TEST Harman Kardon Onyx Studio 3: fešák, ktorý drtí konkurenciu

TEST Harman Kardon Onyx Studio 3: fešák, ktorý drtí konkurenciu

Onyx Studio 3 je už treťou generáciou tohto podareného a sympatického oválneho reproduktoru od Harman Kardon. Výrobca neustále pracuje na jeho zlepšení, pričom už druhá generácia priniesla veľké zmeny, vďaka ktorým sa reproduktor stal podstatne dostupnejším. Tretia verzia obľúbeného reproduktoru prináša ďalšie zmeny, ale hlavne opäť príjemnú cenovku, ktorá z neho robí jeden z najlepších a cenovo dostupných prenosných reproduktorov na trhu.
Harman/Kardon Onyx Studio 3

Dizajn a konštrukcia
Najnovšia verzia ostáva verná už zabehnutému dizajnu. Zatiaľ čo prvý Onyx sa pýšil oválnym telom a kovovou obručou, trojka ostáva pri elegantných podopieracích nožičkách, ktoré sú v dnešnej dobe stále obľúbené. Môžeme ich vidieť najmä vo svete televízorov, vďaka čomu si vybavenie svojej obývačky jednoduchšie skĺbite.

Harman/Kardon Onyx Studio 3

Testovaný biely variant je zo všetkých ponúkaných farieb (podľa mňa) najčistejší a najelegantnejší. Hodí sa takmer všade. Pri časom manipulovaní s reproduktorom však treba dávať na jeho biely látkový poťah na prednej stene, ktorý môžete ľahko zašpiniť. Našťastie sa však dá táto textília jednoducho umyť, napríklad vlhčenou handričkou. Dostupné sú však aj ďalšie farebné varianty, ktoré sú nemenej zaujímavé. Čierny je už klasikou, páčia sa mi však nové farby – červená, modrá a šedá, ktoré reproduktoru mimoriadne pristanú a ešte viac ho zvýraznia. Palec hore za tento krok, ktorým sa Onyx Studio 3 ľahko odlýši od všetkých tých čierno-bielo-šedých konkurentov.

Harman/Kardon Onyx Studio 3

Páči sa mi, že výrobca oproti predchádzajúcej verzii natiahol ochrannú mriežku, a tak pri pohľade spredu prekrýva v podstate celý reproduktor. Až pri pohľade zboku či zhora zistíte, že v polovici tela sa nachádza pogumovaný pás, ktorý obsahuje päť ovládacích tlačidiel – tlačidlo napájania, tlačidlá na úpravu hlasitosti, tlačidlo prijímania hovorov a Bluetooth tlačidlo. Hneď za nimi sa nachádza nápadno-nenápadný úchyt, vďaka ktorému reproduktor možno ľahko uchopiť a preniesť. Zadnú stranu potom tvorí kožou potiahnutý kryt, gumená membrána bass reflexu s veľkým logom Harman Kardon a na samom spodku sa ukrýva trojica konektorov – servisný microUSB, špeciálny konektor pre nabíjačku a AUX vstup pre káblové pripojenie.

Neprehliadnite:
Výstava Audio, Video a Domáce kino 2015
Harman/Kardon Onyx Studio 3

V tele je okrem kvalitných mikrofónov určených na telefonovanie ukrytá aj 2 600 mAh batéria. Tá by mala zvládnuť 5 hodín prehrávania hudby na jedno nabitie. Ak však počúvate skôr na nižších hlasitostiach, získate nejaké extra minúty až 1-2 hodiny výdrže navyše. Škoda nabíjania cez špeciálny sieťový adaptér, výrobca mohol siahnuť po univerzálnom microUSB dobíjaní.

Harman/Kardon Onyx Studio 3

Zvuk

Zdá sa, že Harman Kardon nijakým spôsobom nemenil set reproduktorov oproti predchodcovi. Opäť tu nachádzame známu štvoricu (2 x 75 mm woofer + 2 x 20 mm tweeter), ktorá spolu dokáže vyprodukovať až 60 W, resp. 30 W, ak ste odpojení od elektrickej siete a využívate na napájanie batériu. Rozdiel vo výkone je počuť prakticky ihneď ako odpojíte sieťový adaptér. Aj pri nižšom výkone však Onyx Studio 3 hrá veľmi pekne, sýto a hlasno. Pravdupovediac, najčastejšie si hudbu púšťam práve v režime bez pripojenej nabíjačky.

Harman/Kardon Onyx Studio 3

Výrobcu musím pochváliť, pretože pripraviť takýto zvuk, v takto peknom tele a s cenovkou jemne presahujúcou 200 eur, je majstrovské dielo. Basy sú pekné hlboké, dunivé, stredy čisté a výšky jasné. Kvarteto reproduktorov dokážete vybudiť natoľko, že svojim zvukom zaplnia pokojne aj rozľahlejší byt. Sám tento reproduktor používam na ozvučenie priestoru, ktorý má rozlohu menšieho dvojizbového bytu, a som spokojný. Onyx Studio 3 tak bez problémov poráža drvivú väčšinu konkurencie v podobnej cenovej hladine. Možno nemá rozmery ako Bose Soundlink mini 2, ale svojim prednesom ho rozbíja na padrť. V každej jednej oblasti.

Harman/Kardon Onyx Studio 3

Záver

Harman Kardon Onyx Studio 3 je jeden skvelý reproduktor. Drobnosti, ako napríklad vlastná nabíjačka či relatívne kratšia výdrž na jedno nabitie mu odpúšťame. Má totiž famózny zvuk, krásny dizajn a cenovku, ktorá ho robí dostupným. Už pôvodný Onyx bol skvelým reproduktorom, no mal zbytočne veľa výbavy (AirPlay, DLNA, NFC, …) a tomu zodpovedajúcu cenu. Štyri stovky sú pre mnohých stále veľa. Avšak dať dve stovky za výborný reproduktor, ktorý vám roky poslúži a je ho možné so sebou zobrať na chatu či do záhrady, je skutočné dobrý deal.

Neprehliadnite:
JBL Xtreme – přenosný reproduktor s extrémním zvukem a výkonem
Harman/Kardon Onyx Studio 3
comments powered by Disqus