TEST AKG N90Q: absolútna dokonalosť

TEST AKG N90Q: absolútna dokonalosť

AKG N90, fantastický kúsok z dielne AKG a talentovaného Quincy Jonesa som testoval posledných niekoľko dní, aby som vám mohol priniesť plnohodnotné dojmy z týchto úžasných slúchadiel. Zoznámiť ste sa s nimi mohli na výstave Audio, Video a Domáce kino, ktorá sa odohrala začiatkom novembra v bratislavskom Sheratone. Hneď potom slúchadlá putovali ku nám do redakcie. Ako znie absolútna dokonalosť, si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.
Balenie
V balení sa nachádza: slúchadlá AKG N90Q, kábel pre iPhone, kábel pre Android, 3-metrový prepojovací kábel, nabíjací USB kábel, powerbank, redukcia na 6,3 mm jack, utierka, pevné kovovo-plastové puzdro, kožené puzdro, redukcia do lietadla, potrebná dokumentácia

AKG N90Q

Dizajn a konštrukcia

Ešte než sa vôbec vrhneme na samotné hodnotenie slúchadiel, pozastavím sa pri obsahu balenia a balení ako-takom. Stojí totiž za vašu pozornosť. Okrem toho, že taký dlhý zoznam príslušenstva nedostanete takmer ku žiadnym slúchadlám na trhu, ma prekvapila jedna vec. Tou je samotný obal, alebo nazvime to škatuľa, ktorá slúži na uskladnenie slúchadiel a príslušenstva. Ak sa totiž dobre zadívate, na zadnej strane nájdete microUSB konektor. Ten končí vo vnútri balenia krátkym káblom s microUSB samcom. Pýtate sa o čom to vlastne hovorím? Jednoducho, nabíjačku môžete pripojiť priamo do škatuľky z vonkajšej strany a tá odovzdáva cez spomenutý káblik energiu priamo do slúchadiel, ktoré sú uskladnené v balení. Šikovné a efektné!

AKG N90Q

Ďalším prekvapením pre mňa bol krásny powerbank neznámej kapacity, ktorý slúži na to, aby ste si svoje slúchadlá mohli dobiť prakticky kdekoľvek a kedykoľvek. Fantastické detaily, však? To sú práve tie veci, ktoré potešia a presvedčia, že ste svoje peniaze investovali dobre.
Poďme sa teda pozrieť konečne na vyhotovenie samotných slúchadiel. Telo je vytvorené z prevažne kvalitných plastov (polykarbonát), kože a kovu (hliník). Slúchadlá pôsobia robustne a kvalitne. Z hľadiska komfortu sedia dokonale a netlačia ani po niekoľkých hodinách počúvania. Uši vo vnútri mušiel majú dostatok priestoru, takže sa necítite byť “stlačený”. Najdôležitejšie ovládacie prvky a konektory nájdete na pravej mušli. Práve tu sa usídlilo tlačidlo vypínania (bez energie slúchadlá hudbu neprehrávajú), tlačidlo TruNote (vysvetlíme si neskôr), microUSB konektor a vstup pre 2,5 mm jack. Áno, AKG N90Q nepoužívajú klasický 3,5 mm jack ako výstup zo slúchadiel. Báť sa však nemusíte, v balení je rovno trojica káblov.

Neprehliadnite:
Quincy Jones Choice
AKG N90Q

Spomínaný microUSB konektor slúži okrem nabíjania aj na priame prepojenie cez USB audio profil. V tomto prípade využívate zabudovaný DAC prevodník, ktorým AKG slúchadlá vybavil. Pripojením cez klasický jack môžete na DAC zabudnúť. Ďalšie dva ovládacie prvky sú menej nápadne a nachádzajú sa priamo na mušliach. Kovové otočné kolieska slúžia na dve veci. Na pravej mušli si ním nastavujete hlasitosť, na ľavej prepínate medzi – nazvime to – profilmi. Tieto tri naladenia zvuku kladú dôraz na tri časti frekvenčného pásma. Môžete si tak aktivovať profil s dôrazom na hĺbky, stredy alebo výšky. Rozdiel však nie je až taký výrazný.

