Streamovanie hudby je budúcnosťou hudobného priemyslu. Stále neviete prečo?

Streamovanie hudby je budúcnosťou hudobného priemyslu. Stále neviete prečo?

Určite ste si už všimli, že moderná elektronika umožňujúcich posielať dáta vzduchom bez fyzického, alebo ak chcete hmatateľného spojenia dvoch a viac zariadení. A čo sa audia týka, streamovanie hudby a obecne zvuku práve zažíva svoje boom. speje k minimalizácií rôznych káblov a drôtov. Nastupuje éra bezdrôtového riešenia a technológií
V hlavnej úlohe estetika a funkčnosť
     S káblami a drôtmi boli už od ich počiatku 2 problémy. Za prvé – káble aj drôty sa často lámali a bolo nutné zháňať iné, v horšom prípade celé zariadenie, ktoré bolo závislé na kábli, aby vôbec šlo prepojiť s iným prístrojom. Za druhé – estetika. Dobám, kedy sme mali za skrinkou v obývacej izbe zmotané celé metre najrôznejších káblov, už odzvonilo. Teraz ich stačí nevyhnutné minimum, to ostatné cestuje vzduchom vďaka novým technológiám prenosu a prenosovým službám. Jediné, čo teda musíte fyzicky zapojiť je kábel, ktorým bude prúdiť energia do prístroja (reproduktora), či už trvalo alebo len po dobu nabíjania batérie.

Streamovanie – technológie a služby
     Streamovanie je vo svojej podstate bezdrôtový prenos zvuku či videa z jedného zariadenia (vysielača) do druhého (prijímača). Nepotrebujeme pri ňom čokoľvek sťahovať z internetu, streamovanie je vlastne online prenos zo serveru, iba si vyberieme, čo chceme prehrať. Na takomto princípe funguje i televízne vysielanie, ale na rozdiel od neho pri streamovaní takmer nie sme limitovaní a môžeme si vybrať, čo chceme pozerať alebo počúvať.

     Existuje samozrejme viac možností, ako dostať zvuk z mobilného zariadenia (telefónu, tabletu či notebooku) do reproduktora, z ktorého si dokonale vychutnáme hudbu aj hovorené slovo. Medzi osvedčené technológie patrí bezpochyby roky preverená WiFi, nestarnúci Bluetooth, ale aj novší AirPlay, ktorí skvelo poslúžia pre spojenie reproduktora so zdrojom hudby poháňaným operačným systémom iOS.

Neprehliadnite:
Kvalita bez káblov a bez kompromisov: Harman/Kardon OMNI
     Čo sa služieb na streamovanie hudby týka, nemusíme si dnes vystačiť s klasickými on-line rádiami, pretože máme k dispozícii ďalšie a ďalšie, napríklad Spotify alebo Deezer. Každá z týchto služieb je legálnou alternatívou počúvania hudby k nelegálnemu sťahovaniu skladieb i celých albumov. Súbory s dátami sa nijako nesťahujú, iba ich za určitý mesačný poplatok „privádzame“ prostredníctvom mobilného zariadenia do reproduktora a užívame si ich. Rozdiel je v službách, kvalite, celkovom prevedení a koniec koncom i v predplatnom. Vybrať si nakoniec musíte sami.

Streaming

A čo domáce kiná?
     To je trochu iná vec. Zatiaľ čo k prenosu zvuku z mobilného zariadenia stačí jeden kábel, ten, vďaka ktorému je v prevádzke reproduktor, pri domácich kinách je celá snaha o čo najmenej káblov v domácnosti, viac k zamysleniu. Našťastie sa zamysleli i vývojári v Harman/Kardon a JBL a dospeli k polovičnému riešeniu – ponúkajú bezdrôtové subwoofery a bezdrôtové pripojenie reproduktorov pri riešení 5+1 a viac.

Ide vždy o najlepšie riešenie?
     Znie to síce lákavo, že by sme si mohli uľahčiť takmer akýkoľvek prenos zvuku z mobilného zariadenia do reproduktora bez káblov, ale na druhej strane si uvedomme, že pri prepojení smartphonu s reproduktorom  pomocou audiokáblu s klasickým jackom môžeme dosiahnuť nižšiu spotrebu. Záleží teda na tom, čo primárne chceme a čo od svojho riešenia očakávame.

Pozrite sa na video, ktoré vás dosť možné presvedčí o kúzle streamovania zvuku!

Neprehliadnite:
Bezdrôtový multiroomový hudobný systém Harman/Kardon OMNI
     Nezabudnite, že streamovať hudbu je možné aj v aute – veľa moderných autorádií už má i Bluetooth, cez ktorý ich môžeme spojiť s Deezerom alebo Spotify  a užívať si online streamovanie aj za volantom.

Už viete, prečo tkvie budúcnosť hudobného priemyslu práve v streamovaní?
comments powered by Disqus