Navigácie TomTom s WiFi a SIM kartou

Navigácie TomTom s WiFi a SIM kartou

Pomaly sa začína stierať rozdiel medzi navigáciami do auta a mobilnými telefónmi. Navigácie ziskávaju stále viac vlastností z mobilných telefónov a telefóny v poslednej dobe stagnujú aj keď nie doslova.
V mobilných telefónoch sa akosi nekoná nejaká revolúcia. Je pravdou, že máme stále rýchlejšie procesory, viac pamäte, viac megapixelov vo fotoaparáte, lepšiu výdrž batérie, ale to je tak všetko. A jednoúčelové prístroje navigácii získavajú veci z mobilných telefónov. Už len čakáme dobu, kedy výrobcovia navigácii začnú robiť plnhodnotné mobilné telefóny, ale každý prístroj je určený pre inú cieľovú skupinu.

Kedy si zaobstarať navigačný prístroj
Ak ste šofér, ktorý len občas potrebuje navigáciu, keď ide na dovolenku, či raz za čas do neznámeho cieľa, tomu postačí aj mobilný telefón s príslušnou aplikáciou (Waze, Google Maps,...). No, ak ste šoférom z povolania a sedíte za volantom niekoľko hodín denne, pre vás je určená práve navigácia. Prečo? Navigačný prístroj na rozdiel od mobilného telefónu je prispôsobený na všetky podmienky. Nevadí mu zvýšená vlhkosť v aute, hlavne teraz v zimných mesiacoch. Ani mráz či horúce slnko, ktoré praží v lete cez okno na prístrojovu dosku. Telefóny sa pri dosiahnutí určitej teploty vypnú a nechajú vás na svojej orientácii. S navigáciou sa vám to nestane. Navigácia väčšinou disponuje väčším displejom uspôsobeným na zobrazovanie za rôznych svetelných podmienok.

Navigácia znesie aj drsnejšie zaobchádzanie a keď je vybavená bluetooth rozhraním, poslúži vám aj ako handsfree zariadenie. Výrobca TomTom pridáva ďalšie vychytávky, aby vám uľahčila údržbu navigácie a pri tom mali stále aktuálne informácie o premávke. Poďme sa na to pozrieť.

Neprehliadnite:
V bitvě proti mobilům
Zabudovaná SIM karta
Vyššie modely už majú štandardne predaktivovanú SIM kartu. Za ňu neplatíte žiadne poplatky a vôbec nemusíte chodiť s tým k operátorovi. Táto karta slúži na sťahovanie aktuálnych informácii o doprave. TMC technológia je už zastaralá a tak ju výrobca nahrádza svojou technológiu TomTom Traffic. Je to tak jednoduché a pričom rýchlejšie a presnejšie. Výrobca má dohodu s mobilnými operátormi a zbiera anonymne informácie o pohyboch telefónov a svojich navigácii a na základe toho vyhodnocuje situáciu na cestách. Napríklad: mobilné telefóny na úseku diaľnice idú rýchlosťou 130km/h, ale zrazu väčšina spomalí alebo stojí. Algoritmus vyhodnotí, že sa na danom mieste stala nejká nehoda a túto informáciu odošle ostatným užívateľom, že na danom úseku doprava stojí a navrhne vám obchádzku. Na základe týchto informácii dokáže odhadovať aj presnejší čas príjazdu. Napriek tomu, že na nejakom úseku je predpísaná rýchlosť 50km/h, ale väčšina tadiaľ jazdí rýchlosťou 75km/h, tak túto informáciu zohľadní pri vypočte času príjazdu. Jednoduché, efektívne a vy nič nemusíte vôbec nastavovať.

TomTom GO5200 WiFi

SIM karta, ešte slúži pre sťahovanie údajov z vášho konta MyDrive. Túto funkcionalitu sme opísali v samostatnom článku.

Zabudované WiFi rozhranie
WiFi modul začína byť už v navigáciach od TomTom štandardom. Ešte v blízkej minulosti, to bolo otázkou len najvyšších modelov, ale už sa udomácňuje aj v strednej aj nižšej kategórii. Je to krok vopred voči vám užívateľom. Cez SIM kartu sa vám nesťahovali aktuálne mapy, predsa sa jedná vždy o niekoľko GB dát. Aby ste mali aktuálne dáta, bolo potrebné navigáciu zobrať domov, pripojiť ju k počítaču, nainštalovať si potrebný software a pustiť aktualizáciu. A nie každý aj takto jednoduchý úkon zvládol. Toto je už teraz minulosťou. K aktualizácii nových mapových podkladov nepotrebujete vôbec počítač. Stačí si vziať navigáciu domov, pripojiť ju na nabíjačku a mať nastavené pripojenie na domácu WiFi sieť. Navigácia si sama stiahne či už aktualizáciu software, alebo nové mapy.

TomTom GO5200 WiFi

Prvé zapnutie
Keď prvý krát zapnete navigáciu, privíta vás sprievodca, ako poznáte z mobilných telefónov. Nastavíte si jazyk rozhrania, pripojíte sa k WiFi, prihlásite sa ku kontu MyDrive, spárujete telefón a prístroj je pripravený. Navigácia vás sama upozorní, ak sú k dispozícii aktualizácie. Konečne žiaden počítač ani zložité nastavovanie. Všetko je intuitívne, že nepotrebujete vôbec študovať manuál a vo vašom jazyku. Len pri sťahovaní máp, si vyhraďte dostatok času. Kým sa stiahnú a nainštalujú nové mapy, môže to chvíľu potrvať a závisi to hlavne od rýchlosti vašej internetovej linky.

Neprehliadnite:
Ste pripravení vyraziť?
TomTom GO5200 WiFi

Máte záujem o takúto navigáciu?
Takéto navigácie máme už nejaký čas v ponuke. Všetky modely rady TomTom GO obsahujú WiFi modul a už sa objavila navigácia aj v strednej triede: TomTom Via 53. SIM karta je zatiaľ výhradou len drahších modelov a musíte si zrátať či sa vám to oplatí. O funkcionalitu poskytovanú prostredníctvom SIM kariet, ale nedôjdete. Stačí si spárovať mobilný telefón s navigáciou a využívate svoje predplatené dáta. Musíte si sami zrátať do ktorého riešenia chcete investovať. Profesionálny šoféri určite takúto navigáciu ocenia.

TomTom GO5200 WiFi

TomTom GO5200 WiFi

TomTom GO5200 WiFi
comments powered by Disqus