Trio do sterea

Trio do sterea

Zatiaľ čo zvukových kanálov v multikanálove reprodukcii utešene pribúda, v hardvérovej výbave homo sapiens sa toho veľa nezmenilo – stále máme k dispozícii iba dve uši. Zrejme aj to je dôvod, prečo väčšina poslucháčov zostáva stále pri dvojkanálovej reprodukcii. Práve pre nich je určená dnešná stereofónna zostava americkej spoločnosti Harman združujúca okrem iných aj Harman/Kardon a JBL. Je logické, že výrobky týchto značiek sú navzájom kompatibilné. Pri pohľade do katalógov oboch značiek sa priam ponúka zostava, ktorú tvorí stereofónny receiver Harman/Kardon HK 3770, CD prehrávač Harman/Kardon HD 3700 a reprosústavy JBL Arena 170.
Stereofónny receiver HARMAN/KARDON HK 3770
     Prístroj bol podrobne predstavený už letnom čísle minulého roku, pripomenieme si teda len jeho základné vlastnosti a podrobnejšie sa budeme venovať CD prehrávaču a reprosústavám. Technickou zaujímavosťou HK 3770 je použitie spínaného zdroja na napájanie receiveru (technológia Green Edge™). To umožnilo dosiahnutie vysokého výkonu receiveru 120 W na kanál pri zachovaní kompaktných rozmerov a malej hmotnosti prístroja. Receiver má výstupy na dva páry reprosústav a subwoofer. Prostredníctvom káblového pripojenia k sieti umožňuje prehrávanie internetových rádií cez službu V-tuner. Označenie DLNA na prístroji prezrádza možnosť sieťového prehrávania audio súborov. Zvláda súbory mp3, wma, aac, flac a wav. K dispozícii je pripojenie Bluetooth i aplikácie pre android a iOS. Majiteľov vinylov poteší phono MM a všetkých bez rozdielu zase na túto cenovú kategóriu vynikajúci detailný zvuk s pozoruhodným podaním priestoru a dynamikou. Aktuálna cena receiveru je 559 €.

Harman/Kardon HK3770

CD prehrávač HARMAN/KARDON HD 3700

     Po nástupe multikanálových formátov čoraz viac výrobcov upustilo od výroby klasických CD prehrávačov. Postupne ich začali nahrádzať DVD a neskôr Bluray prehrávače. Harman Kardon obrátil kormidlo proti prúdu a v podobe nového modelu s označením HD 3700 zacielil opäť na majiteľov strieborných kotúčikov. Tých mám aj ja v skrinkách neúrekom, a tak ma HD 3700 prinútil trošku ich prevetrať. Musím sa totiž priznať, že viac využívam prehrávanie po sieti z domáceho úložiska, pretože okrem pohodlia mi takéto prehrávanie ponúka často i lepší zvuk ako moje staršie domáce diskové prehrávače. Z dizajnovej stránky HD 3700 presne kopíruje rozmery a dizajn stereoreceiverov HK 3700, resp. HK 3770. Keďže v ponuke Harman Kardon absentuje plnokrvný stereozosilňovač, ráta sa s tým, že HD 3700 bude sekundovať jednému z nich. U mňa to bol teda k dispozícii vyšší model HK 3770. Podobne ako receiver má aj CD prehrávač ovládacie prvky nenápadne integrované do rozhrania medzi spodnou a hornou časťou. Je ich minimum a slúžia na ovládanie základných funkcií prehrávača. Všetko ostatné ovláda priložený diaľkový ovládač. O indikáciu stavu zapnutia sa stará LED zapustená vľavo do zaobleného boku prístroja. Podľa aktuálneho stavu mení svoju farbu podsvietenia. V strede dominuje veľký a dobre čitateľný bielo podsvietený bodový displej. Dobrá čitateľnosť sa zíde, CD prehrávač vie zobrazovať CD text, resp. názvy priečinkov a ID3 tagy k mp3-kám. Celá svetelná šou sa však dá úplne vypnúť, napr. pre nerušený nočný posluch, a to spoločne s receiverom. Skvelou správou sa zdá prítomnosť USB 2.0 vstupu na pravej strane čelného panelu. Pripojené USB či HDD musia byť naformátované na FAT32. Nadšenie z vás opadne, keď zistíte, že CD prehrávač naozaj prehráva len súbory mp3 a wma, tak ako sa uvádza v návode. Podobná informácia je síce aj v návode k receiveru, ale ten vie toho našťastie prečítať oveľa viac. Podobne vám receiver poskytne aj slúchadlový výstup, ktorý by možno mohol niekomu na CD prehrávači chýbať.
Zo zadnej strany prehrávač poskytuje dostatočný počet výstupov v podobe analógových RCA (CINCH), optického a koaxiálneho digitálneho výstupu. Prítomné sú aj systémové konektory 3,5 mm na prepojenie viacerých komponentov Harman/Kardon, čo umožní ovládanie CD prehrávača ovládačom od receivera.

