Slúchadlá do uší a na hlavu

Slúchadlá do uší a na hlavu

V tomto teste máme dva typy slúchadiel. In-ear, ktoré si vložíte priamo do ucha a supra aural na uši. Všetky modely v teste sú vhodné na prenášanie, čo je ich hlavnou výhodou. Majú dnes už takpovediac povinnú výbavu v podobe integrovaného mikrofónu a možnosti telefonovať cez slúchadlá. Aj tu platí, že cena nie je všetko, preto treba byť pri výbere slúchadiel nadmieru obozretný.
AKG N60NC
Toto sú prvotriedne slúchadlá na cestovanie. Majú aktívny systém odhlučnenia, ktorý umožní odfiltrovať nežiaduce rušenie okolia. Sú tak ideálne na cesty lietadlom, vlakom alebo autobusom. Páčilo sa nám, že výrobca umožnil používanie slúchadiel aj s vypnutým režimom. Aj keď sa vybije integrovaný akumulátor, slúchadlá sa dajú stále používať. Výrobca hovorí o 30 hodinách so zapnutým Noise cancelling. Počas testovania sa nám nestalo, aby boli slúchadlá vybité, takže sme vo výsledku nezisťovali reálnu dĺžku výdrže. Stačí ich každý týždeň raz nabiť alebo ich nechať dobíjať, keď máte voľnú chvíľu a máte po starostiach.
Špeciálny dôraz kládol výrobca na vyhotovenie. V mušliach je použitá pamäťová pena. Tá na uši dosadne tak dobre, že už po nasadení odfiltrujete bežný ruch. Obalené sú v koži, rovnako tak aj spojovací most. Použitý je systém 3D-Axis, čiže možnosť otočenia mušlí do plochého stavu pri prenášaní a ešte k tomu možnosť ich zloženia v spojovacom moste. Na prenášanie ideálne, tak sme ich aj vyskúšali - počas cestovania vo vlaku. Na odhlučnenie sú vynikajúce. Ak si chcete oddýchnuť, pokojne si dajte tieto slúchadlá na hlavu aj s aktivovanou funkciou aj bez zapnutej hudby. Neverili by sme, keby sme na trase Bratislava – Praha a späť tieto slúchadlá reálne nevyskúšali. Ich kompaktný rozmer je vhodný aj pre tých, ktorí nechcú rozmerné mušle. Tieto s prítlakom na uši majú navyše dobrú stabilitu počas chôdze a zároveň príliš netlačia. Neriskujete tak bolesť hlavy.

AKG N60NC

Nabíjanie je cez špeciálny kábel na jednom konci s USB portom, na druhom s rovnakým konektorom ako má prepojovací audiokábel. Ten je odnímateľný. Ak sa teda zlomí, dá sa objednať druhý. Na kábli je mikrofón s tlačidlom na prijímanie hovorov alebo ovládanie hudby. Vďaka dlhej výdrži nám tento neuniverzálny kábel nabíjania neprekážal. A povedzme, že je taký malý, že netreba zvažovať, či si ho vezmete alebo nie.
Hudobne sú slúchadlá na vysokej úrovni. Silné a dynamické basy sú doplnené o vyvážené výšky a prekreslené stredy. Skutočne jedny z mála, ku ktorým nemáme zvláštne výhrady. Je pravda, že rozdiel v reprodukcii so zapnutým a vypnutým NC poznáte a neraz sme rozmýšľali, či niektorú hudbu nepustiť v režime bez odhlučnenia. Je to však len detail a slúchadlá vynikajúco zvládajú aj virtuálne 3D. Môžete s nimi hrať aj hry, pozerať filmy, no na hudbu sú naozaj najlepšie. Pri danej cene sme radi, že netreba robiť kompromisy.

