TEST AKG N20: bohatý zvuk v elegantnom tele

TEST AKG N20: bohatý zvuk v elegantnom tele

AKG je známe svojim vycibreným zvukom. Jedným z posledných zástupcov sú aj in-ear slúchadlá N20, ktoré reprezentujú vyššiu strednú triedu, pýšiacu sa nielen špičkovým zvukom, ale aj kvalitným spracovaním.
Dizajn a konštrukcia
Na úvod sa priznám, že nerád testujem slúchadlá do uší. Paradox, však? Ale mám na to jeden jediný dôvod. Väčšina z nich ani po zvolení toho najvhodnejšieho nadstavcu nesedí poriadne v ušiach. Po dlhšom čase sú však AKG N20 jedny z mála slúchadiel, ktoré som nemal problém nosiť zastrčené v ušiach aj dlhšiu dobu. A to je (aspoň pre mňa) dobrým znamením. Toľko ku komfortu týchto drobných, 18 gramov vážiacich slúchadlách.

AKG N20

Po dizajnovej stránke ide o vydarený model. Čierne prevedenie (existuje aj biely variant) s lesklým lemovaním vyzerá elegantne. Dojem trochu kazí plastové prevedenie (aj keď pod ním sa nachádza hlíniková unibody konštrukcia), ktoré síce znižuje celkovú hmotnosť slúchadiel, avšak výrobca mohol použiť kov pre zlepšenie celkového imidžu. Oceňujem však tvar slúchadiel, najmä zrezanú časť, vďaka ktorej slúchadlá skrátka oveľa lepšie vyzerajú po nasadení do uší.

AKG N20

Na kábli vychádzajúcom z ľavého slúchadlá nájdete zabudovaný ovládač. Má tri tlačidlá (pozastavenie prehrávania/prijatie/ukončenie hovoru a ovládanie hlasitosti/posun medzi skladbami), mikrofón a malý posuvník s písmenkami “i” a “A”. Tie symbolizujú “iOS” a “Android”, takže si na slúchadlách iba prepnete, ktorý smartfón používate, aby vám ovládanie fungovalo korektne. Šikovné riešenie od AKG, ktoré si zaslúži pochvalu. Zvyšok kábla je obalený textíliou, vďaka ktorej nemá tendenciu zamotávať sa.

Neprehliadnite:
Recenzia: AKG N20U
AKG N20

Pochvalu si výrobca zaslúži aj za skutočne bohaté balenie, ktoré v tejto cenovej kategórii nebýva bežné. Okrem adaptéru do lietadla tu nájdete aj kvalitné puzdro a nástroj na čistenie slúchadiel.

AKG N20

Zvuk
Zvukový prejav slúchadiel je typický pre značku AKG. Ťažko to popísať slovami, no keď si raz prejdete viacerými modelmi tejto značky, dokážete prednes ľahko identifikovať. Je totiž kvalitný, veľmi detailný a s tým správnym nastavením frekvenčného pásma. Spodná časť pásma nie je ladená štýlom “basy na prvom mieste”. Je skôr nastavená relaxačne, tak, aby hĺbky dopĺňali a dotvárali celkový obraz prehrávanej skladby. Nechýbajú, no ani zbytočne nedominujú.

AKG N20

Strednú časť pásma zvládajú N20-ky príkladne. Nechýba bohatá reprodukcia s množstvom detailov. Skrátka, stredy sú plné a vďačia tomu aj mierne potlačenejším basom. Výšky sú čisté a jasné, spoločne tak N20-ky dokážu vytvoriť peknú spoluprácu medzi jednotlivými časťami pásma. Zvuk je sýty a uspokojí najmä náročnejšie publikum.

AKG N20

Záver
Škoda plastovej vonkajšej konštrukcie slúchadiel. Výrobca by použitím kovu zexkluzívnil N20-ky a mohol si kľudne zapýtať aj viac. Slúchadlá totiž po zvukovej stránke hrajú vynikajúco, príjemne sa nosia a nemám im dokopy veľmi čo vytknúť. Azda len to, že nemajú Bluetooth a ja som si ich musel k svojmu iPhonu 7 pripájať vždy cez redukciu. Ale táto výčitka patrí skôr Applu, než AKG. Ak teda patríte k náročným poslucháčom, no neradi nosíte pri sebe veľké slúchadlá, nech sa páči, AKG N20 je jedným z kandidátov pre vás.
comments powered by Disqus