Harman/Kardon HD3700

Z hľadiska vybavenia prehrávača funkciami HD 3700 nechýba vôbec nič. Okrem klasických možností ovládania mi osviežila pamäť napr. možnosť naprogramovať si vlastnú zostavu trackov. To sme kedysi hojne využívali v snahe vtesnať určitý počet pesničiek na obmedzenú kapacitu magnetofónovej kazety či minidisku (spomenie si na to ešte niekto?). Nechýba možnosť opakovania tracku, albumu či úseku a náhodné prehrávanie. Čo sme vtedy na CD prehrávačoch nemali, je možnosť výberu zdroja (CD/USB) a prehľadávania priečinkov na USB.
Samozrejme, aj funkcie, ktoré poskytuje CD prehrávač, sú dôležité, prioritou je (alebo by aspoň vždy mal byť) kvalitný zvuk. Na ten vplýva viacero faktorov. Dôležitou je samotná disková mechanika. Tu aj vzhľadom na cenu (349 €) nečakajte nič robustné. Klasický plastový vozík sa však vysúva svižne, rovnako načítanie disku je pomerne rýchle. Okrem originálov pozná aj tie podomácky vytvorené CD-R, resp. prepisovateľné CD- RW. Prijal by som azda iba trochu väčšie vysunutie vozíka pre pohodlnejšie vkladanie disku. Samotná konštrukcia celého šasi sa javí ako dostatočne robustná, hmotnosť takmer 4 kg vzbudzuje dôveru. Srdcom elektronickej časti je digitálno-analógový prevodník renomovanej značky Cirrus Logic® so sídlom v Texase. Tentoraz Harman siahol po čipe WM8740 s parametrami 24-bit/192 kHz. Jeho kvalita sa zrejme v rozhodujúcej miere podieľa na tom, že reprodukcia cédečka priamo v prehrávači je lepšia ako reprodukcia toho istého albumu po sieti. Zvuk je presnejší, čistejší, dynamickejší a mäkší. Porovnanie digitálneho a analógového prepojenia CD prehrávača s receiverom dopadlo jasne v prospech analógu. DA prevodník v CD prehrávači je rozhodne kvalitnejší ako v receiveri. Odporúčam prepojenie klasickými CINCH káblami. Navyše sa tým otvorí priestor na ďalšie experimentovanie.