AKG N90Q

Omnoho zaujímavejšou je technológia TruNote. Tu si požičiam vysvetlivku z oficiálnych textov a budem skôr citovať: “Technológia TruNote sa skladá z nového, značkového softvérového riešenia pre autokalibráciu a meranie frekvenčnej odozvy vo vnútri náušníkov v kombinácii s patentovaným dvojpenovým náušníkom a ovládačom pistonic motion driver. Riešenie autokalibrácie využíva dva mikrofóny v každom náušníku, aby merali frekvenčnú odozvu, zatiaľ čo máte slúchadlá na sebe. To generuje presný opravný filter, všetko v rámci sekúnd. Dvoj penový náušník a optimalizovaný ovládač pistonic motion driver sú požadované preto, aby sa predišlo nechceným odrazom a tzv. “cavity effects”, čo je podstatné pre optimálnu a bezchybnú reprodukciu zvuku.“

Áno, ťažko sa to vysvetľuje, ale ľahko využíva. Stačí stlačiť ono zlaté tlačidlo na zopár sekúnd a zvuk sa nastaví sám. Rozdiel je citeľný a sami budete prekvapení. Samozrejme, k dispozícii sú aj tri základné profily (prepínajú sa krátkym stlačením tlačidla) – Surround, Standard a Studio.

AKG N90Q

Zvuk
Niet pochýb, že technológia ANC je dotiahnutá v týchto slúchadlách na 100 %. AKG ukázalo už vo svojich ostatných modeloch, že v potláčaní okolitého hluku patria k tým najlepším a Bose šlapú na päty. Nie je tomu inak ani v prípade N90Q, ktoré sa po zapnutí zmenia na balzam pre vaše uši. Klimatizácia stíchne, hlučných kolegov prestávate vnímať a ponárate sa do relatívneho ticha a veľmi vzdialeného okolitého sveta.

Neprehliadnite:
AKG N90Q – slúchadlá zamerané na každučký detail
AKG N90Q

N90Q majú čistý a jasný zvuk. Inštrumenty a vokály sú reprodukované s vysokou precíznosťou. Na slúchadlách som zbožňoval tú konzistenciu celého frekvnčného spektra, ktoré znelo od najhlbšieho basu po najostrejšiu výšku. Na jednotku! Talentovaná Delilah a jej Inside My Love dokáže aj v bežných slúchadlách vyvolať zimomriavky. Cez N90Q sa ale šírili jasné a čisté vokály s neuveriteľne zreteľnou artikuláciou. To všetko pekne oddelené od zvyšku melodickej skladby sprevádzanej údernými basmi.

Popovejšie ladená Florence Welsch a jej Dog Days Are Over znie skutočne pekne. Priestorové rozloženie úvodnej melódie, výrazný vokál speváčky a bicie s činelmi, to všetko dostáva dostatok priestoru s jasnou vzájomnou separáciou. Vďaka tomu si dokážete skladbu užiť inak, než doposiaľ. Veľmi dobre sa tu ukázal tiež Surround profil, ktorý dodal ešte viac priestoru na scénu.

AKG N90Q

Slúchadlami som prehnal ešte niekoľko skladieb – Nuclear od Mikea Oldfielda, Electro Glide In Blue od Apollo 440 či Without You I’m Nothing od Placebo. Nech už fandíte akémukoľvek štýlu, kvalita srší zo slúchadiel neustále. Meniče chrlia na vás vaše obľúbené skladby a dokážu ich zahrať tak, že odhalia jednotlivé hudobné nástroje, podmazové melódie či sprievodné vokály, ktoré ste si doposiaľ nemali šancu všimnúť.

Záver
Áno, viem. Existujú aj drahšie slúchadlá. Určite aj lepšie. Audiofilskejšie. A tak ďalej. A odhliadnuc od relatívne astronomickej cenovky si dovolím tvrdiť, že takto znie dokonalosť. AKG a Quincy Jones tu odviedli skutočne fantastickú prácu, vďaka ktorej vznikli jedny z najlepších slúchadiel na našom trhu. Tak ak ste ešte nepísali Ježiškovi, je najvyšší čas…

Neprehliadnite:
Poslouchají naše uši
AKG N90Q
comments powered by Disqus