprehliadnite:
Recenzia JBL Xtreme: Prenosný reproduktor s vyváženým zvukom
JBL Xtreme

Nevýhodou voči klasickému stereo systému s dvoma oddelenými reproduktormi je absencia adekvátnej stereo bázy a ostrej lokalizácie hudobných nástrojov v stereofónnom obraze. Jednoducho rozostup medzi zabudovanými meničmi je príliš malý. Je to daň za prenosnosť a malé rozmery. Na druhej strane musíme oceniť, že výrobca sa nesnažil túto nevýhodu kompenzovať nejakým umelým 3D efektovým procesorom, ktorý väčšinou býva to najväčšie zlo. Ak chcete mať kvalitné stereo, jednoducho si zaobstarajte ešte jeden identický reproduktor. Harmonické skreslenie sa drží aj pri vysokej hlasitosti prekvapivo nízko- zhruba do 0,5% v takmer celom rozsahu, situácia je trochu horšia jedine na hĺbkach pod úrovňou okolo 150Hz, kde skreslenie trochu narastá. Našťastie v praxi sme si to nevšimnete, keďže ucho nie je také dokonalé ako merací systém. Vzhľadom na priemer stredobasových meničov je toto chovanie pochopiteľné a lepšie sú v tomto ohľade len veľké neprenosné reprosústavy, kde nie je nutné dosahovať veľký výkon pri malom objeme a veľkosti. Meranie ukázalo skupinové oneskorenie 6 ms, čo je úplne v poriadku. Smerová charakteristika je pomerne široká, čo môžete vidieť na priloženom grafe. V praxi je počuť zvuk jasne a zrozumiteľne aj mimo stredovú os, čiže nie je nevyhnutné sedieť priamo pred reproduktorom. To sa hodín najme pri použití vonku, keď počúvate hudbu pri športovaní a podobne. S dosahom Bluetooth sme boli spokojní, signál neslabol ani pri prechode medzi dvoma miestnosťami v tehlovej bytovke.

JBL Xtreme je ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí žijú hudbou a chcú si ju vychutnať aj pri skupinovom cvičení v parku či na pláži. Cenovka na prvý pohľad nie je zrovna nízka, no vzhľadom na parametre a pridanú hodnotu zariadenia ju považujeme za adekvátnu.

Ako dosiahnuť lepšiu výdrž akumulátora?
Zvukové systémy totiž nie sú ako napríklad žiarovka, ktorá má pri nemennom napätí stálu spotrebu energie. Pri reprosústave sa odber neustále mení v závislosti od zvukového signálu a požadovaného výkonu, ktorý je pri reprodukcií hudby veľmi nestály. Navyše netreba zabudnúť, že na subjektívne dvojnásobnú hlasitosť (podľa uší) potrebujeme zvýšiť výkon reprodukcie približne desaťnásobne. Aj malá zmena nastavenej hlasitosti alebo celkovej dynamiky nahrávky sa tak veľmi zásadne prejavuje na spotrebovanej energií a výdrži vstavaného akumulátora. Preto vám odporúčame nehnať výkon na úplné maximum. Najviac výkonu je potrebné ak reproduktor hrá na voľnom priestranstve a dookola nie je žiadna odrazová plocha ako napr. stena. podobne. Ak teda predsa len potrebujete dosiahnuť čo najväčšiu hlasitosť a máte možnosť výberu, postavte reproduktor k nejakej odrazovej ploche. Vonku to môže byť vonkajšia stena budovy alebo múr. V interiéry priečka, prípadne roh miestnosti. Síce tým trochu zhoršíte niektoré zvukové vlastnosti, no dosiahnete tak subjektívne vyššiu hlasitosť a budete môcť trochu znížiť hlasitosť na samotnom reproduktore a dosiahnete lepšiu výdrž. Tajným trikom je vypnutie DSP procesora (Digital sound processing) na reproduktore JBL Xtreme. Spravíte to tak, že podržíte na 12 sekúnd naraz tlačidlá Bluetooth a Volume -. Uvidíte bliknúť všetky LED budete počuť zmenu charakteru zvuku. V tomto režime síce nebudú zvýraznené hĺbky a výšky (viď naše meranie ktoré vidíte na priloženom grafe), ale výdrž na batériu sa môže výrazne predĺžiť. Možno sa vám to niekedy zíde. Po vypnutí a opätovnom zapnutí sa DSP automaticky aktivuje.

Záverečný verdikt techvia.sk
Prenosné reproduktory JBL majú čo ponúknuť všetkým milovníkom hudby, ktorí sa bez nej nevedia pohnúť ani na krok. Vreckový reproduktor JBL GO si môžete vziať doslova kamkoľvek a kým ho nezapnete, ani nebudete vedieť, že ho máte. Za danú cenu mu nemáme čo vytknúť a bude nám dosť chýbať.

Neprehliadnite:
TEST JBL Xtreme: Titan uväznený vo valcovom tele
JBL Xtreme príjemne prekvapil nie len kvalitou svojím výkonom a príjemným zvukom, ale aj kvalitou vyhotovenia, výdržou akumulátora a funkciou power banky. Originálnym je tiež vďaka dôvtipnému popruhu na plece, vďaka ktorému budete mať voľné ruky. Výkonnejší vode odolný prenosný Bluetooth reproduktor do 300 Eur na trhu zrejme ani nenájdete.

JBL Xtreme
comments powered by Disqus