TEST JBL Charge 3: potápanie mu nerobí problém

TEST JBL Charge 3: potápanie mu nerobí problém

Už tretia generácia obľúbeného reproduktoru Charge od JBL sa dočkala mnohých vylepšení. Oproti predchodcovi získal úplnú odolnosť voči vode, zmohutnel (narástli rozmery meničov aj celého tela), dostal vyšší výkon a popracovalo sa aj na dizajne.
JBL Charge 3

Dizajn a konštrukcia
JBL sa pri Charge stále drží osvedčeného valcového tela, ktoré v prípade tretej generácie došperkoval. Oproti predchodcovi totiž pribudla úplná vodeodolnosť (IPX7), takže reproduktor môžete počúvať nielen pri bazéne, ale aj v ňom. A to doslova. Vydržať by totiž mal 30 minút v hĺbke maximálne jeden meter. Už sa tak nemusíte báť, že by sa vám reproduktor skotúľal napríklad do bazéna a utopil sa. Tento atribút si vyžiadal zopár konštrukčných zmien, a tak sa po novom stretávame s plastovým telom, ktoré ma pogumovaný povrch, pričom kovovú mriežku z minulosti vystriedal odolný textilný poťah. Vďaka tomu by Charge 3 nemal vadiť ani prach, piesok, blato a podobné materiály, s ktorými má väčšina konkurentov problém.

JBL Charge 3

Po prvotnom uchopení tiež ucítite nárast rozmerov a hmotnosti oproti predchodcovi. Tento 21-centimetrový valec totiž váži takmer kilo (800 gramov), vďaka čomu stojí na svojom pogumovanom podstavci stabilne a nemá tendenciu kotúľať sa. S väčšími rozmermi narástol aj priemer meničov, ktorý po novom dosiahol 50 mm. Zmenilo sa tiež usporiadanie ovládania. Tlačidlá sú teraz samostatne vystúpené, takže sa námatkovo ľahšie nahmatajú. Výrobca tiež premiestnil informačné LED diódy z vrchnej strany do podstavca. Nuž a set konektorov, ktoré teraz chráni gumený kryt, ostal na svojom mieste. Nájdete tu klasický AUX výstup pre 3,5 mm jack, nabíjací microUSB konektor a USB výstup, keďže filozofiou reproduktorov Charge je, že ich možno využívať aj ako powerbank.

JBL Charge 3

Mimochodom, batéria má kapacitu úctyhodných 6 000 mAh, čo v reči čísel znamená výdrž okolo 20 hodín na jedno nabitie. Samotné nabíjanie potom trvá 4,5 hodiny. Konektivita je zabezpečená spomínaným AUX výstupom a primárnym Bluetooth pripojením. Nechýba podpora JBL Connect, vďaka ktorej si môžete prepojiť viacero reproduktorov a vytvoriť tak napríklad stereo systém. Cez Bluetooth je možné uskutočňovať tiež hovory. No a na záver ešte dodám, že populárne NFC v JBL Charge 3 chýba.

Neprehliadnite:
JBL Charge 3 - reproduktor, ktorý neutopíte
JBL Charge 3

Zvuk
JBL už pri predchádzajúcom modeli nastavil latku relatívne vysoko. Malý valec je primárne určený do exteriérov, tak som sa rozhodol ho testovať práve tam. Väčšie meniče a väčší výkon cítiť okamžite. Slušná maximálka dokáže ozvučiť a uspokojiť menšiu bazénovú párty či grilovačku. Dvojica 50 milimetrových wooferov s výbornými bassreflexmi produkuje výrazné a energické hĺbky, ktoré sú, vzhľadom na veľkosť tela, na vynikajúcej úrovni. Osobne, z rodiny JBL, najviac fandím väčšiemu súrodencovi JBL Xtreme, avšak tento drobec sa mu pomaly začína rovnať. Uvidíme, čo si pre nás výrobca nachystá v ďalšej generácii.

JBL Charge 3

Dobre odvedená práca je cítiť aj vo zvyšku pásma. Stredy sú jasné a dobre čitateľné, zatiaľ čo výšky sú mierne zahmlené, avšak stále uspokojujúce. Odolný valec z dielne JBL si tak poradí prakticky s akýmkoľvek žánrom, nech už je to pop, rock či dynamická tanečná muzika alebo metal.

JBL Charge 3

Záver
Charge 3 opäť raz prekonal predchodcom nastavenú latku kvality a prináša mnohé zlepšenia, ktoré ocenia nielen aktívne žijúci ľudia. Prináša vodeodolnosť, sýty zvuk, pekné farebné varianty (modro-zelená, čierna, červená, modrá, šedá) a solídnu výdrž na jedno nabitie, ktorej výhody môžete využiť aj pri dobíjaní smartfónu. Za 179 eur je tak jedným z horúcich kandidátov na prenosné reprodutkory s cenovkou do 200 eur, čo umocňuje aj nedávno získané ocenenie EISA. S podobne kvalitným zvukom môžete na trhu nájsť Bose SoundLink mini 2 (199 eur), ktorý však nie je odolný, alebo Harman Kardon Esquire 2 (okolo 199 eur, tiež bez odolnosti).
comments powered by Disqus