Zámorské duo

Zámorské duo

Nasledujúce riadky sú akoby voľným pokračovaním článku o záchranároch zvuku plochých teliek – soundbaroch, s ktorým ste sa mohli stretnúť v „podstromčekovom“ High & Style 2014. Ku kolekcii ôsmich produktov pribudli ďalšie dva kúsky, tentoraz výlučne spoza veľkej mláky: Harman/Kardon SB 26 a JBL Cinema® SB 350. Ich drahší súrodenci sa pritom medzi spomínanou osmičkou už objavili.
Harman/Kardon SB26
     Lacnejší z dvojice modelov soundbarov, ktoré figurujú v ponuke amerického výrobcu, nemá s vyšším modelom Harman/Kardon Sabre 35 veľa spoločného. Pri ňom sa Harman/Kardon zameral predovšetkým na čo najanorektickejší dizajn vrátane extrémne tenkého subwooferu s hrúbkou len 86 mm. V záujme udržania požadovanej kvality zvuku bolo nevyhnutné použiť drahšie technológie, čo sa prejavilo aj na konečnej cene Sabre 35. Soundbar SB 26 patrí naopak k tým rozmernejším. Jeho tvar je oválny a jeho rozmery sú 110 mm x 920 mm x 89 mm (v x š x h). Vďaka tomu mohol výrobca použiť na každý kanál dvojicu stredových meničov s priemerom až 75 mm. Z vonkajšej strany im sekunduje pár palcových (25 mm) výškačov. O napájanie soundbaru sa stará externý napájač s maximálnym výstupným výkonom cca 65 W, takže udávaný výkon 2 x 30 W sa javí ako jeden z tých najmenej prestrelených. Ozvučnica je z lesklého čierneho plastu s kovovou prednou mriežkou. Zadná „neviditeľná“ časť je z matného plastu. V jej strede je už tradične výklenok s konektormi a ovládacími prvkami. Zatiaľ čo jeho šírka je dostatočná, privítal by som jeho väčšiu výšku. Konektory káblov sa totiž zasúvajú smerom nahor a niektoré HDMI káble s dlhším konektorom a tvrdším káblom sa vmestili len tak-tak. Na počet prípojných miest sa sťažovať nemožno: 2 x HDMI vstup, tretí HDMI na pripojenie k TV vrátane Audio Return Channel (ARC), optický digitálny vstup a analógový AUX v podobe konektora 3,5 mm. Vedľajší takýto konektor slúži na pripojenie externého IR senzora na príjem povelov diaľkového ovládača. Samotný senzor s dĺžkou 1 m je priložený. USB vstup slúži, žiaľ, len na upgrade softvéru. Malým prepínačom sa nastavuje ekvalizér podľa umiestnenia na podložke, resp. na stene. Držiaky na montáž sú priložené. Tlačidlo na párovanie s bezdrôtovým subwooferom cez Bleutooth som nebol nútený použiť – vzájomná komunikácia prebehla úplne automaticky po pripojení subu do siete. Nadviazanie spojenia vám hneď prezradia modré LED umiestnené na soundbare i basáku. Cez Bluetooth môžete posielať do audiosystému i hudobné súbory z vašich prenosných zariadení. Ak ste použili na prepojenie zvukového panelu s TV prijímačom HDMI, komunikuje s vami soundbar cez OSD.

     Ovládanie SB 26 je úplne jednoduché. Na hornej strane zvukového panelu je pätica ovládacích prvkov, ktoré svojím pukaním pripomínajú tie z JBL Cinema SB 400, i keď sa javia stabilnejšie. (Napokon tých podobností nájdeme viac.) Našťastie, priložený diaľkový ovládač je opäť v rozmere kreditky a výborne sa ovláda. Ovládanie základných funkcií môže prevziať aj ovládač vášho televízneho prijímača.

