Špuntový seriál  4. - Plast, kov alebo drevo?

Špuntový seriál 4. - Plast, kov alebo drevo?

V poslednej časti nášho seriálu ste sa mohli dozvedieť, aký rozdiel je medzi okrúhlym a plochým káblom. Viete, ktorý kábel sa vám bude menej zamotávať a ktorý je flexibilnejší. V tomto článku si povieme niečo o materiálnych vlastnostiach slúchadiel.
Je jedno, z akého materiálu sú slúchadla vyrobené? Záleží na tom, či je to plast, kov alebo drevo? Samozrejme, rozprávame sa o mušli, v ktorej je uložený maličký reproduktor. Mušľa, ktorú máte uloženú v uchu, slúži ako zvukovod pre tok zvuku gitary, piana, bubnov či spevu. Z fyziky vieme, že zvuk sa v prostredí prenáša vlnením a odráža sa. Znamená to teda, že zvukové vlny sa aj v maličkej mušli odrážajú.

Každý materiál odráža či prepúšťa zvukové vlny inač. V jaskyni môžeme počuť silnú ozvenu, no v štúdiách obalených penou žiadnu. Dokáže zmena materiálu vašich slúchadiel priniesť do vašich uši lepšiu kvalitu zvuku? Väčšina bežných slúchadiel je z plastu. V dnešnej dobe stále často stretávame plastové slúchadla, ktoré sú však väčšinou z lacnejšej cenovej kategórie. Príkladom môžu isť slúchadla zo série JBL T100A či základné typy od Vivanca.

Okamžite, keď začneme hľadať slúchadla s kovovými prvkami musíme rátať s tým, že pod 25€ sa dostaneme len vo skutočne výnimočných prípadoch. No ak by ste chceli byť skutočný extrémisti, za naozaj vyšperkované kovové slúchadla so všetkým, čo k tomu patrí môžete zaplatiť aj 999€. Rozprávame o AKG K3003, ktoré dostanete aj s náhradnými nástavcami, puzdrom a mnohým ďalším.

Neprehliadnite:
Predčasné prestavenie: K3003, dokonalosť pre Vaše uši
AKG K3003

Späť však k našej téme. Prečo sú kovové slúchadla drahšie? Kovové slúchadla nie sú až tak zaužívané a stále si svoje miesto medzi fanúšikmi hľadajú, zatiaľ čo plastové slúchadla mal v ušiach už takmer každý. Kov ma taktiež najlepšie vlastnosti na odrážanie zvukových vĺn. Z viacerých kovov ako meď či zlato ma najlepšie vlastnosti hliník, ktorý dokáže zvuk odrážať najväčšou rýchlosťou.

Problém však je, že pri malých slúchadlách nemá zvuk dostatok miesta na to, aby bolo počuť rozdiel pri šírení v plaste, v kove a v dreve. Dostávame sa ku oveľa komplikovanejšej diskusii, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Svoj podiel na kvalite zvuku môže mať aj rezonancia. Rezonancia je vlastne ohlas, ozvena alebo odraz zvuku. Každý objekt a každý predmet má vlastný kmitočet kmitania a dĺžka alebo veľkosť nástroja, v našom prípade slúchadla, určuje vlnovú dĺžku základného tónu. Rezonancia má však väčší význam hlavne u hudobných nástrojoch či veľkých reproduktoroch, takže pre nás nie je až tak podstatná.

U malých slúchadlách najviac záleží na vyladení meničov, pričom materiál ozvučnic nemá až taký vplyv na finálnu kvalitu zvuku. Odraz a vibrácie sú samozrejme u každého materiálu iné, viac však záleží na veľkosti priestoru a vzduchovom vankúši, na ktorom menič pracuje. V čom majú kovové slúchadla výhodu je to, že napríklad hliník je celistvý odliatok, nie je lepený ako plast, čo má tiež svoj určitý podiel na zvuku.

Dá sa vo všeobecnosti povedať, že kovové slúchadla sú lepšie ako plastové - nie je to však žiadne pravidlo. Pravdou je, že väčšina užívateľov si žiadny rozdiel nevšimne. Zabudli sme ale na drevo. Vyššie som písal, že väčšina nástrojov či reproduktorov je vyrobených z dreva. Čo tak drevené slúchadla? Pri slúchadlách sa vlastne s drevom takmer vôbec nestretávame a vlastnosti, ktoré drevo má sú pri štuplových slúchadlách takmer zanedbateľné. Skôr sa na nich pri tejto téme môžeme pozerať ako ozdobný materiál, ktorý svoju funkciu spĺňa dokonalo - okrem krásy vám dodá aj krištáľovo čistý zvuk. To si môžeme všimnúť pri T`nB ESWOOD, ktoré sú dostupné hneď v troch farebných kombináciách.

Neprehliadnite:
Špuntový seriál 3. – Nie je kábel ako kábel - okruhlý vs plochý
TnB ESWOOD TnB ESWOOD TnB ESWOOD

A sme na konci článku, ktorý bol venovaný materiálom slúchadiel. Teraz si môžete vybrať, či budete skromný a budete počúvať hudbu bez náročnosti na jej kvalitu, alebo si doprajete pohodlie vo forme „kovového“ zvuku. Samozrejme, Špuntový seriál bude pokračovať aj naďalej. Z tém, ktoré sa týkali konštrukcie slúchadiel prejdeme do športových aktivít. Počúvanie hudby pri behaní či posilňovaní už pre vás nebude žiaden problém.
comments powered by Disqus