Ako vidí budúcnosť elektroniky v autách značka Kenwood

Ako vidí budúcnosť elektroniky v autách značka Kenwood

Možno vás hneď v názve zarazilo, že sa snáď výrobca kuchynských robotov zaujíma o elektroniku v autách. V tom prípade by sme vás radi ubezpečili, že si z vás nerobíme žarty a je to trochu inak, než ako to vyzerá. Značka Kenwood, ktorej sa v tomto článku venujeme, je japonská a jej oblasťou záujmu je hifi určené pre domácnosti a automobily. A ako je to s tou budúcnosťou elektroniky v autách?
kenwood logo

Nie je Kenwood ako Kenwood
     Japonská značka Kenwood sa špecializuje na audio riešenia pre domácnosti a hlavne pre automobily. Jeho záujmom sú napríklad autorádia, multimediálne systémy, reproduktory a zosilňovače. Tiež vyrába profesionálne rádiové vysielačky, ktoré našli uplatnenie napríklad vo Formule 1.

2 novinky, ktoré Kenwood chystá
     Na najväčšom veľtrhu spotrebnej a výpočtovej techniky CES v Las Vegas oznámil Kenwood 2 novinky, ktorými načrtol, čo sa bude diať s technológiami v automobiloch v nasledujúcich rokoch a ako sa bude vyvíjať samotné car hifi.

Kamery namiesto zrkadiel
     Prvý z týchto noviniek bol spoločný projekt s automobilkou McLaren, s ktorou Kenwood spolupracuje aj vo Formule 1 už 23 rokov. Jedná sa o digitálnu palubnú dosku Caroptronics predstavenú v športovom žihadle McLaren 650S. Caroptronics je kombináciou tradičnej elektroniky v aute (rádio a navigácia) a optoelektroniky (kamery a display) s cieľom vytvoriť v aute plne digitálne prostredie. Čelný display, informácie na prednom skle, digitálne zrkadlá, vstavané Full HD kamery. Dajte to všetko do jedného kompaktného celku a dostanete skutočne pôsobivé vychytávky.

Neprehliadnite:
Variable illumination
     Najzaujímavejší je systém spätných zrkadiel, aj keď oni to už zrkadlá ani nie sú. Na aute sa nachádza niekoľko vstavaných kamier, z ktorých sa obraz prenáša na tri displaye nad prístrojovou doskou. V noci si na nich môžete nechať ukázať obraz z prednej kamery s nočným videním. Digitálne zrkadlá nie sú žiadnou novinkou, Kenwoodu sa oproti konkurencii podarilo významne skrátiť čas komprimácie obrazu z kamery na display, a to na niekoľko málo milisekúnd.

McLaren 650S

     V strede palubnej dosky dominuje veľký monitor, ktorý slúži ako štandardná multimediálna jednotka pre prehrávanie hudby a videa, navigáciu, ale napríklad aj pre zobrazenie vašej pozície na pretekárskom okruhu. Samotná prístrojová doska je tiež jeden veľký monitor, a tak si na ňom môže vodič prispôsobiť zobrazované informácie podľa ľubovôle. A aby toho nebolo málo, informácie sa zobrazujú aj priamo na prednom skle. Systém vás upozorní na povolenú rýchlosť, opustenia jazdného pruhu alebo potenciálne nebezpečenstvo v okolí auta.

     Prvé sériovo vyrábané auto s týmto systémom, by malo uzrieť svetlo sveta v roku 2017. Pozrite sa na video so simulovanou jazdou a urobte si obrázok sami.


CarPlay a AndroidAuto

     A konečne audio. Kto z nás nepočúva v aute rád obľúbenú hudbu alebo rádio, aby vedel čo sa okolo neho deje? Technika ide neustále vpred a Kenwood sa rozhodol zaviesť automobilové platformy spoločností Apple a Google do jedného autorádia.

Neprehliadnite:
Netradičný test DNX-7260BT a DNX-9260BT
     Kým Apple prišiel s platformou CarPlay už na jar minulého roka, Google sa prihnal s akousi obdobou - platformou AndroidAuto - o pár mesiacov neskôr. Obe riešenia prenášajú základné aplikácie smartphonu na display multimediálneho autorádia. U CarPlay sú to aplikácie telefonovania, správy, mapy, hudba, podcasty a AndroidAuto ponúka mimo to aj známe komunikačné aplikácie ako Skype a ICQ. Ovládanie aplikácií funguje cez dotykový display autorádia, ovládacie tlačidlá v aute, alebo pomocou hlasových asistentov Apple Siri a Google Now, takže vodič nemusí na svoj telefón ani siahnuť. Obe platformy dokázala využiť japonská značka vo svojom produkte Kenwood DDX9902S. Preč teda s obavami, že sa vodič musí pri výbere nového telefónu riadiť platformou, ktorú má vo svojom štvorkolesovom miláčikovi. CarPlay sa spája s iPhonmi s Lightning konektorom (iPhone 5 a vyššie) a AndroidAuto s väčšinou zariadení s operačným systémom Android 5.0 Lollipop. V prípade, že máte starší, nekompatibilný telefón na spojenie s autorádiom Kenwood možno stále využiť HDMI vstup, Bluetooth alebo klasický jack vstup.

     Vďaka Kenwoodu môžete získavať aj aktuálne informácie o doprave vďaka spolupráci autorádia s aplikáciou INRIX. Viac informácií vo videu.


     Autorádio Kenwood podporujúce CarPlay aj AndroidAuto sa na slovenský trh dostane začiatkom roka 2016. Do tej doby vám môžeme ponúknuť najlepšiu multimediálnu jednotku Kenwood DNN-9150DAB s HDMI vstupom, WiFi prijímačom, Bluetooth a DAB tunerom. Aj tá stojí za to!
comments powered by Disqus