Harman/Kardon SB26

     Rovnako veľkoryso sa postavil Harman/Kardon i ku konštrukcii subwooferu. V 15-kilogramovej otvorenej ozvučnici (zadný basreflex) so štvorcovým pôdorysom (320 mm x 320 mm) a výškou 365 mm sa skrýva do zeme orientovaný 250 mm basák. Ak by sme zobrali do úvahy aj testovanú „zimnú“ osmičku – ide o rekordný kúsok. Podľa očakávania produkuje príjemne mäkký a dostatočne hutný bas. Jednoducho basák, ktorý si pokojne môže zmerať sily so samostatne predávanými subwoofermi. Popiera tak často zaužívaný ťah výrobcov, že v soundbarových systémoch je basák popoluškou, na ktorej sa najviac dá ušetriť. Udávaný výkon woofera je 100 W a jeho hlasitosť môžete regulovať diaľkovým ovládačom. Keďže som neslúžil u delostrelcov a zastávam názor, že má byť počuť bas, nie subwoofer, jeho potenciál som v miestnosti s rozmermi cca 16 m2 zďaleka nevyužil. Výkonová rezerva je však dobrá pre kvalitu zvukového podania, čo tento subwoofer potvrdzuje. Spodná hranica frekvencie je podľa rodného listu reálnych 38 Hz, deliaca frekvencia je nastaviteľná v rozsahu 100 Hz až 250 Hz. Potenciometer je na zadnej stene subwooferu, neďaleko prepínača fázy.

Neprehliadnite:
Slovenské premiéry v expozícii DSI Slovakia
     Ak som spomínal analógiu s JBL Cinema SB 400, tak Harman/Kardon SB 26 sa k nemu veľmi približuje aj zo zvukovej stránky i podobnou výbavou, cena je dokonca úplne identická (499 Eur). Napokon, ide o súkmeňovcov zo spoločnosti Harman. Ak som opisoval zvuk SB 400 ako mimoriadne otvorený, čistý a s množstvom detailov, reprodukcia SB 26 v týchto parametroch mierne zaostáva. Na druhej strane je to pri ostrejších a agresívnejších nahrávkach niekedy i prínosom. Zladenie soudbaru s wooferom je jednoduchšie a zvuk je možno i kompaktnejší ako pri JBL Cinema SB 400. Zatiaľ čo pri stereofónnej reprodukcii sa mi JBL pozdávalo viac, v podaní priestorového zvuku je situácia minimálne vyrovnaná, ak nie obrátená. Hoci oba soundbary používajú ten istý a jediný surroundový mód HDS (Harman Display Surround), pri SB 26 sa mi zdalo jeho využitie univerzálnejšie ako pri SB 400. Umelé vykreslenie priestoru je naozaj pozoruhodné a scéna sa výrazne rozšíri za hranice panelu. Výborná je i hĺbka priestoru. Virtuálny priestorový zvuk navyše neťahá uši, tak ako sa to v podobných prípadoch nezriedka stáva. Na vyrovnanie rozdielnej intenzity vstupných signálov a priškrtenie otravne vreštiacich reklám používa Harman/Kardon SB 26 technológiu Harman Volume.

Hodnotenie
+ výborný zvuk systému
+ On Screen Display
- USB vstup len na servisné účely

