Tučný zvuk chudých teliek

Tučný zvuk chudých teliek

Nech žije éra plochých teliek! Pri ich kúpe nás často viac ako kvalita obrazu zaujíma pohľad zboku. Keď je už hrubšia ako omietka na stene, krútime nosom. Chceli by sme radšej takú. ktorá sa hrúbkou približuje k tapete. Ako však z rachitického tela našich ploskáčov vylúdiť zvuk ako z hrudného koša zápasníka sumo? Veď problémom je aj umiestnenie reproduktorov, o nejakých ozvučniciach okolo ani nehovoriac. Tu prichádzajú na scénu výrobcovia televízorov, ale i renomovaní výrobcovia audiotechniky. Ponúkajú riešenie v podobe externých zvukových zariadení. Métu ich snaženia možno najlepšie vystihuje slogan jedného z nižšie opísaných protagonistov : „Dajte zbohom zvuku vašich plochých teliek!“ Spôsobov, ako na to, je niekoľko. Najlepším riešením je bezpochyby plnohodnotná zostava reprosústav domáceho kina, vrátane AV receiveru. Nie každý však má na to priestorové či finančné možnosti, resp. až taká kvalita zvuku pre neho nie je podstatná. Môže tak siahnuť po úspornejších vylepšovačoch zvuku, napr. po tzv. „TV Base (TV základňach“), alebo po soundbaroch (zvukových paneloch, lištách)
Základňa je základ
Príchod „TV Base“ – „hrajúcich podstavcov pod telku“, som zaregistroval na trhu neskôr ako výskyt štíhlych soundbarov. Ide v podstate o aktívne reprosústavy plochého tvaru, ktorých horná podstava má dostatočné rozmery na to, aby sa na jej chrbát vmestil podstavec plochého televízneho prijímača (TVP). To však neznamená, že základňu nemôžete umiestniť niekde mimo TVP, i keď centrálna poloha voči obrazovke musí zostať zachovaná. Aktívna reprosústava znamená, že jej súčasťou je vstavaný zosilňovač, do ktorého sa privádza zvuk zo zdroja prostredníctvom analógového a viacerých digitálnych vstupov. Zdrojom môže byť okrem telky samozrejme aj akékoľvek iné zariadenie, napr. satelitný prijímač, set-top box, Blueray či DVD prehrávač atď. Aby bolo využitie TV základní ešte univerzálnejšie, spravidla umožňujú aj pripojenie mobilných zariadení cez Bluetooth. Na ovládanie TV Base je priložený diaľkový ovládač, ale mnohokrát ho môžete ovládať aj ovládačom od vášho televízneho prijímača. Niekoľko ovládacích prvkov TV Base sa obyčajne vyskytuje aj na tele samotnej základne. Komunikácia užívateľa so základňou prebieha buď cez displej, alebo jednoducho prostredníctvom zvukových či svetelných signálov sprevádzajúcich aktiváciu jednotlivých funkcií. Väčšina základní ráta aj s pripojením aktívneho subwooferu. Takýmito základnými vlastnosťami disponujú aj „hrajúce podstavce“ pochádzajúce z dielní renomovaných výrobcov elektroniky, ktoré sú opísané nižšie. Zhodou okolností sa stretli štyria súperi z rôznych kútov sveta, a to Nemecka, Anglicka, Japonska a USA.

JBL Cinema™ Base
Americký výrobca reprosústav JBL ponúkol v kategórii „hrajúcich TV podstavcov“ najmohutnejšieho zástupcu. S rozmermi hornej podstavy 600 mm x 402 mm a dovoleným zaťažením až 68 (!) kg akoby JBL rátal s tým, že sa na túto základňu budú umiestňovať aj staré CRT-čka. V skutočnosti počíta výrobca s podporou plochých teliek s uhlopriečkou až 60 palcov (152 cm). Výška ozvučnice je 102 mm. Hrúbka jej stien je logicky tiež najväčšia, čo sa prejavilo na hmotnosti (8 kg). Väčšie rozmery prinášajú možnosť osadenia prednej steny štvoricou meničov s väčšími priemermi: 2 x 65 mm a 2 x 90 mm. Ozvučnica je otvorená – dva basreflexové nátrubky ústia v zadnej časti bočných stien. Mohutnosť Cinema™ Base zjemňuje oblá kovová mriežka a zrazené bočné hrany v lesklom prevedení. Oproti konkurencii nájdete na základni od JBL aj HDMI vstup s ARC (Audio Return Channel) a dokonca i USB. Netešte sa ale vopred – plní len funkciu servisného konektoru. Stream hudby cez USB sa nekoná. Umožňuje však nabíjanie mobilov a tabletov.

