TEST AKG Y30: aj malé slúchadlá zahrajú veľký koncert

TEST AKG Y30: aj malé slúchadlá zahrajú veľký koncert

Najmenší z on-ear modelov radu Y dostanete za relatívne sympatickú cenu. Čím všetkým sa vás pokúsi získať na svoju stranu som sa snažil zhrnúť nižšie. Oplatí sa tento entry-level model alebo je to len ďalší kúsok do počtu? To sa dočítate na nasledujúcich riadkoch.
Dizajn a konštrukcia
AKG Y30 pripomínajú staré časy, keď sme mali doma kazeťáky, tzv. “Walkmany” a k tomu veľmi jednoduché oldschoolové slúchadlá. Aspoň testované čierne prevedenie pôsobí skutočne sparťansky. Minimalizmus niekedy však nie je na škodu a kto by potreboval trochu extravagancie, môže siahnuť po inom farebnom prevedení (čiernom, bielo-čiernom alebo červeno-čiernom).

AKG Y30

Použité plasty pôsobia na prvý pohľad lacno, avšak slúchadlá sa po chvíli používania ukázali ako kvalitné. Nevŕzgajú, nepraskajú a dokonca aj kĺby pri skladaní nemajú vôlu povoliť. Ak by AKG použil trochu kvalitnejšie materiály, určite by Y30-ky vyzerali minimálne o triedu vyššie. Napriek tomuto nemám konštrukcii čo vytknúť.

Z hľadiska pohodlia sú Y30 na tom v pohode. Napriek chýbajúcemu polstrovaniu a penovým náušníkom som necítil počas testovania diskomfort. Páči sa mi možnosť poskladať slúchadlá do minimálnych rozmerov, vďaka čomu sú ultra prenosné. V spojení s pribaleným puzdrom sú ideálnym spoločníkom na cesty.

Neprehliadnite:
IFA 2015: JBL Trip
AKG Y30

Hudobný fajnšmekri ocenia použitú konštrukciu polootvorených náušníkov, ktoré nenápadne ústia von cez výduchy pod textilnou mriežkou na vonkajšej strane. Čo mi však radosť nerobilo bol kábel. Vychádza z oboch mušlí, je tenký a má tendenciu zamotávať sa. Na zabudovanom ovládači mi chýbala možnosť úpravy hlasitosti. Pochvalu si však zaslúži aspoň za to, že tu je. Navyše, AKG použilo obľúbené multifunkčné tlačidlo, ktoré slúži na prijatie hovoru/pozastavenie prehrávania a na posun medzi skladbami (2x, resp. 3x rýchle stlačenie tlačidla).

Zvuk
Ako som bol voči Y30-kám v úvode skeptický, tak ma prekvapili po nasadení na uši. Komfort som už chválil vyššie, avšak skutočným argumentom prečo ísť do tohto modelu, je jeho prednes. Od drobných meničov som nečakal nič excelentné, iba štandardnú kvalitu lacnejších AKG modelov. Ako som sa len mýlil. Y30-ky hrajú na ich rozmery skutočne krásne a mnohí konkurenti si môžu brať príklad.

AKG Y30

Zvuk je nastavený s jemným dôrazom na mäkké a príjemne dynamické hĺbky. Zvyšok pásma je jasný a čistý, do popredia navyše dáva vokály. Y30-ky mi robili spoločnosť počas viacerých večerov, na približne strednej hlasitosti, kedy dokážu prehrávať moju obľúbenú hudbu asi najkrajšie. Púšťam Spotify, v slúchadlách sa začínajú ozývať výrazné tóny piana skladby Made For You od talentovanej slečny menom Niia. Sprievodná basová linka príjemne duní a dopĺňa melodickosť skladby. Melancholický vokál speváčky prichádza do popredia a ja ostávam skutočne prekvapený, ako si s touto skladbou (a vôbec s ostatnými skladbami) slúchadlá poradili. AKG tak opäť raz potvrdilo kvality, ktorými je známe najmä vo vyšších modelových radoch.

Záver
AKG opäť raz ukázal, že dokáže stvoriť aj veľké slúchadlá v malom tele. A nemusia stáť vôbec veľa. Ak oželiete prešpekulovaný dizajn či väčšie rozmery a vyhovuje vám práve skladnosť a nízka hmotnosť, potom vám model Y30 môžem len odporučiť. Po dlhšom čase sú to slúchadlá, ktoré má dokázali prekvapiť a presvedčiť, že existuje aj poctivá audio technika za dostupné peniaze.

Neprehliadnite:
IFA 2015: Harman/Kardon Esquire 2
AKG Y30
comments powered by Disqus