Recenzia slúchadiel JBL Reflect Response

Recenzia slúchadiel JBL Reflect Response

Najvyššia rada športových slúchadiel JBL Reflect Response z produktového portfólia amerického výrobcu spotrebnej a športovej elektroniky JBL sa mi dostala do rúk vlastne len nedávno. Už úvodom musím zdôrazniť, že som sa na tieto športové slúchadlá veľmi tešil. Sú nositeľom tej najmodernejšej technológie a know how, s ktorými sa pri športových slúchadlách môžeme v súčasnosti stretnúť. Navyše som prednedávnom testoval produktovú radu športových slúchadiel JBL Reflect Mini BT, ktoré na mňa veľmi pozitívne zapôsobili. Ako ďaleko sa ešte v technológii a kvalite športových slúchadiel dá zájsť? Odpoveď na túto otázku som hľadal práve pri testovaní tohto unikátneho kúsku zvukového zariadenia.
Na prvý pohľad vyzerá produktová rada slúchadiel Response oproti ostatným slúchadlám o niečo masívnejšie. Môže za to batéria a hardvér ukrytý do akéhosi náhrdelníka v tvare písmena „U“ , ktorý sa nazýva ergonomický pás. Ten sa pravdaže umiestni na krk športovca. Z neho vychádzajú kábliky k „bedničkám“. Kábliky sú potiahnuté na svetlo reflexnou líniou. Tá prispieva k bezpečnosti pri behaní alebo inom športe za tmy. Na ergonomickom páse neprehliadnete diódu (bliká na modro alebo červeno), USB port určený na nabíjanie a samozrejme tlačidlo On/Off.

Response kombinuje niekoľko vylepšení. Pozornosti určite neujde dotykové ovládanie. Táto moderná technológia umožňuje dotykom na slúchadlo spustiť pesničku, zastaviť ju, prehodiť na inú, uzamknúť celé zariadenie a samozrejme prijať alebo zložiť prichádzajúci hovor. Zvukovým povelom sa dá spustiť vyhľadávač (Google) a nájsť informáciu, ktorú v daný čas potrebujete. Stačí sa len dotknúť, resp. chvíľu podržať ukazovák na vymedzenej plôške slúchadla a telefón dostane signál. Veľmi som ocenil uzamknutie ovládania. Táto funkcia je z môjho pohľadu nutnosťou pri používaní týchto slúchadiel pri hocijakej aktivite. Odporúčam ju neustále používať. Dotykové plôšky sú veľmi citlivé a nerozoznajú prst od iného predmetu. V praxi sa potom stáva, že ak si chcete napríklad utrieť čelo od potu predlaktím a ramenom sa náhodou dotknete na dotyk citlivej plôšky, prehodíte alebo zastavíte pesničku, ktorú momentálne počúvate. Ovládanie reaguje na dotyk čohokoľvek. Aj čelenky alebo šatky. Uzamykať ovládanie sa naozaj oplatí.

Vodeodolnosť slúchadiel je ich veľkým prínosom. Dážď, pot a vlhkosť slúchadlá nepoškodí. Nechtiac som ich otestoval počas silnejšieho dažďa. Hoci som sa trochu obával poškodenia, slúchadlám sa nič nestalo. Vnímam to definitívne ako pridanú hodnotu. Môžete odbehnúť kamkoľvek a nemusíte sa báť, že ak vás zastihne dážď, poškodíte si celkom drahé slúchadlá.

Neprehliadnite:
JBL – Reflect Response, Reflect Mini BT & Everest 100
JBL Reflect Response

Do ušnice sa slúchadlá ukotvia prostredníctvom slimáčika, ktorý je dodávaný v niekoľkých veľkostiach. Nevypadnú, držia ako prilepené. Treba ich len poriadne „zatočiť“, uchopiť do ušnice. Mne sedeli dve veľkosti slimáčika, M a L. M-ko mi bolo pohodlnejšie, ale na druhej strane hudbu som  si viac vychutnal so slimáčikom vo veľkosti L, hoci som si ho v uchu viac uvedomoval. Či chceme alebo nie, pri týchto typoch slúchadiel je čistota zvuku podmienená priepustnosťou externých zvukov. Keď zvukovody izolujeme, vo väčšej miere nemusíme púšťať hudbu až tak hlasno. V rušnom či hlučnom prostredí je tak hudba podstatne čistejšia, krajšia a povedal by som, že aj dynamickejšia. Počúvate ju pozornejšie. Minimálne ja sám. Na druhej strane odporúčam brať ohľad aj na bezpečnosť a neodrezať sa od okolitého sveta vo veľkej miere. Platí to hlavne pri behu v meste či na rušnom mieste, kde hrozí stret s chodcom, cyklistom, nedajbože automobilom.
Kvalitu zvuku som porovnával s modelom Reflect Mini. Zvuk obidvoch slúchadiel je veľmi ,veľmi kvalitný. Po tejto stránke som bol veľmi spokojný. Treba spomenúť, že Response dáva zvuku o niečo inú dimenziu. „Štuplíky“ sú väčšie (8,6 prémiový, dynamický menič) a je to cítiť na basovej linke hoci využívajú rovnaké frekvenčné pásmo (10 kHz – 20 kHz). Tie sú oproti modelu Reflect Mini posunuté na vyšší level. Suma sumárov je zvuk veľmi čisto vykreslený, spektrálne vyvážený, oproti Reflect Mini s výraznejšími, no stále príjemnými basmi.

Model športových slúchadiel Response vydrží hrať asi 10 hodín, nabíja sa cez USB port. Nabíjačka je samozrejme obsahom balenia. Slúchadlá vás notifikujú hlasom či sa zapli, či sa idú vypnúť alebo či hľadajú zariadenie. Fungujú na princípe Bluetooth, čo je už akýmsi štandardom a trendom v športovom segmente. Technológia Bluetooth vám dá slobodu od káblika, ktorý vám viac nebude pri športe prekážať. Slúchadlá hlasom notifikujú aj stav batérie. Tu by som vytkol azda len to, že čím je batéria viac vybitá, oznamujú to častejšie. A sem tam to pôsobí rušivo.

JBL Reflect Response

Nepáčila sa mi ešte jedna vec a tou je nastavenie hlasitosti. Pri Reflect Mini BT sa hlasitosť dá nastaviť aj ovládačom. Pri modelovej rade Response ju viete ovládať len na zariadení a to je trošku obmedzujúce. Na druhej strane dá sa na to zvyknúť.

Hľadáte kvalitné športové slúchadlá? Potrpíte si na ozaj kvalitný zvuk? JBL Reflect Response, je určite alternatívou, ktorú by ste mali vyskúšať.
comments powered by Disqus