JBL Cinema Base

Výkon udávaný výrobcom (240 W) je opäť „prestrelený“, ale z nášho kvarteta určite najvyšší. Dôležitejšia ako maximálna hlasitosť je kvalita zvuku. No a JBL Cinema™ Base hrá v rámci svojej kategórie skutočne výborne. Zvuk je veľmi otvorený, čistý, s dobre separovanými detailmi. Výrobca síce počíta aj s pripojením externého subwooferu, ale mne rozhodne nechýbal. Basy sú totiž nastaviteľné v pomerne veľkom rozsahu a už stredná hodnota sa mi zdala úplne dostatočná. Keďže Cinema™ Base nemá displej, zvyšovanie úrovne basov či hlasitosti prístroj oznamuje pípnutím postupne sa zvyšujúcim tónom. Zaujímavosťou je funkcia Harman Volume, ktorá umožňuje udržať konštantnú hlasitosť reprodukcie pri náhlych zmenách úrovne vstupného signálu. Hodí sa to najmä pri neustále kričiacich televíznych reklamách. Harman Display Surround vytvára nečakane široký priestor ďaleko presahujúci šírku systému. Pri sledovaní filmov je to naozaj paráda, pri počúvaní hudby som zostal verný klasickému stereu.

Neprehliadnite:
Čo by nemalo chýbať v domácnosti audio gurmánov. Soundbar z našej ponuky!
Soundbary – panely nielen do panelákov
Základný rozdiel medzi TV Base a soundbarom (zvukový panel, zvuková lišta) je v tvare samotnej aktívnej reprosústavy. Soundbary sa svojím tvarom snažia kopírovať šírku a niekedy aj hĺbku plochých televízorov, aby pôsobili aj ako dizajnový doplnok. Z toho zároveň vyplýva, že objem ich ozvučníc nebýva najväčší a bez pomoci separátneho aktívneho subwooferu sa nezaobídu. To sa samozrejme prejaví aj na cene systému. Nevýhodou je aj to, že subwoofer treba niekde umiestniť. Našťastie sú dnes subwoofery k soundbarom často napájané bezdrôtovo, čo uľahčuje ich situovanie v posluchovom priestore. Ďalšia „krabica“ navyše má ale aj svoje výhody. Samostatný subwoofer vyprodukuje určite hlbšie tóny, ako TV základne. Vzhľadom na väčšiu šírku mávajú soundbary širšiu stereobázu a vďaka väčšiemu počtu meničov aj väčšie možnosti pri vytváraní rôznych virtuálnych priestorových módov. Tu si často pomáhajú aj odrazmi od stien miestnosti, preto býva výsledok ich snaženia značne závislý od umiestnenia. Recenzovaná štvorica soundbarov pochádza z dielne dvoch známych výrobcov (nielen) TVP, a dvoch špecialistov na audiotechniku.

Harman/Kardon Sabre SB35
Soundbar amerického výrobcu je zložený zo soundbaru SB35CNTR a aktívneho subwoofra SB35SUB. Je mimoriadne úzky, hrúbka zvukového panelu je len 32 mm a možno ešte udivujúcejšia je hrúbka subwooferu 86 mm. Obe časti je preto možné zavesiť na stenu, alebo aj položiť na stojančeky z príslušenstva. Soundbar má šírku až 1150 mm, čo približne zodpovedá šírke TVP s uhlopriečkou 50 palcov. Sabre komunikuje s užívateľom cez rozmerný, dobre čitateľný displej. Tým že je schovaný za textilnou mriežkou nepôsobí rušivo. Zapína sa len pri ovládaní diaľkovým ovládačom, čas podsvietenia je nastaviteľný. Soundbar môže ovládať aj diaľkač od vašej telky.

Harman/Kardon Sabre SB35

Ozvučnica soundbaru je z väčšej časti z hliníkového odliatku, vďaka čomu je dostatočne tuhá. O zvuk sa starajú štyri stredové a štyri výškové meniče s priemermi 45 mm, resp. 25 mm. Osem koncových stupňov poskytuje výkony 4 x 20 W resp. 4 x 15 W. Príkon panelu je ale nižší. Basový reproduktor je osadený dvomi meničmi s priemerom 112 mm, udávaný výkon zosilňovača je 100 W. Plusom je nastavenie deliacej frekvencie a možnosť otočenia fázy. Napriek plastovej ozvučnici nevydáva pri reprodukcii žiadne pazvuky. Dobrou správou je, že subwoofer je bezdrôtový. So soundbarom komunikuje cez Bluetooth. Rovnakú konektivitu môžete využiť aj pri komunikácii soundbaru s vašimi mobilnými zariadeniami.

Ku soundbaru sa pripojíte prostredníctvom až štyroch micro HDMI konektorov, z toho jeden podporuje ARC. Okrem nich je k dispozícii aj digitálny optický vstup a aj analógový v podobe 3,5 mm konektoru. Jeden micro HDMI/HDMI kábel, optický kábel a kábel 3,5mm jack/ 2 x CINCH sú priložené. Z dekodérov nechýbajú DTS-HD Master Audio a Dolby TrueHD. Sabre SB35 je vybavený funkciou Harman Volume, vyrovnávajúcou úrovne vstupných signálov. Z módov DSP je prítomný základný Music, Virtual a Wave, v ktorom možno nastavovať tri režimy podľa veľkosti miestnosti.

