Špuntový seriál 3. – Nie je kábel ako kábel - okruhlý vs plochý

Špuntový seriál 3. – Nie je kábel ako kábel - okruhlý vs plochý

Vítame vás pri ďalšom článku zameranom na špuntové slúchadla. V predošlej novinke ste mohli zistiť, na čo si dať pozor v prípade kupovania nových slúchadiel k vášmu telefónu, či si vybrať jack s tromi či štyrmi krúžkami a dbať na kompatibilitu. Dnes sa pozrieme na káble. Hoci sa zdá, že dĺžka a tvar kábla sú pri malých slúchadlách zanedbateľné, nie je to celkom pravda. Hoci rozdiely medzi nimi sú takmer zanedbateľné, stále sa nájdu dôvody, prečo uprednostniť jeden kábel pred druhým.
Takmer v každom pripojení, či už je to HDMI kábel do vašej televízie alebo spojenie rádia s reproduktormi, v našom prípade mobilu či mp3 prístroja so slúchadlami, poznáme dva rôzne druhy káblov. Reč je o takzvanom okrúhlom kábli a taktiež o novšom plochom kábli. Aké výhody však ma jedna forma kábla voči druhému? Úplne najzákladnejšie a najvýznamnejšie pozitívum plochého kábla je, že sa menej zamotávajú, respektíve sa ľahšie rozmotávajú. Okrem toho sú taktiež oveľa flexibilnejšie.

Kruhový kábel má izolované vodiče vo zväzku, ktoré sú obklopenými niekoľkými ďalšími vrstvami z iného materiálu. Ak ste už niekedy prestrihli či roztrhli slúchadla, mohli ste si všimnúť malé kúsky odstavajúcich vláken. Káble sú zabalené v polyméry a kvôli zníženiu zahrievania kábla trením je pridaná vrstva z textilného materiálu. Na to nasleduje ďalšia vrstva textilného obalu a nad tým je tieňovanie z pocínovanej mede. Toto všetko je zabalené v Polyvinylchloridovom obale. Problém s touto konštrukciou je pri použití viacerých vrstiev izolácie, ktoré majú zamedziť zahrievaniu vznikajúcemu trením pri opakovanom pohybe kábla.

kabel

Tenký kábel je efektívnejší, čo sa týka využívania izolačných materiálov. Nepotrebuje žiadne pásky, ktoré by znižovali trenie a preto sa dokáže zaobísť iba s dvoma izolačnými vrstvami. Štyri izolované káble sú zabalené do „bundy“, ktorá je väčšinou tvorená z gumového materiálu. Pri plochých kábloch je väčšia plocha pre daný objem a preto je tam lepší odvod tepla. Vodiče v plochých kábloch majú tiež pevnú geometriu, preto impedancia, indukčnosť, časové oneskorenie a útlm zostanú stále konštantné. Rovnako tak vodiče v kábli majú rovnaké fyzikálne a elektrické dĺžky. To, spolu s faktom, že dielektrické rozmery zostanú konštantné, znamená, že signál a časové oneskorenie budú stále minimálne.

Neprehliadnite:
Špuntový seriál 4. - Plast, kov alebo drevo?
Hoci sa zdá, že plochý kábel je kvalitnejší, stále záleží na konkrétnom výrobcovi, ako si dá na kábli záležať. Väčšina výrobcov má vo svojom sklade slúchadla aj s plochými aj s kruhovými káblami. Veľkou farebnou škálou sa zaoberali výrobcovia Vivanco pri slúchadlách HSESSVV, ktoré majú plochy kábel a sú určené predovšetkým pre mobilne telefóny. Elegantný štýl zvolili pri slúchadlách Metalist Talk, ktoré vás dostanú na prvý pohľad dvojfarebným prevedením plochého kábla. O niečo vyššiu kategóriu tvoria X-Treme Talk, ktoré sa vracajú späť ku kruhovému káblu.

vivanco modre vivanco cervene vivanco cierne

V prípade značky JBL začíname v nižších cenových kategóriách s kruhovými slúchadlami, avšak čim vyššie s cenou ideme, tým častejšie narážame na plochý kábel. Aj tu nájdeme typy slúchadiel, ktoré priam sršia rôznymi druhmi farieb, a to v oboch prípadoch, či už plochý alebo okrúhly kábel. JBL pri svojich výrobkoch s plochými káblami dávajú hlavnú výhodu, že sa káble nezamotávajú, inač si s tým hlavu nelámu.a

Medzi ďalších popredných výrobcov patri AKG, ktorý však zostáva verný okrúhlym káblom. Každý si príde na svoju farbu v prípade K323XS, avšak ak niekto túži po skutočne výnimočnom zvuku, ktorý dosiahne iba málo špuntových slúchadiel, môže slintať nad AKG K3003. V tomto prípade môžeme vidieť kruhový kábel, ktorý dekoratívne obalený látkou vytvára skutočne krásny dojem. Tieto slúchadla ale určite nepatria medzi najlacnejšie a dopriať si ich môže iba skutočný labužník, ktorý si rád vychutná hudbu v najlepšej kvalite.

akg k3003   akg k323xs

Pri dekoratívnych kábloch ešte zostaneme. Skutočne nádherný kábel, ktorý je tvorený striebornou látkou, môžeme nájsť na Yurbuds Signature Series ITX-1000. V ostatných prípadoch majú káble zafarbené podľa mušle. Skôr ako na kábel sa Yorbuds špecializujú na slúchadla pre športové aktivity.

Neprehliadnite:
Predčasné prestavenie: K3003, dokonalosť pre Vaše uši
Netreba sa teda nechať oklamať elegantným výzorom a doplatiť na kvalitu zvuku. Pokračovanie špuntového seriálu bude tvoriť výber medzi plastovými, kovovými a drevenými slúchadlami. Drevo bolo od jakživ používané ako dekorácia, avšak nemusí mať pozitívny vplyv na kvalitu zvuku, ktorá vám prúdi do uši.
comments powered by Disqus