Ste často chorí, unavení a bolí vás hlava? Možno trpíte syndrómom chorých budov

Ste často chorí, unavení a bolí vás hlava? Možno trpíte syndrómom chorých budov

Celý deň pracujete v modernej kancelárii, alebo napríklad doma na home office? Dbáte pritom na zdravú stravu, vyvážený jedálniček, dostatočný pitný režim a len čo máte chvíľku voľna, vyrazíte von na čerstvý vzduch? Napriek tomu sa ale necítite dobre? Trápia vás opakované prechladnutia, nekonečná únava, alergie, suché sliznice, bolesť hlavy alebo dokonca migréna?
Príčina je možno skrytá tam, kde by ste ju asi pravdepodobne nehľadali - vo vnútri budov, v ktorých trávite väčšinu dňa. Pobyt v zle navrhnutých domoch totiž ohrozuje zdravie a problémy spôsobujú hlavne nové, či zrekonštruované budovy. Ako tento problém riešiť alebo ho aspoň zdarne minimalizovať? Poradíme v nasledujúcich riadkoch.

AirFree

Nezdravé životné prostredie a nevyhovujúce mikroklímu
Problémy so syndrómom chorých budov (angl. Sick Building Syndrome, skratka SBS) majú predovšetkým ľudia, ktorí dlhšiu dobu bývajú v nových, ale aj starších a novo zrekonštruovaných budovách. Podľa Štátneho fondu životného prostredia panujú podmienky s negatívnym dopadom na zdravie až v 75% verejných budovách!

Ľudia, ktorí v týchto budovách žijú a pracujú, spravidla trpia radom drobných problémov ohrozujúcich do značnej miery ich zdravie. Ide väčšinou o nešpecifické ťažkosti prejavujúce sa hlavne v zimných mesiacoch. Príkladom môže byť napríklad pálenie a slzenie očí, vysychanie slizníc v ústach, nosa i krku, zápaly horných dýchacích ciest, upchatý nos, svrbenie, škrabanie v hrdle, bolesti hlavy, malátnosť, ospalosť, kožné problémy, zažívacie ťažkosti, rôzne alergie i.

Neprehliadnite:
Domáce zvieratá a alergie- ako mať zdravý vzťah so svojim domácim miláčikom?
Syndróm chorých budov paradoxne nehrozí najmä v starých tehlových domoch, ale aj tých novopostavených a najmä zrekonštruovaných. Ak sa napríklad stavba zateplí a vymenia sa na nej okná, môže vzniknúť dokonale uzavretá budova, ktorá je nevetraná a nemá žiadny prívod čerstvého vzduchu. Preto sa tu začne tvoriť vlhkosť prispievajúca k množeniu plesní, ktoré sú jedným z najagresívnejších alergénov.

AirFree

Ako situáciu riešiť? Odpoveďou sú čističky vzduchu
Účinné a jednorazové riešenie neexistuje. Jedine, ak by ste vymenili komfort kancelárie za čerstvý vzduch niekde na samote uprostred lesa.

Napriek tomu je možné dopady syndrómu chorých budov jednoducho zmierniť alebo aspoň čiastočne odstrániť. Riešenie spočíva v investícii do účinných sterilizátorov Airfree. Čističky vzduchu všeobecne totiž vytvárajú vhodnú klímu, vďaka čomu s týmto syndrómom účinne bojujú.

Spomínané čističky – sterilizátory vzduchu Airefree navyše absolvovali dvadsaťsedem úspešných testov v certifikovaných laboratóriách na štyroch kontinentoch, ktoré svorne preukazujú, že sú schopné ničiť prachové častice, spóry plesní aj baktérie a nebezpečné vírusy (napr. vírus vtáčej chrípky H1N1 alebo enterovírus), okrem toho eliminujú tiež roztoče, kvasinky a alergény zo srsti domácich zvierat.

Neprehliadnite:
11 tipov ako sa zbaviť roztočov
Miestnosť navyše príjemne osvieži a vytvorí v nej ideálnu mikroklímu pre prácu, odpočinok alebo zábavu. Sú preto ideálne nielen do domovov a kancelárií, ale aj všade tam, kde trávite podstatnú časť dňa. Otestujete ich účinnosť?
comments powered by Disqus