Šikovná malá čierna krabička Kenwood KCA-DR300

Šikovná malá čierna krabička Kenwood KCA-DR300

Na trhu je nepreberné množstvo monitorovacích blackboxov do auta, ktoré všetky zvládnu to isté: Natáčať do slučky dianie okolo auta. Aby výrobca uspel na tomto pomaly preplnenom trhu, musí prísť s niečim výnimočným, čím zaujme spotrebiteľov. A čo má zaujať na našom Kenwood KCA-DR300?
Sú to hlavne dve veci. Prvou je to, že menu je kompletne v češtine. Aspoň vidieť, že ani veľkým výrobcom nie sme ukradnutí a keď už slovenčina nie je k dispozícii, tak je aspoň tento príbuzny jazyk. Druhou vecou, čo prekvapilo aj mna, je dodávané CD so softwarom. Asi to nebude klasická kamera, keď sa k tomu dodáva i software. Software je možné stiahnúť i zo stránok výrobcu.

Kenwood KCA-DR300

Ale poďme pekne poporiadku. V klasickom, ničom výnimočnom balení, nájdete okrem spomenutej kamery a inštalačného CD aj prísavku do auta, manuál a veľmi, ale naozaj veľmi dlhý kábel pre napájanie do autozapalovača. Ten má dĺžku okolo 3.5m! Ten sa bude hodiť v prípade, že chcete trvalejšiu inštaláciu a kábel chcete niekam schovať. Prípadne nainštalovať kameru na snímanie diania za automobilom.

Kenwood KCA-DR300

Samotná kamera nie je veľká ani ťažká, takže inštaláciou na prednom skle vôbec nebude prekážať vo výhľade. Ja osobne som ju nainštaloval na čelné sklo schovanou za stredovým spätným zrkadlom. Zapínať a vypínať ju nijako nemusíte v prípade že máte napájanie autozapalovača prepojené so spínacou skrinkou. Pri otočení kľúčikom v zapalovaní sa dodá prúd aj do autozapalovača a kamera sa automaticky zapne. Jedine pri starších automobiloch to musíte robiť ručne. V samotnej kamere ohľadom kvality obrazu sa dokopy nič nenastavuje, maximálne či má snímať v HDR a či v obraze má byť zobrazený dátum s časom, rýchlosť a GPS súradnice. Sú aj iné možnosti nastavenia, ako dĺžka jednotlivých videoklipov, nahrávanie zvuku, citlovsť gyroskopu a ďaľšie...

Neprehliadnite:
Najlepší Black Box do auta prináša na trh Kenwood
Kenwood KCA-DR300

Pravú silu kamery objavíte až po pripojení k PC a spustení software "KENWOOD DRIVE-VIEW PLAYER". Dokonca aj tento software je lokalizovaný do češtiny. Kamera sa k počítaču pripajá klasickým miniUSB káblom, aj keď už mohli zvoliť rozšírenejší microUSB konektor. Samotný software Vám umožní rozšírenejšie prehrávanie so zobrazením viacerých údajov. Tými sú rýchlosť, smer, nadmorská výška a súradnice na základe GPS signálu. Kamera má v sebe zabudovaný aj gyroskop, na základe ktorého vám vo videu ukazuje pôsobiace sily z X,Y a Z osi. Samotný software vám umožňuje zobrazenie aj okamžitej polohy pomocou Goolge Maps, prípadne si môžete nechať vyexportovať KML súbor a zobraziť si na mapách od Google celú trasu.

Kenwood KCA-DR300

Čo sa týka obrazovej kvality, tak kamera sa s rôznymi svetelnými podmienkami vyrovnáva veľmi dobre aj vďaka HDR (High Dynamic Resolution). Samotné videa sú natáčané vo Full HD rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Osobne som testoval prejazd Bratislavou v ranných hodinách, kedy svietilo priame protislnko, tak aj v noci a ŠPZ automobilov predo mnou sú vo videu čitateľné.


Nie je to zbytočná hračka?

Pre mňa osobne áno, keďže autom chodím cca raz za týždeň. :) Ale tým, čo jazdia pravidelne, prípadne dlhšie trasy, môže tento pomocník pomôcť či už v prípade nejakej nehody, alebo ak si budú chciet spätne pozrieť trasu. Jedna jediná vec mi tu chýba a tou je časozberné video, s tým že by mi zaznamenávalo dlhšiu trasiu a neprepisovalo staršie záznamy, keďže sa natáča do slučky. Ale to je len také špekulovanie, na čo ja by som to osobne využil, pričom reálne použitie takéhoto režimu by bolo asi 2-3x do roka smerom na dovolenku a späť. Na to môžem zas použiť či už telefón v držiaku alebo nejakú akčnú kameru.

Kenwood KCA-DR300
comments powered by Disqus