Búrame mýty o parnom čistení: Naozaj je samotná para slabá a nie je možné ju použiť na upratovanie podláh?

Búrame mýty o parnom čistení: Naozaj je samotná para slabá a nie je možné ju použiť na upratovanie podláh?

Chémia v domácnosti - večná téma, o ktorej sa vedú siahodlhé diskusie. Asi najväčším "záškodníkom" je silný oxidant chlórnan sodný - súčasť mnohých dostupných čističov a upratovacích prostriedkov. Ten môže v niektorých prípadoch podráždiť oči, poleptať kožu alebo spôsobiť silné popáleniny.
Pary, ktoré pri čistení vdychujeme, nášmu zdraviu tiež príliš neprospievajú. Preto hľadá mnoho tuzemských i zahraničných domácností najrôznejšie alternatívy. Jednou z nich je aj čistenie parou. Nie každý ale parnému čisteniu dôveruje. Preto o ňom panuje mnoho nezmyselných mýtov. A tie sme sa nasledujúcimi riadkami rozhodli vyvrátiť.

Mýtus č. 1: Bez chémie je upratovanie nedostatočné
Asi najrozšírenejší mýtus, ktorému úplne neopodstatnene verí značná časť populácie. Najmä tá, ktorá nemá potuchy o tom, ako vlastne parné čistenie funguje. A tu si preto dovolíme malú "parnú lekciu".

Para je najsilnejším čistiacim prípravkom. Prístroje, ktoré s ňou pracujú, zvládnu behom chvíľky nahriať vodu na viac ako 130 °C. Voda sa následne v tryske alebo hadici ochladzuje na 100 °C a na čistený povrch dopadá značnou silou a bezpečnou teplotou 50 °C, čo je stále viac, ako pri bežnom upratovaní.

Neprehliadnite:
Ako na dokonale čisté koberce? Odpoveďou je parné čistenie
Najväčšie tajomstvo ale spočíva v plynnom skupenstve vody, ktorá takto dokáže vyčistiť povrchy oveľa lepšie, než v skupenstve kvapalnom. Keď sa k tomu pridá ešte vyššia teplota pary a tlak, efektívny a prirodzene ekologický čistiaci prostriedok je na svete.

Ariete parne cistenie

Že parnému čisteniu stále nedôverujete? Potom si dovolíme menšie porovnanie - napríklad taký vysávač ničí len 56 % prachových roztočov, parný čistič ich zabije viac ako 95 %. Všetky vírusy a baktérie sú navyše odstránené už pri prvom kontakte. Ak by vám to bolo predsa len málo, existujú parné čističe, ktoré môžu okrem pary pracovať aj s chemickým detergentom, ktorého hlavným účelom je ale predovšetkým prevoňanie čisteného povrchu či priestoru.

Mýtus č. 2: Parný čistič nie je možné použiť na všetky typy povrchov
Tu uvedieme, že ide o mýtus len z časti. Naozaj totiž existujú povrchy, ktoré sa s parou a vysokým tlakom príliš nemusia. Ide napríklad o materiály citlivé na teplo a vlhko, alebo staršie typy nábytku, ktoré sú impregnované voskom. Problém môže nastať aj pri plochách opatrených dyhou lepenou v tenkej vrstve.

Na tieto výnimky však narazíte iba sporadicky. Parné čističe všeobecne patria medzi univerzálnych pomocníkov v domácnosti a možno ich použiť na čistenie najrôznejších podlahových krytín (napr. Vinylu, drevených podláh, linolea alebo kvalitne položených plávajúcich podláh), škár medzi kachličkami, kobercov, radiátorov, čalúnenia alebo matracov.

Neprehliadnite:
Drevo alebo laminát? Pre parné čističe žiadny problém
Parné čistenie navyše spotrebuje menej vody ako klasické umývanie a plocha tak uschne oveľa rýchlejšie. Vždy je však potrebné vybrať správny prístroj a zistiť si niečo o jeho fungovaní a následnom použití, čo napokon uvádzame v jednom z našich predchádzajúcich článkov.

Ariete parne cistenie

Mýtus č. 3: Nahrievanie pary trvá dlho
V niektorých internetových fórach a diskusiách sa to len hemží sťažnosťami na dlhé nahrievanie jednotlivých prístrojov. Treba podotknúť, že para v starších prístrojoch sa nahriala za 3 až 4 minúty. Pri multifunkčných a väčších čističoch sa doba dokonca predlžuje až na 8 minút, pričom ale vydrží v permanentnej prevádzke až po dobu jednej hodiny. Na druhej strane existujú aj čističe s príznačným názvom NONSTOP, ktoré sú nahriate okamžite a zvládajú nepretržitú prevádzku.

V prípade, že zvolíte klasický nástroj, majte na pamäti, že čas, ktorý strávite jeho prípravou na použitie, vám bude kompenzovať celkový čas upratovania, ktorý je v porovnaní s klasickým vytieraním, umývaním a čistením niekde úplne inde. Použitie parného čističa je tiež úplne bezpečné - para sa spustí až vo chvíli, keď stlačíte tlačidlo.

Mýtus č. 4: Parné čističe sú zbytočne drahé
Uznávame - prvotné investície do parného čističa nepatria k najnižším. Na druhej strane máte k dispozícii nespočetné množstvo výrobkov a prístrojov - od veľkých univerzálnych parných čističov - tzv. Multivapori, cez parné mopy na čistenie podláh a kobercov, až po praktické "kačky" s kompaktnými rozmermi.

Neprehliadnite:
Dokonale čistá domácnosť vďaka parnému čističu Ariete: Tipy, ako vybrať ten najlepší
Napríklad kačky z našej ponuky začínajú na 45 €. Takýto parný spoločník vám navyše poslúži veľa dlhých rokov, na rozdiel od klasického mopu či čistiacich prostriedkov a handričiek, ktorými opätovne plníte nákupný košík. Potrebujete snáď ďalšie dôvody, prečo dať parným čističom svoj hlas?

Ariete parne cistenie
comments powered by Disqus