HODNOTENIE
+ kvalita materiálov – koža, pamäťová pena, pohodlné nosenie, vynikajúce odhlučnenie, dajú sa poskladať, vynikajúci zvuk
- žiadne podstatné

Neprehliadnite:
Recenzia: AKG Y20
AKG Y20U
Tieto slúchadlá sú absolútne ideálne pre používateľov hľadajúcich niečo špeciálne. Všimnite si ich krytie meničov. Je skrátené, vďaka čomu sa stávajú ešte nenápadnejšími. Hoci niektoré farebné varianty ich prezradia. Dá sa v nich totiž aj ležať naboku. Tiež ich využijete aj pri cestovaní, ak sa napríklad vo vlaku chcete oprieť o opierku s hlavou nabok. Keď pravidelne cestujete a pritom oddychujete, viete o čom je reč. Ak teda chcete tvarovo čo najdiskrétnejšie slúchadlá, toto sú jediné v teste a jedny z mála na trhu. Kábel nie je plochý, zamotáva sa ľahšie, no v tom až taký problém nevidíme. Nie je úplne imúnny voči interferencii prenášanej šúchaním o oblečenie, no je to jeden z tých lepších káblov. Slúchadlá majú už tradične mikrofón a tlačidlo na hudbu a hovory. Balenie obsahuje tri vymeniteľné silikónové nadstavce a puzdro na prenášanie.

AKG Y20U

Zvukovo je cítiť väčšia orientácia na basy. Výšky aj stredy sú mierne zastrené. Pri priamom porovnaní s posledným modelom JBL T280A nemajú také čisté výšky ani stredy. Priame porovnanie ukázalo citeľný rozdiel. Fanúšikovia nízkych tónov naše výčitky nebudú brať vážne a je to v poriadku. Slúchadlá sú teda presnosťou zvuku jednoducho inde. Ak však chcete skutočne kompaktný model, prihovárame sa za tento. Menšie nezrovnalosti v presnosti radi prehliadnete.

HODNOTENIE
+ ultra kompaktné, materiál kábla, dôraz na basy
- zastrené stredy a výšky

JBL T280A
Malé štuple do uší tohto typu sú vhodné pre svoju univerzálnosť. Veľmi dobre sa nosia, majú prepracovanú konštrukciu a popri ostatných výhodách zvukovo nijako nezaostávajú. Dostupné sú v troch farebných vyhotoveniach a meniče majú hliníkové puzdro. Okrem toho je tu plochý kábel, ktorý eliminuje výrazné zamotávanie. Je pravda, že úplne „nezamotateľný“ nie je, no vďaka jeho pružnosti ho ľahko odmotáte. Slúchadlá poslúžia aj pri telefonovaní. Na ľavom kábli je mikrofón spolu s tlačidlom na pozastavenie hudby alebo prijímanie hovorov. Dobre sa nosia a slúchadlá nevypadávajú z uší. V balení sú klasicky tri veľkosti silikónových nadstavcov, ktoré si prispôsobíte tak, aby vám pevne držali v uchu. Za zmienku stojí aj vysoký stupeň odhlučnenia už po nasadení. Preto sú ideálne nielen na cestovanie, ale aj do kancelárie. Balenie obsahuje aj vrecúško na prenášanie.

Neprehliadnite:
AKG Y20(U) a Y40
AKG T280A

Zvukovo sme si reprodukciu pochvaľovali. Meniče sú vyhotovené tak, aby poskytovali technológiu PureBass. Tu viac ako inokedy pocítite nielen dynamické basy, ale aj ostatné audiozložky. Môžete si intenzitu ešte zvýšiť a slúchadlá nebudú produkovať príliš tvrdé basy. To je výhodou pre milovníkov nízkych tónov. Zároveň musíme dodať, že nejde o typické preexponované slúchadlá. To znamená, že hudba bude vyvážená bez nadmerného dunenia. Silnou stránkou je produkcia stredných tónov. Po hlbšom započúvaní sme predsa len odhalili mierny nedostatok. Výšky sú mierne zastrené, no treba sa viac sústrediť, aby ste to odhalili. Takže reálne nepocítite žiadne nezrovnalosti.

HODNOTENIE
+ plochý kábel, technológia PureBass, vyvážená reprodukcia, dynamika nízkych tónov
- len mierne zastrené výšky
comments powered by Disqus