S hudbou okolo krku

S hudbou okolo krku

Hodiť sa niekomu okolo krku, mať niekoho na krku, strčiť hlavu do chomúta či trpieť pod jarmom. Takéto asociácie mi napadli, keď som dostal na testovanie toto čudo. Osobný reproduktor na krk tu ešte nebol. Americká spoločnosť JBL ho verejnosti predstavila na CES v Las Vegas a následne aj na IFA v Berlíne. A čudo je na svete.
Ak hľadáte alternatívu k slúchadlám, potom ste na správnej adrese. Nechcete rušiť svoje okolie zvukom z hifi zostavy alebo z rádia v aute, ale nemienite ani riskovať pokutu za používanie slúchadiel za volantom? Voilà – máme tu riešenie. Okolo krku si na plecia založíte ľahkú podkovu s prekvapivo dobrým zvukom, ktorý neruší okolie. Môžete sa pokojne rozprávať s priateľmi a nezvyšovať pri tom hlas, v čom má prsty pokročilý psychoakustický koncept. S ním zažijete osobnú zvukovú zónu par exellence.

JBL Soundgear

Hrajúci šál s hmotnosťou 350 gramov disponuje kvartetom meničov s membránami priemeru 31 milimetrov. Tie vyžiaria zvuk s výkonom 2 x 3 watty vo frekvenčnom spektre od 100 Hz do 20 kHz. Plasticky tvarovaná podkova má nosnú vaňu z tvrdého plastu, vrchná časť je potiahnutá textíliou. V strede sa skvie oranžové logo výrobcu. Rohy smerujúce dopredu sa stáčajú dolu a kopírujú tak rádius pliec. Vďaka bluetoothu ste nielen hands-free, ale aj ear-free a plne tak vnímate svoje okolie. Quad prevodník a posilnenie oblasti basov produkujú dobre štruktúrovaný zvuk, ktorý na nižších kmitočtoch nestráca energiu. Ergonomický tvar a intuitívne ovládanie sú len ďalším benefitom. Streamovanie hudby a zvuku vôbec z kompatibilných bluetooth zariadení je bezproblémové a komfortné. Či už na prechádzke počúvate svoje obľúbené kúsky, alebo pozeráte telku a nechcete vyrušovať ostatných, Soundgear BTA od JBL vždy dobre poslúži. Plne nabitý (čo trvá cca. 2 hoďky) pofrčí bezmála šesť hodín. Zo smartfónu môžete vďaka vstavanému mikrofónu prijímať hovory s potlačenou ozvenou. Spomínaný mikrofón je duálny a tak môžete pokojne realizovať aj konferenčné hovory. Technológia AptX garantuje veľmi nízku latenciu prenosu. Prepínanie medzi vzdialenými zdrojmi je bezproblémové. Prvýkrát som ho vyskúšal ešte u Olivera v kaviarni a okrem kultivovaného zvuku ma prekvapilo, že sa môžeme naďalej rozprávať bez toho, aby sme na seba hulákali. Pritom okolie vnímalo hudbu len prahovo. To svedčí o sofistikovanom smerovaní a vecička tak plní svoj účel. Čo sa týka samotného prednesu, jeho azda najväčšou prednosťou je priestorová plasticita. Výkon zariadenia je dostačujúci na rozumný posluch – nezažijete síce nárez ako na rockovom koncerte pod pódiom, ale nato, aby ste si v lese zakrepčili, to bohato stačí. Frekvenčný priebeh je pozoruhodne vyrovnaný, žiadne pásmo netrčí a žiadne nie je potlačené. S ohľadom na veľkosť meničov treba brať marketing okolo podania basov s rezervou, rozhodne však nechýbajú. Veľmi dobre mi zahrala aj klasika z HD média s rozlíšením 96/24. Mohol som si vychutnať detaily, nuansy súhry, ako aj peknú priestorovú klenbu koncertnej sály.

JBL Soundgear

Riadne natlačený popík spôsobuje zariadeniu v medznej hlasitosti mierny stres, ale o skreslenie ešte nejde, čo je dobre. Balenie obasuhuje aj drobnú zázračnú skrynku, ktorou je bezdrôtový bluetooth audio vysielač umožňujúci pohodlné spojenie s televízorom. Otestovať som tak mohol aj telku. Dialógy filmu s ruchmi a hudbou na pozadí pôsobili reálne, dramaticky a živo. Skrátka dobre som sa bavil. Aj telefonovanie som otestoval, okoloidúci si akiste mysleli, že trpím „samomluvou“, prípadne že som nejaký ufónsky agent.

Neprehliadnite:
Recenzia JBL Soundgear BTA
Soundgear BTA z domu JBL je fajnová vecička, ktorá sa vám akiste šikne. Benefity oproti slúchadlám a stacionárnym zdrojom sú zrejmé. Hudba je stále s vami a vy sa nielenže voľne pohybujete, ale vaše ruky sú voľné na manipuláciu s predmetmi a uši slobodné na bezpečné vnímanie okolia. Za cenu tesne pod hranicou 200 eur dostanete verzatilné zariadenie s dobrou využiteľnosťou, pokrokovou technikou a dizajnom, ktoré spríjemní vaše dni na tejto Zemi hudbou, hovoreným slovom, filmami i hrami a uľahčí aj vašu komunikáciu a zvýši bezpečie.

HODNOTENIE
+ vyhotovenie
+ inovatívnosť
– menej výrazný bas
comments powered by Disqus