Recenzia TomTom navigácie: vyhnite sa zápcham, radarom a nájdite cieľ rýchlejšie

Recenzia TomTom navigácie: vyhnite sa zápcham, radarom a nájdite cieľ rýchlejšie

Navigácia TomTom tvorí špičku toho najlepšieho, čo môžeme vo svojich automobiloch mať a podľa čoho môžeme cestovať, len čo sme sa na každej druhej neznámej križovatke vydali zlým smerom. A nielen to. Poskytujú nám funkcie, o ktorých sa nám ešte pred niekoľkými rokmi ani len nesnívalo. Napríklad funkcia Traffic alebo jednoduché a intuitívne ovládanie dotykom, na ktoré vsádzajú výrobcovia smartphonov a tabletov.
Informácie o prevádzke tu a teraz
     Dokonalé mapy teda nie sú jediným lákadlom navigácií TomTom. Z množstva praktických funkcií nejeden šofér využije hlavne funkciu Traffic, ktorá spoľahlivo informuje o tom, kde začína a končí zdržanie na zvolenej trase, a zároveň pomôže vybrať tú najrýchlejšiu. Informácie získava navigácia v reálnom čase a k aktualizácií dochádza každé 2 sekundy, ich neaktuálnosť teda nehrozí.

     Navigácia TomTom ponúka prehľad o 100 % zmapovaných cestách, spoľahnúť sa na ňu môžete teda nielen na diaľniciach a hlavných cestách, ale aj na cestách nižších tried a na miestnych komunikáciách. TomTom využíva viac než 400 miliónov zdrojov informácií po celom svete. Konkurencia dokázala k marcu 2014 pokryť len 22 % zmapovaných ciest z 175 miliónov zdrojov, čo jednoznačne hrá v prospech navigácií TomTom.
Ďalšou výhodou je aj presnosť hlásenia. To, kde začína a končí zápcha či iná nepríjemnosť na vami nastavenej trase, vám navigácia ukáže s presnosťou na 10 m, na rozdiel od konkurenčných výrobkov, ktoré kalkulujú s intervalom cca. 100 m.

TomTom GO5000

Kde sa v navigácií berie toľko informácií?
     Výrobca získavania informácií to veľmi dobre premyslel. Medzi zmienených 400 miliónov zdrojov patria iné pripojené zariadenia TomTom, dopravné spravodajstvo, mobilné telefóny s GPS, mobilné aplikácie, palubné počítače, indukčné slučky, dopravné detektory, riešenie GPS pre správu vozového parku alebo národné dopravné informačné centrá. Asi nie je divu, že informácie sú presné a môžete sa na nich spoľahnúť.
Zobraté dáta putujú do centrálneho modulu. Tu dôjde k filtrovaniu a rozdeleniu informácií na potrebné a nepotrebné (napríklad tie, ktoré boli zozbierané v iných zemiach), ďalej je zaistené, aby sa pracovalo s aktuálnymi a vhodnými dátami.  

Neprehliadnite:
TomTom MyDrive už aj pre iOS
TomTom GO 5000 – ten najlepší spoločník na cesty
     Najnovším modelom TomTom navigácie je TomTom GO 5000, na ktorý sme sa pozreli zblízka. Tento model uspokojí každého náročného vodiča, ktorý chce vidieť nielen trasu, ktorú má pred sebou, ale aj to čo ho na ceste čaká. Výnimkou nie sú ani stále aktualizované dopravné informácie, vďaka ktorým sa možno v množstve prípadoch vyhnúť nepríjemnému zdržaniu – tieto informácie získa každý pomocou vyššie zmienenej funkcie Traffic. Navigácia síce vypočíta trasu na začiatku jazdy, ale behom nej ju ešte prepočítava, aby svojmu užívateľovi ponúkla vždy len to najlepšie.

TomTom GO5000

Dokonalá príprava na cestu
     Vďaka mobilnej aplikácií MyDrive si môžete každú svoju cestu naplánovať ešte skôr, ako si nasadnete do auta. Stačí vám k tomu smartphone, tablet alebo počítač. Z mobilného zariadenia potom vybranú trasu pošlete do zariadenia TomTom, a ako náhle si sadnete za volant, budete môcť vyraziť.

     Práve vďaka aplikácií MyDrive môžete sledovať dopravné informácie už pred cestou a sami sa tak rozhodnúť, kedy bude najlepšie dať sa na cestu.

TomTom GO5000

Jednoduché ovládanie, ktoré nerozptyľuje
     Moderná navigácia a TomTom nie je výnimkou, sú vyrábané tak, že sa ovládaním užívateľsky čím ďalej, tým viac podobajú smartphonom a tabletom. Možno si toho všimnúť napríklad pri zadávaní cieľa, kedy sa navigácia snaží rozpoznať, kam asi máme v pláne zadať cieľ a nemusíme zadávať názov mesta do posledného písmena. Rovnako tak sa o užívateľskej prívetivosti navigácií môžete presvedčiť s funkciou Klepnúť a ísť – na mape si vyberiete cieľ, klepnete na neho a navigácia vás k nemu ihneď začne navádzať.
Užívateľská podobnosť je ale všetko to, čo majú a chcú mať navigácie TomTom spoločného s navigáciami v chytrých telefónoch alebo tabletoch, s navigáciami, ktoré pracujú v offline móde a užívateľsky sú celkovo o generáciu pozadu.

Neprehliadnite:
Ako sme využívali navigáciu TomTom na Balkáne
Samozrejmosti, ktoré k TomTom navigácii patria
     K modelu TomTom GO 5000 neodmysliteľne patrí funkcia Speak & Go čiže ovládanie navigácie hlasom, funkcia Rýchlostnej rady, ktorá informuje o radaroch na trase, doživotné mapy a aktualizácie zdarma, dokonalé navádzanie jazdnými pruhmi, IQ Routes, teda svetovú databázu trvania ciest, ktorá nájde najrýchlejšiu trasu a presne spočíta čas príjazdu, alebo 3D grafické spracovanie budov. Všetko, čo budete chcieť vidieť, vám navigácia zobrazí na priehľadnom 5" displeji.

TomTom GO5000

     S navigáciou TomTom sa nielenže na svojich kratších aj dlhších cestách nestratíte. Získate taktiež aj dokonalý prehľad o dianí okolo seba, o zápchach či iných dopravných ťažkostiach, ktoré by vás mohli zdržať. Navigácia vám v takýchto prípadoch zároveň ponúkne rýchlejšiu a menej problémovú cestu. Jednoduché ovládanie, ktoré sa čím ďalej, tým viac podobá ovládaniu telefónu či tabletu je pomyselnou čerešničkou na torte, ktorú iste nejeden vodič uvíta, rovnako ako rýchle a chytré vyhľadávanie miest.
comments powered by Disqus