Neprehliadnite:
Za málo peňazí veľa muziky
Reprosústavy JBL Arena 170
V minulom čísle H&S sme načreli do ponuky najnovšej série reproduktorov JBL nazvanej Arena. Konkrétne išlo o najväčšie stĺpy Arena 180 a najmenšie regálovky Arena 120. Súčasťou nášho dnešného recenzovaného tria sú menšie stĺpovky Arena 170. Menšie neznamená malé – rozmery (v x š x h) sú 959 mm x 217 mm x 283 mm. Arena 170 sú, podobne ako 180-ky, dvojpásmové. Oproti nim nemajú jeden stredobasový menič. Zostala tak kombinácia palcového textilného výškača a papierového stredobasu s priemerom 178 mm. Osadené sú v ozvučnici so skosenou hornou stenou a zadným basreflexovým otvorom. Vinylová fólia imituje drevený povrch. Najpredávanejšie bude určite čierne vyhotovenie, ale k dispozícii je i netradičné biele. Platí to, mimochodom, pre všetky reprosústavy série Arena. Krycia plastová mriežka s priezvučnou tkaninou je ozdobená kovovými lištami. Tuhosť ozvučnice je opäť dostatočná a celkové vyhotovenie na veľmi dobrej úrovni. Štandardne je Arena 170 vybavená gumovými nožičkami, do ktorých stredu môžete naskrutkovať priložené hroty. Vcelku podobná koncepcia k modelu Arena 180 dávala dopredu tušiť, že zvuk menších stosedemdesiatok by mohol byť podobný. Pohľad do parametrov podľa výrobcu prezrádza, že spodná hranica Arena 180 je o 5 Hz nižšie, ale to je spôsobené väčším objemom reprosústav, nie zdvojením stredobasov. Tie ovplyvňujú predovšetkým intenzitu akustického tlaku zdojnásobením plochy membrán. Pre Arena 170 to môže znamenať hendikep najmä pri reprodukcii burácajúceho symfonického orchestra či pri použití vo veľkých posluchových priestoroch. Pri použití v menších a stredných priestoroch môže byť menší objem dokonca výhodou. Posluchové testy prvotné predpoklady v podstate potvrdili a pri opise zvuku Arena 170 sa musím v podstate opakovať. (To mi pripomína istú nervy trhajúcu televíznu reklamu, v ktorej neustále opakujú, že sa opakujú). JBL Arena 170 teda produkujú zvuk typický pre vydarené dvojpásmové regálovky. Reprodukcia je mimoriadne čistá, detailná, živá, presná, plná detailov. Zásadnou vlastnosťou je na stĺp nezvyčajne otvorený zvuk, žiadna opona sa nekoná. Vzhľadom na uvedený charakter zvuku nie je prekvapením výborné pravoľavé a predo-zadné podanie priestoru. Bas je mäkký a príjemný, taký „guľatý“. Sem-tam by mu nezaškodilo viac presnosti. Bas nelezie do stredov, a ak sa aj pohybujete mimo miestnosti, kde sú reprosústavy umiestnené, stále budete počuť detaily, rečové pásmo zostane naďalej zrozumiteľné. Žiadne bumcink typické pre komerčné repro sa nekoná. Oproti Arenam 180 by som azda trochu ofrflal ostrejšie podanie výšok. Pre krátkosť času nedokážem posúdiť, či bolo spôsobené nerozohratosťou. Arena 170 som totiž vybaľoval prvý, zatiaľ čo Arena 180 mali už čosi na „ťacháku“ natočené. Celkove však stĺpy za 399 € s týmto zvukom – sánka dole a palec vysoko nahor! Napokon zostava domáceho kina zložená z reprosústav JBL Arena dostala ocenenie EISA za rok 2015/2016, čo tiež svedčí o jej kvalite.

JBL Arena 170

Záver

Predstavená stereofónna zostava ponúka za súhrnnú cenu zhruba 1300 € pomerne komplexné riešenie potrieb štandardného priaznivca hudby. Predovšetkým veľmi dobre hrá, ale ponúka aj širokú funkcionalitu. Receiver HK 3770 vo svojich útrobách skrýva výborný zosilňovač a terestriálny tuner. Sieťové pripojenie umožňuje prehrávanie internetových rádií a hudobných súborov z domáceho úložiska. Cez bluetooth prehráte hudbu z mobilov a tabletov. K receiveru pripojíte dva páry reprosústav, slúchadlá, dokonca gramofón a cez USB externý disk. CD prehrávač okrem prehráva okrem klasických aj disky s mp3 súbormi a cez USB takisto mp3 a wma. No a všetko to nakoniec pretavia na skvelú zábavu výborne hrajúce JBL Arena 170. A DSI Slovakia distribútor značiek JBL a HARMAN/KARDON na Slovensku pripravil sety za akčnú príjemnú cenu.
comments powered by Disqus