S navigáciou TomTom po Balkánskych krajinách

S navigáciou TomTom po Balkánskych krajinách

Len 3 roky dozadu TomTom poskočila podrobnosť máp Balkánskych krajín z nepoužiteľných 16% na použiteľné pokrytie. My sme sa rozhodli, že znova si zoberieme navigáciu TomTom znova a otestujeme ju poriadne ako si poradí so záludnými Balkánskymi cestami.
Prečo záludne cesty? Ak si odmyslíme Chorvátsko, tak tieto krajiny väčšinou nemajú diaľnice a určité spojovacie komunikácie sú šotolinového charakteru. A aby to bolo nebolo len jednostranne zamerané, tak cestovali sme v dvoch SUV (BMW X5 a Nissan X-Trail) ktoré mali zabudovanú svoju GPS navigáciu a použili sme aj v offline režime Google mapy. Väčšina balkánskych krajín je už podľa informácii zmapovaná na 99%, okrem Bulharska (75%) a Macedónska (77%). My sme cestovali cez Maďarsko, Srbsko, Čiernu Horu, Bosnu a Hercegovinu naspäť cez Chorvátsko a Maďarsko naspäť.

TomTom GO6250

Príprava na odchod

Máme najvyšší aktuálne predávaný model: TomTom GO Professional 6250, ktorý ponúka všetko možné v tejto dobe. Navigácia má zabudovaný WiFi modul pre aktualizáciu mapových podkladov bez potreby pripájať navigáciu k počítaču. Len sa napojíte na domácu WiFi, prihlásite sa svojim menom a heslom a zaktualizujete. Okrem toho je v tomto modeli zabudovaná aj dátová SIM karta za ktorú neplatíte vôbec žiadne poplatky (ale odrazené je to na koncovej cene). Pomocou tejto SIM karty si navigácia sťahuje aktuálne dáta o hustote dopravy, obmedzeniach či uzávierkach. Takisto si synchronizuje z vášho konta body záujmu.

Preto v pohodlí domova, cez stránku TomTom MyDrive prihlásený svojim kontom si definujeme všetky potrebné body záujmu a ciele našich ciest. Všetky tieto uložené body sa automaticky takmer okamžite synchronizujú do navigácie. A je jedno či ju máte doma na WiFi, alebo v aute. Na to je práve tá SIM karta.

Neprehliadnite:
Navigácie TomTom s WiFi a SIM kartou
Navigácia TomTom

Vyrážame
Navigácia zaktualizovaná môže sa vyraziť. Cieľ volíme dedinu Palić v Srbsku tesne za maďarskými hranicami. Navigácia je napojená pomocou SIM karty na službu TomTom Traffic (súčasťou služieb Live Services) o čom ste informovaný v stavovej lište v pravom hornom rohu. Ihneď vidíme, že pri Győr sú nejaké práce na cestách kde sa zdržíme približne 10 minút. Ale stále je to najrýchlejšia cesta. Ak navigácia vyhodnotí, že existuje rýchlejšia alternatíva kvôli situácii na ceste automaticky vám ponúkne túto trasu s informáciou koľko času viete ušetríť. A je len na vás či prijmete novú cestu alebo nie.

TomTom Traffic je dokonalejšia služba ako obyčajné RDS-TMC. Ako to vôbec funguje? Firma TomTom má podpísané zmluvy s mobilnými operátormi a anonymne sledujú pohyb mobilných telefónov z ktorého vedia na základe sofistikovaných algoritmov, kde aké zápchy sú. Nevýhodou je, že nie vo všetkých krajinách to funguje. Akonáhle prekročíme Maďarsko-Srbské hranice táto služba je už v offline režime.

