TEST Harman Kardon Nova: turbína, ktorá poteší nielen oko, ale aj ucho

TEST Harman Kardon Nova: turbína, ktorá poteší nielen oko, ale aj ucho

Po dlhom čase sa mi do rúk dostáva zariadenie, či skôr reproduktorový set Harman Kardon Nova, ktorý svetlo sveta uzrel ešte koncom roka 2013 na výstave IFA v Berlíne. Tento 2.0 audiosystém sa vyznačuje okrem kvalitného zvuku aj zaujímavým a netradičným prevedením, ktoré očarí hádam všetkých. Poďme sa teda pozrieť na tento šikovný reproduktorový set.
Balenie
V pomerne veľkej škatuli sa ukrýva dvojica reproduktorov, napájací kábel do elektrickej siete, prepojovací kábel s 3,5 mm jackom pre klasické drôtové pripojenie a tiež sieťový adaptér pre britské zástrčky.

Harman/Kardon NOVA

Dizajn a konštrukcia
Silnou stránkou produktov značky Harman Kardon je práve dizajn. A ten si vás pokúsi získať aj pri modeli Nova. Reproduktory totiž ponúkajú unikátny, turbínu pripomínajúci vzhľad pod priehľadným plastovým ochranným krytom. Po vybalení a pripojení reproduktorov k môjmu iMacu či neskôr televízoru, som nútený ich neustále otáčať. Nezaujíma ma totiž predná ochranná látka s logom výrobcu, ale práve prostredná priehľadná časť s turbínou. Fascinujúce a pekné zároveň. Klobúk dole pred dizajnérom. Zaujímavá je tiež zadná stena, do ktorej vyúsťuje membrána reproduktoru.

Harman/Kardon NOVA

Prekvapilo ma aké sú reproduktory malé (priemer cca 15 cm), pritom dokážu narobiť slušný humbuk. Harman Kardon ako ďalší tak vyvracia mýtus o tom, že dobrý a hlučný zvuk môže vytvoriť iba veľký reproduktor. Oceňujem tiež mäkkú gumovú podložku integrovanú do tela reproduktora, ktorá dokáže potlačiť väčšinu rezonancie, vďaka čomu je zvuk čistejší. Čo mi však subjektívne občas prekáža, je dotykové ovládanie na tele reproduktoru. Najmä ak sa často hráte s hlasitosťou a posúvanie na PC o úroveň hore-dole nestačí, je neustále sa dotýkanie reproduktoru otravné. Primárny reproduktor ponúkne okrem tradičného ovládania hlasitosti aj ďalšie tlačidlá – jedným z nich je NFC na spustenie bezkontaktného rýchleho párovania, Bluetooth tlačidlo na spustenie párovania s využitím tejto technológie a dopĺňa ho ďalšia dvojica – tlačidlo napájania a tlačidlo BASS. Jeho vplyv na prehrávanú hudbu si však priblížime neskôr. Na pripojenie vášho televízora, blu-ray prehrávača či zvukovej karty tiež môžete použiť optický kábel, ten si však už budete musieť zaobstarať sami. V balení sa nenachádza.

Neprehliadnite:
Recenzia: Harman/Kardon Nova
Harman/Kardon NOVA

Ako perfekcionistu a zarytého odporcu káblov ma trocha mrzí prítomnosť až dvoch nápadných káblov. Jedným pripojíte reproduktory do siete, tým druhým prepojíte ľavý s pravým, keďže ako sme si už zvykli, práve ten pravý je kapitánom lode a ľavý sa naň iba napája. Škoda, že aspoň vzájomné prepojenie reproduktorov nie je vyriešené bezdrôtovo.

Harman/Kardon NOVA

Zvuk
Sme pripojení, môžeme začať prehrávať hudbu. Otvoril som si Spotify, spustil svoj obľúbený jazzový playlist a vtedy som si uvedomil, ako veľmi sa zvukovo posunuli plastové stolové PC reproduktory. Harman Kardon Nova ponúkajú skutočne peknú a čistú reprodukciu, ktorá sa vyznačuje predovšetkým dobrou jasnosťou a zreteľnosťou jednotlivých tónov. Zabudnite teda na nereálny prebasovaný zvuk, ktorý bude počuť ešte na druhej strane domu. Nova ide cestou čistoty.

Harman/Kardon NOVA

Samozrejme, výrobca myslel aj na druhú časť poslucháčov a tak pribalil ono spomínané tlačidlo BASS, ktoré sa postará o to, aby bola razom spokojná aj táto cieľová skupina. Ako inak, toto tlačidlo slúži na zvýraznenie basov, ktoré potom možno jasnejšie identifikovať aj na membráne na zadnej stene. Stlačenie tlačidla BASS je však dvojsečnou zbraňou. Niektorým skladbám pomôže, iným zasa ublíži. Zosilnenie je totiž, na môj vkus, silné. Niekoho to možno poteší, ja som sa niekedy zbytočne dlho hral s prepínaním basov. Zatiaľ čo soulovej Jessie Ware, či pri starších albumoch Coldplay softvérová funkcia pekne zlepšila celkový dojem zo skladby, pri hip-hope skôr uškodí. Pustite si niečo s hlbokými basmi a po chvíli ich budete chcieť vypnúť, pretože dominovať bude predovšetkým dunenie. Naopak, silné basy som ocenil pri groove-house či drum-n-bass, kedy si to priam pýta výrazné podmazové dunenie.

Harman/Kardon NOVA

Záver
Takže ako teda? Osobne sa mi najviac páčilo počúvať práve v úvode spomínaný jazz či rôzne chilloutové melódie, ktoré preferujem pri práci. Nerušia ma, no zároveň vypĺňajú ten správny podmaz pre pracovné nasadenie. A práve to je ten správny setup, kde si viem Harman Kardon Nova predstaviť – pracovný stôl, samostatná kancelária, príjemná hudba, imidžový iMac a k tomu výkonné a imidžové reproduktory.

Neprehliadnite:
Najkvalitnejšie reproduktory na trhu, ktoré vás prekvapia svojou veľkosťou
Harman/Kardon NOVA
comments powered by Disqus