Zóna úniku: JBL Everest Elite 750NC

Zóna úniku: JBL Everest Elite 750NC

V poslednom období akoby sa roztrhlo vrece s bezkáblovými modelmi slúchadiel vybavených technológiou potláčania okolitých ruchov. Nakoniec, možno sa ani niet čomu čudovať, keďže väčšina je z nás deň za dňom vystavovaná neustálemu pracovnému zhonu, ktorý je často sprevádzaný aj množstvom intenzívnych zvukových podnetov. Užiť si tak vytúžený relax v tichosti „na samote u lesa“ sa stáva výsadou majiteľov horských chát, hausbótov, skrátka tých druhých. Pre nás ostatných smrteľníkov sa tak môžu stať vykúpením práve kvalitné slúchadlá, ktoré môžu znamenať zónu úniku od každodennej reality aspoň na niekoľko desiatok minút denne. Nakoniec nie nadarmo sa vraví, že ticho lieči.
Slúchadlá patriace do najvyššej JBL kategórie novej rady Everest vybaľujem z krabičky a následne z odolného prenosného puzdra, v ktorom si spokojne hovejú na pohodlne vyčalúnenom vnútrajšku. Prepojovací a nabíjací káblik spolu s redukciou do lietadla sú v osobitom prenosnom puzdre s patentom na suchý zips umiestnené vo vnútri obalu na slúchadlá. Pekné a premyslené riešenie.

JBL Everest Elite 750NC

Konštrukcia slúchadiel je aj vzhľadom na cenovku mimoriadne kvalitná. Vrchná časť hlavového mosta je potiahnutá jemnou kožou, ktorá je použitá aj na komfortných náušníkoch vybavených pamäťovou penou. Vnútri je do uzavretej ozvučnice osadená dvojica kvalitných meničov s priemerom 40 mm. Konštrukcia je vyrobená z matného odolného plastu, pričom najviac namáhané časti sú vyrobené z kovu. Šikovná konštrukcia ponúka viaceré nastavenia pre komfortný posluch a tiež jednoduché sklopenie náušníkov pre bezpečné uloženie do ochranného puzdra. Prítlak na hlavu je ako stvorený pre viachodinové kontinuálne počúvanie. Slúchadlá uvádzam do stavu pohotovosti posuvným ovládačom na pravej časti náušníka slúchadiel. Pri prvom štarte sa automaticky bez použitia tlačidla na bluetooth párovanie, ktoré je umiestnené o štyri pozície nižšie, spustí vyhľadávanie. Na displeji potvrdím nájdený model a do pár sekúnd mi už do slúchadiel začínajú prúdiť prvé tóny s podmanivým hláskom Eda Sheerana. Nenásilným podaním hodvábnych basov akoby slúchadlá prezentovali svoje aktuálne rozpoloženie po dlhom pohodlnom odpočinku v komfortnom puzdre. Podmanivo zvučí aj pásmo stredov a výšok. Nechce sa mi veriť, že mám na ušiach práve vybalené „funglovky“. Chytľavý rytmus a skvelá dynamika remixovanej skladby Galway Girl mi vylepšili náladu presne o jeden stupeň. Nasleduje Yello a šialená odrhovačka Limbo, pri ktorej vytlačíte za volantom aj z dedkovho favorita minimálne 220 km/h. Nenásilné basy, čistota vokálov a pekná priestorová kresba sa mi dostávajú pekne pod kožu. V kalendári svieti 5. september, tak mi napadlo pustiť si niečo pekné vianočné, nech som pre istotu pripravený. Elektronickí dinosauri Erasure a ich Always ma príjemne zahriali, a nech teda neplávam žánrovo príliš ďaleko, Tidal mi ponúka opciu v podobe bandičky anglických černokňažníkov Depeche Mode. Remastrovaný Personal Jesus a balada Enjoy the Silence sú jednoznačne povinnou jazdou.

JBL Everest Elite 750NC

Do smartfónu som si medzičasom stiahol aplikáciu My JBL Headphones, za pomoci ktorej sa dajú slúchadlá ovládať aj bez použitia tlačidiel. Takmer som zabudol. Okrem spomínaného zapnutia a párovania sú na pravej strane konštrukcie náušníka ešte ovládacie tlačidlá hlasitosti, tlačidlo spustenia/pozastavenia skladby a tlačidlo S na navolenie jedného z troch stupňov potlačenia okolitých ruchov. To isté tlačidlo pri dlhšom podržaní nakalibruje pomocou funkcie TruNote slúchadlá v závislosti od napasovania náušníkov. Skúšal som to viackrát a istý rozdiel som postrehol, ale bez tejto „srandičky“ by som sa pokojne zaobišiel. Aplikácia ďalej rozširuje možnosti nastavenia o funkčný ekvalizér s prednastaveným režimom Jazz, Vocal a Bass. Dá sa, samozrejme, vypnúť alebo si môžete nakonfigurovať a uložiť vlastné nastavenie. Úroveň stupňa ANC sa v aplikácii nastavuje osobitne pre ľavý a pravý kanál posúvaním prsta po obrazovke a dá sa tak doladiť presne podľa aktuálnej potreby. Na displeji sa tiež graficky a percentuálne zobrazuje aktuálny stupeň nabitia batérie. A aby som nezabudol slúchadlá sú vybavené aj vstavaným mikrofónom pre komfortné telefonovanie.

Neprehliadnite:
Test: Ticho nad zlato - Sluchátka s aktivním potlačením hluku do 12 tisíc
JBL Everest Elite 750NC

Záverom mi neostáva iné, iba konštatovať, že JBL s modelom Everest Elite 750NC priniesol do predajných regálov opäť kus kvalitných prenosných slúchadiel, na ktoré si síce treba čo to pošetriť, ale vynaložené peniaze sa vám vrátia s prvými tónmi alebo hneď, ako sa aktiváciou funkcie ANC na čas odpútate od reality všedných dní.
comments powered by Disqus