TomTom Traffic

Mapové podklady

Zatiaľ po prvú zástavku je pokrytie máp veľmi dobré. Google mapy aj TomTom navigácia funguje bezchybne, ale zabudované navigácie majú občas problémy. Nepoznajú novo postavené kruhové objazdy či úseky ciest. Je to spôsobené tým, že nemajú aktualizované mapy. V takýchto zariadeniach za každú aktualizáciu platíte a ceny sú niekedy na úrovni novej prenosnej navigácie. Výhodou navigácie v Nissan X-Trail je to, že je napojená priamo na systém automobilu. Takže upozorňuje na vysokú rýchlosť do blížiacej ostrej zákruty, sníma kamerami po ceste dopravné obmedzenia na ktoré tiež upozorňuje zvukovým signálom.

Čím cestujeme hlbšie na juh balkánu, tak zabudované navigácie v SUV sú čoraz viac mimo. Občas ideme naozaj po prázdnej ploche. Zato navigácia Google maps a TomTom bez závahania navigujú. Občas sa podrobnosť rozchádza, ale sú to skôr výnimky. Všetky ťahy majú naozaj do podrobna zmapované, ale keď občas potrebujeme zájsť na šotolinu tak raz vypadnú Google mapy a raz TomTom. Tieto navigácie poznajú aj takéto cesty a dokážu po nich navigavoať. 

Neprehliadnite:
Test ecoRouteHD s DNX9280BT v AudioTuning
TomTom GO6250

Určite takéto cesty poznáte aj vo svojom okolí. Či tieto cesty poznajú si môžete overiť na adresách https://mydrive.tomtom.com a https://www.google.com/maps/. Všetko čo uvidíte tu, máte v prenosnej navigácii či vo vašom telefóne. Jedinou nevýhodou navigácie v telefóne ak používate Google maps je to, že ak sa nachádzate mimo EÚ sú drahé mobilné dáta a musíte si pamätať aby ste si mapové podklady stiahli do offline režimu, ktoré sú použiteľné 30 dní.

Pokračujeme ďalšími balkánskymi krajinami
V krajinách EÚ nie je problém so žiadnou navigáciou, ak máte aktuálne mapové podklady. Máte dostupné všetky vymoženosti vrátane aj takých informácii ako rýchlostne statické radary, úsekové merania rýchlosti, rýchlostne limity či online služby. Toto všetko TomTom ponúka. Vycestujte na Balkán a navigáciu máte iba na zorientovanie sa. Tu najviac oceníte podrobnosť máp. Ešte 4 roky dozadu sme radšej používali v Bosne a Hercegovine a aj hlavnom meste (Sarajevo) radšej papierové mapy. Dnes prejazd týmito krajinami len pomocou navigácie nie je problém.

TomTom GO6250

Najviac sa nám páčila možnosť navigácie TomTom, zvoliť si tzv. "Zaujímavú trasu". Navolíte si parametre ako frekvenciu zátačok či kopcovitosť a užívate si cestu. To ocenia najmä motorkári pre ktorých sú špeciálne navigácie na motorky, ale túto funkciu majú tiež.

Ktorú navigáciu?
Je to len na vás. Ak máte v zabudovanej navigácii aktuálne mapové podklady, nie je problém s týmto jazdiť, najmä ak je napojená na ďalšie systémy v automobile. A telefón či prenosná navigácia? Ťažká dilema, každé ma svoje pre a proti. V telefóne máte navigáciu väčšinou bezplatne a postačuje. Nevýhodou je malý displej, zlá viditeľnosť na slnku, či prehrievanie a vypínanie telefónu pri vysokých teplotách v lete. Prenosná navigácia je na takéto podmienky prispôsobená. Nemajú problémy fungovať v teplotnom rozsahu od - 20 °C do 50 °C. Displej je dostatočne veľký aj keď čelné sklo máte dosť ďaleko a je viditeľný za každých podmienok. Veľkým plusom je, že máte v cene aj doživotnú aktualizáciu mapových podkladov či prístup k mobilným aktuálnym informáciam o doprave vo vybraných krajinách. A keď ju nepotrebujete, môžete ju požičiať, čo s telefónom asi neurobíte.

Neprehliadnite:
Dispečerská navigace: TomTom PRO 9100
TomTom GO6250
comments powered by Disqus