JBL Cinema® SB 350
     Samotný soundbar najnižšieho z modelov od JBL vzhľadom akoby z oka vypadol väčšej SB 400. Do štíhleho a veľmi elegantného plastového tela s rozmermi (š x v x h) 1 000 mm x 78 mm x 62 mm sa tentoraz vmestili po dva 55 mm streďáky a jeden až 32 mm výškový menič. Krycia mriežka je z perforovaného kovu. Výrobcovi sa tentoraz podarilo narátať maximálny súhrnný výkon celého audiosystému až 320 W, čo je, samozrejme, iba klasický marketingový ťah. Znamenal by o 100 W vyššiu hodnotu v porovnaní s vyšším modelom SB 400. Výkon na papieri pritom netreba umelo nafukovať, je totiž úplne dostatočný. Dobré víly pri zrode nadelili soundbaru po jednom vstupe HDMI (ARC), optickom digitálnom vstupe a analógovom AUX v podobe 3,5 mm konektora. Síce skromnejšia, ale pre mnohých úplne dostatočná konektivita. Najčastejšie sa bude využívať určite prepojenie cez HDMI, ktoré podporuje CEC, teda audiosystém sa zapína a vypína spolu s televíznym prijímačom. USB slúži opäť len na servisné účely. Podobne ako Harman/Kardon SB 26, aj SB350 je vybavený dekodérom Dolby Digital. Zvukový panel má tentoraz v sebe zabudovaný aj zdroj, sieťový kábel je odoberateľný. Nesmie chýbať ani tlačidlo párovania Bluetooth so subwooferom. Rovnakým spôsobom môžete s SB 350 spárovať a do jeho pamäte uložiť až desať prenosných zariadení. Ďalšia výbava je typická „harmaňácka“. K dispozícii je teda opäť mód stereo a Harman Display Surround, rovnako i Harman Volume. Ovládacie prvky sú na hornej stene panelu, farba ich posvietenia signalizuje stav, v ktorom sa soundbar nachádza. Priloženým ovládačom ovládate všetky dostupné funkcie, ovládač od telky zvládne len zapnutie/vypnutie a úpravu hlasitosti soundbaru. Na uchytenie panelu na stenu sú pripravené kovové držiaky. Pri takomto umiestnení je potrebné prepnúť prepínač ekvalizácie do správnej polohy.

     Zatiaľ čo soundbar je akoby zmenšeninou SB 400, subwoofer sa vyhotovením a tvarom značne podobá subwooferu priloženému k Harman/Kardon SB 26. Koncepcia je úplne rovnaká, t. j. basový menič ústiaci do spodnej podstavy a basreflexový nátrubok smerujúci dozadu. Hrany ozvučnice sú rovnako zaoblené, len tvar nožičiek je mierne odlišný. Vyzerá to tak, že zrejme pochádzajú z rovnakej výrobnej linky. Rozmery sú podstatne menšie: 242 mm x 242 mm, s výškou 320 mm. Hmotnosť je takmer 11 kg. Priemer meniča je 165 mm. Začiatok frekvenčného rozsahu by mal atakovať hranicu 45 Hz.

Neprehliadnite:
Výstava Audio, Video a Domáce kino 2015
JBL Cinema SB350

     Deliaca frekvencia nie je nastaviteľná, ale subwoofer je so soundbarom zladený na jednotku. Prepínač fázy a tlačidlo párovania Bluetooth zostalo zachované. Hlasitosť subwooferu sa ovláda priamo na diaľkovom ovládači a napriek malým rozmerom opäť netreba ísť s úrovňou príliš vysoko. Sub je totiž veľmi výkonný, presný a rýchly. Považujem ho dokonca za vydarenejšiu časť JBL Cinema SB350. Soundbar určite nehrá na svoju cenovú hladinu (379 eUR) zle, ale pri reprodukcii ľudského hlasu bolo cítiť „plastový“ nádych, ktorý je badateľnejší, najmä ak reprodukuje samotný dialóg. Oproti JBL Cinema® SB400 je zvuk stiesnenejší, uzavretejší, čo je zrejme spôsobené menším objemom ozvučnice. Farba zvuku hudobných nástrojov, dynamika a detailnosť je inak v poriadku. Uvedené nedostatky dokáže celkom slušne maskovať tradične výborný virtuálny mód Harman Display Surround.

     Oba dodatočne predstavené soundbarové systémy potvrdzujú charakteristické vlastnosti tohto v súčasnosti populárneho segmentu spotrebnej elektroniky. Ich zvukové hodnotenie vychádza zo vzájomného porovnania týchto produktov. Porovnanie so zvukom klasických reprosústav zapojených v domácom kine by ani nebolo celkom namieste. Podstatné však je, že doplnia váš zážitok pri sledovaní tenkých „dvojrozmerných“ teliek, a o tretí rozmer – kvalitný zvuk.

Hodnotenie
+ elegantný dizajn a kvalitné vyhotovenie
+ výborný priestorový mód
- reprodukcia stredov
comments powered by Disqus