Neprehliadnite:
Výstava Audio, Video a Domáce kino 2015
Zvuk Sabre 35 je všeobecne považovaný vo svojej kategórii medzi tie lepšie. Na tak štíhle zariadenie prináša výbornú dynamiku a farbu zvuku. Osobne mi najlepšie vyhovovala reprodukcia stereo nahrávok v základnom stereofónnom móde Music. Pri symetrickom umiestnení k bočným stenám vytváral Sabre 35 výrazný priestorový dojem so širokou scénou. Podrobnejší opis Harman/Kardon Sabre 35 sme uviedli v jarnom čísle H&S tohto roku. Cena je 899 Eur.

JBL Cinema SB400
JBL sa môže pýšiť viacerými technickými prvenstvami, okrem iného aj ozvučením prvého kina v USA. Na ozvučenie vášho privátneho kina ponúka klasický soundbar systém zložený z dlhého panelu určeného k telkám s uhlopriečkou minimálne 40 palcov a bezdrôtového subwoofera. Soundbar obsahuje po dva stredové meniče s priemerom 57 mm a po jednom 25 mm výškači na kanál. Deklarovaný výkon soundbaru je 2 x 60 W. Telo soundbaru je z lesklého čierneho plastu, zakryté vpredu textilnou mriežkou lemovanou strieborným pásikom. Pôsobí na mňa veľmi esteticky. Cinema SB 400 ponúka až tri HDMI vstupy a jeden HDMI výstup s ARC. Optický digitálny vstup a analógový AUX s priloženým káblom jack 3,5 mm/2 x RCA je k dispozícii tiež. Podpora Bluetooth je samozrejmosťou. Týka sa komunikácie so subwoofrom i mobilnými zariadeniami. Podľa umiestnenia soundbaru (na stene alebo na nábytku) si môžete zvoliť príslušnú ekvalizačnú krivku. Ovládanie je možné cez „kreditkový“ diaľkový ovládač, ale i ovládač vašej telky. Na ovládacích prvkoch priamo na paneli si mohol dať výrobca viac záležať, ich chod je nepríjemný. V praxi ich ale nebudete často používať. Ako jediný v miniteste má soundbar OSD, čiže informácie o nastavení soundbar systému môžete sledovať priamo na telke cez HDMI s ARC.

JBL SB400

Osobitné uznanie si zaslúži bezdrôtový subwoofer, na ktorom sa nešetrilo. V ničom nezaostáva za bežnými subwooframi, ktoré sa predávajú separátne. V tuhom šasi (10,5 kg) je zabudovaný 200 mm menič ústiaci do podlahy, basreflexový otvor v podobe lesklého plastového nátrubku je zapustený do čelnej steny. Výrobcom deklarovaný výkon je 100 W. Poctivá konštrukcia sa podpísala na presnosti a konkrétnosti reprodukcie basov. Na zadnej stene sú ovládacie prvky hlasitosti, deliacej frekvencie a prepínač fázy. To zároveň vyžaduje venovať dostatočnú pozornosť nastaveniu. Keď sa podarí, podáva JBL Cinema pozoruhodný výkon. Zvuk soundbaru je veľmi čistý, otvorený a plný detailov, ako by sa ani nejednalo o kategóriu zvukových panelov. Bas treba k nemu presne naladiť, aby zvuk nebol príliš prezentný. Stereofónny mód Music radím používať pri počúvaní hudby, dokonca je v ňom prítomná i badateľná hĺbka priestoru. Surround mód Movie zase exceluje pri sledovaní filmov. Využíva samozrejme koncernový Harman Display Surround, podobne ako Cinema™ Base. Šírka a hĺbka scény je udivujúca. Pri koncertoch som oba módy striedal podľa konkrétnej nahrávky.

Epilóg
Opísaná vzorka soundbarov a TV Base tvorí len maličký zlomok ponuky dostupnej na trhu. Predošlé riadky iba naznačujú typické vlastnosti a možnosti týchto zariadení. Už z nich je jasné, že sú kompromisným riešením, neprekračujúcim fyzikálne zákony. Všetky však splnia základnú ideu a zvuk z TVP naozaj vylepšia. Ak sa chystáte posunúť zážitok pri pozeraní televízie na vyššiu úroveň, môžu byť soundbary a TV základne prvým krokom.

Neprehliadnite:
LifeStyle obrázky noviniek Harman/Kardon
Pre tých, ktorí sa nechcú nechať obkľúčiť kompletným domácim kinom to môže byť riešením i konečným. O všetkom nech rozhodnú len a len vaše osobné preferencie.
comments powered by Disqus