Zvuk pod kontrolou

Zvuk pod kontrolou

Čo napísať o nejakých obyčajných vonkajších reproduktoroch? Ich úlohou je visieť na terase a sem tam potichu šušťať. To teda nebude veľká zábava. Beriem do rúk oranžovobielu krabicu s logom JBL® a nápisom Control X. Nejaké Control One som už počul. A nebolo to zlé. Uvidíme...
Krabica veľká a vnútri množstvo vzduchu. Krčia sa tam akési neveľké repráčiky lichobežníkového prierezu so zaoblenými hranami. Ozvučnica, pochopiteľne, z plastu. Predná a zadná hrana chránená gumovým lemom. Výška repráčika nejakých dvadsaťpäť cenťákov, šírka a hĺbka okolo pätnásť. Tá diera vzadu nie je rúčka na prenášanie, ale basreflexový otvor. Na prvé poťažkanie solídne ťažké. Mriežky kovové. Musia totiž vydržať aj nejaký ten dážď. Načo sú im však tie pozlátené konektory na pripojenie poctivých banánov? Aj matica zapustená v zadnej stene je z podobného kovu. Keď je matica, musí byť niekde aj protikus. Áno – tu sú dva držiaky s guľovým čapom – dajú sa polohovať. Logo na mriežke sa dá podľa potreby otočiť. Priložili aj istiace lanko na uchytenie o konzolu. Má zabrániť prípadnému pádu. Možno aj „šlohnutiu“. Určite tušili, že sa budú predávať aj na Slovensku.

JBL Control X

Spredu upútajú veľmi slušne vyzerajúce stredobasy s priemerom 133 mm. Podobajú sa na meniče výborných „missionov“. Tuším séria 78... Podľa rodného listu sú z polypropylénu vystuženého karbónom. V strede čierna kupolka na rozptýlenie zvuku do širšieho posluchového priestoru. Výškač je palcový. Typ CMMD™ Lite. Poznám z reproduktorov koncernovej značky Infinity. Hliníkový, pokrytý vrstvou keramiky. Ľahký a pritom veľmi pevný. Pre istotu chránený pred kradošskými prštekmi terčíkom. Ten by mal zároveň zvuk rozptýliť do širšieho kužeľa.

JBL Control X

Dosť bolo obzerania, poďme hrať. Do kelu, prečo to hrá tak dobre? Nestačilo by na von aj čosi horšie? Možno áno, ale na krabici je napísané Indoor/Outdoor Speakers. Takže sa ráta aj s použitím v interiéri. Robia sa aj v bielom. Pre umiestnenie na stenu veľká výhoda. Dať ich do kina alebo ich predsa nechať len tak na stereo? Pri blízkom posluchu hrajú ako „z partesu“. Najlepšie v polohe naležato. Vďaka skosenému prierezu smerujú osi reproduktorov mierne dohora, ale i tak by som ich zdvihol aspoň do úrovne uší. Zvuk parádne otvorený. Priestor viac než slušný. Veľa detailov. Všetko presné a konkrétne. Žiadna agresivita. Ten zvuk mi pripomína profi monitory. Nie je síce taký neúprosný k menej vydareným nahrávkam ako ozajstné profesionálky, ale vzhľadom na ich určenie by to asi ani nebolo vhodné. Trošku ich vybudím. Pribúda bas, pri veľmi vysokej hlasitosti mierne aj agresivita. Koľkože to znesú podľa rodného listu? Dvesto wattov špička, páťdesiat wattov trvale. Z pracovne ma hravo vyženú do obývačky s plochou cca 25 m2. Pri väčšej vzdialenosti a malej hlasitosti basov ubudlo. S rastúcim vybudením sa to zlepšuje. Udávaný spodok 90 Hz v pásme -3 dB môže byť reálny. Komu bas chýba, môže reprodukciu doplniť subwooferom. Pozor pri jeho nastavovaní. Škoda by bolo zahlušiť úžasné stredy plné informácií. Výrobca avizuje technológiu HDI (High Definition Imaging), ktorá by mala zabezpečiť rovnako dobrý posluch z ľubovoľnej pozície. Základom je špeciálny vlnovod schovaný v ozvučnici. Do pitvy sa radšej nepúšťam. Blúdim po miestnosti – a zvuk je rovnako zrozumiteľný, farba sa nemení. Netvrdím, že všade počujem stereobázu. Pre terasu je však HDI ako stvorené. Von nejdem. Je tam zima. Šupnem ich zase do pracovne. Spieva Jagger a plastové „trsátko“ jemne hladí struny pri legendárnej Angie. Ešte aj pri vypaľovačka Thunderstruck od AC/DC ponúka neznáme detaily. Dobre – nehádam sa. Nejaký ťažký spodok tam nie je, má to však drajv. Zato v Diovej Between Two Hearts je spodkov (nie tých textilných) o poznanie viac. Aj keby ste mali na sebe iba tie spodky, Daft Punk spolu s Giorgiom Moroderom vás v podaní JBL Control X donútia kmitať. Diana Krall a jej Departure Bay – to je presne to, čo tieto divotvorné krabičky potrebujú. Ešte skúsim bicie. Hodí sa Cyril Lutzelschwab a Martin Hess v audiofilskej pecke Boxenkiller. Krásna činelka vo vysokom rozlíšení na úvod. Ostro ohraničený kopák. Veľké bedne prinesú síce väčšie telo a basový fundament, ale tá presnosť je obdivuhodná!

Neprehliadnite:
JBL Studio 230 a 290
JBL Control X

Predstavte si – oni mi chcú tie JBL Control X nakoniec zobrať! Takto to dopadne vždy, keď sa do niečoho započúvam. Lenže potešenie, ktoré mi spôsobili JBL Control X, mi zostane. Spolu s poučením, že aj zdanlivo bežná recenzia akýchsi reproduktorov určených ako „kamarátov do dažďa“ môže byť nakoniec audiofilské hodovanie.

Hodnotenie
+ zvuk, univerzálne využitie
+ variabilita umiestnenia
+ vodovzdorné vyhotovenie
+ cena
- možno príliš technický vzhľad
comments powered by Disqus