TEST JBL Flip 4: štvrtá verzia obľúbeného reproduktoru prichádza kompletne vodeodolná

TEST JBL Flip 4: štvrtá verzia obľúbeného reproduktoru prichádza kompletne vodeodolná

Na nový Flip sme čakali už od jeho predstavenia na CES 2017 v Las Vegas. Hovorilo sa o reproduktore, ktorý dostane pár noviniek a hlavne vyšší výkon. Toto tvrdenie však musím hneď v úvode poopraviť. Áno, Flip 4 prichádza s niekoľkými zásadnými vylepšeniami, avšak papierovo výkon ostal rovnaký. Napriek tomu hrá lepšie. Viac sa však dozviete už o pár riadkov nižšie.
JBL Flip 4

Dizajn a konštrukcia

Dizajn neprešiel veľkou zmenou. Stretávame sa tak s takmer rovnakým reproduktorom, ako to bolo v prípade predchodcu, avšak drobné zmeny si neskôr určite všimnete. Najmä po zodvihnutí reproduktora cítiť extra 65 gramov, ktoré nový Flip 4 pribral. Rozmerovo tiež narástol o zanedbateľné milimetre, ktoré však pomohli k zlepšeniu kvality zvuku. Inak je to pre bežného používateľa najmä o farebných variantoch, ku ktorým pribudol po novom biely.

JBL Flip 4

Valcové telo nemusím asi nijak zvlášť opisovať. Rozloženie ovládacích prvkov aj konektorov je rovnaké. Čo sa však oproti predchodcovi zmenilo, je zvýšená odolnosť. Aktuálny Flip môžete totiž bez problémov vo vode aj ponárať (IPX7). Minulá generácia odolala tečúcej vode, Flip 4 však pokojne hoďte do bazéna. Síce veľa muziky pod vodou nezahrá, keďže sa bude snažiť cez membrány vytlačiť vodu a vylúdiť akú-takú melódiu, ale je to skutočne zaujímava fíčura. Veď nakoniec, presvedčte sa sami z našich fotiek.

JBL Flip 4

Zmenou prešla aj optimalizácia celého reproduktoru. O zvuku napíšem neskôr, no už pri porovnaní výbavy vidíme, že štvorka prichádza s najnovšou verziou Bluetooth (4.2), podporou JBL Connect+, vďaka ktorej prepojíte spolu až 100 reproduktorov navzájom a zníženou záťažou batérie. Tá má rovnakú kapacitu ako predchodca – rovných 3 000 mAh – avšak dokáže udržať pri živote reproduktor o dve hodiny dlhšie. V skutočnosti mi reproduktor vydržal hrať niečo okolo desať-a-pol hodiny, avšak využíval som ho pri rôznych úrovniach hlasitosti, a teda aj pri maximálke.

Neprehliadnite:
Recenze JBL Flip 4 – přenosný kopec zábavy po čtvrté
JBL Flip 4

Zvuk
Nový JBL Flip 4 mal teda údajne mať vyšší výkon. Aspoň tak sa hovorilo v čase predstavenia novinky. To je však omyl, novinka má, rovnako ako jej predchodca, dva 40-milimetrové meniče, ktoré produkujú spolu 16 W. Vo zvuku je však cítiť rozdiel. Možno za to môže lepší frekvenčný rozsah, ale osobne som mal pocit, že basy sú o niečo silnejšie. Takisto podľa meraní môžem povedať, že Flip 4 hral pri rovnakej úrovni hlasitosti o niečo hlasnejšie, než Flip 3.

JBL Flip 4

Zvyšok pásma prehrá Flip 4 bez výraznejších chýb. Stredy sú prítomné, no mierne v úzadí. Výšky sú však ostré a jasné. Reproduktor veľmi dobre zvláda prehrávať prakticky akýkoľvek žáner hudby aj na najvyššej úrovni hlasitosti. Dovolím si tiež tvrdiť, že Flip 4 pekne zaplní svojim zvukom aj väčšiu miestnosť. Kandidát na párty reproduktor do bytu či niekam do prírody to určite je.

JBL Flip 4

Záver
O tom, že Flip 4 je dobrý reproduktor, vás nemusím presviedčať. Je to už klasika, ktorá si našla po celom svete milióny spokojných zákazníkov. Avšak oplatí sa kúpiť si štvorku, ak máte na stole položenú trojku? Túto otázku som sa snažil zodpovedať nedávno. A odpoveď znie áno… Prišiel som na to, že za Flip 4 sa oplatí priplatiť. Vydrží skutočne veľa – čo sa týka odolnosti, má dlhú výdrž na jedno nabitie a napriek rovnakému výkonu o niečo lepší zvuk. A to sú argumenty, ktoré hovoria jasne za. Ozaj, v tej bielej navyše vyzerá bohovo!

JBL Flip 4
comments powered by Disqus