Upratovanie nemusí byť strašiak. Ani v staršom veku

Upratovanie nemusí byť strašiak. Ani v staršom veku

Radšej žiť sám v malom byte, ako v luxusnom domove pre seniorov. Skočiť si nakúpiť, uvariť niečo dobré pod zub, upratať a hlavne nikomu nepridávať zbytočné starosti. Reč je o senioroch, ktorí sa zúčastnili nedávneho výskumu, z ktorého vyplýva, že väčšina z nich netúži po prepychu ani po asistentoch. Za najdôležitejšie považujú sebestačnosť.
Pre ľudí vyššieho veku to asi nie je nič nezvyčajné, no mladí sa tomu môžu trošku čudovať. Často skĺznu aj k odcudzovaniu. Bohužiaľ, súčasná situácia kladie na seniorov ešte väčšie nároky, pričom drvivá väčšina z nich sa bojí alebo hanbí požiadať o pomoc. Našťastie, existujú spôsoby ako im uľahčiť každodenné činnosti a umožniť žiť dôstojne a komfortne aj vo vyššom veku.

Ariete

Najväčší strašiak? Upratovanie!
Podľa spomínanej ankety je pre ľudí v pokročilom veku značnou záťažou väčšie (napr. sezónne) upratovanie domácnosti. Nech už žijete v menšom byte alebo rodinnom dome, upratovanie vám môže komplikovať zhoršená funkcia pohybového aparátu, ťažko dostupné priestory alebo paralyzujúca únava. To všetko prospieva k stupňujúcej sa nechuti k upratovaniu, čo môže v krajnom prípade viesť aj k jeho obmedzeniu iba na tie najnutnejšie úkony.

V období chrípkovej sezóny alebo nebezpečných epidémií je však upratovanie jedným z nutných spôsobov ako minimalizovať množstvo vírusov a baktérií v domácnosti a zmierniť tak riziko nákazy, ktoré môže mať pre staršie osoby omnoho závažnejšie dôsledky a komplikácie ako pre ľudí v mladšom veku. Ako teda vyčistiť domácnosť tak, aby ste cítili potrebné zadosťučinenie? Istou alternatívou sú parné čističe Ariete.

Neprehliadnite:
Dokonale čistá domácnosť vďaka parnému čističu Ariete: Tipy, ako vybrať ten najlepší
Ľahké, skladné a rýchle
Ako už napovedá ich názov, parné čističe pracujú na princípe vysokej teploty, tlaku a pary. Vďaka tejto silnej trojkombinácii ide o vôbec najúčinnejšieho pomocníka v boji proti prachu, vírusom, baktériám, alergénom a ďalším nezvaným návštevníkom, ktorých si želáme mať v domácnosti čo najmenej. Parné čističe si navyše môžete vybrať z troch základných kategórií.

Patria sem parné kačky, ktoré presne padnú do ruky a poradia si s najrôznejšími povrchmi (okná, stoly, kachličky, pracovná doska v kuchyni a pod.). Vírusy a baktérie odstráni aj z kľučiek na dverách, vypínačov, pelechov domácich zvieratiek alebo z ťažšie dostupných miest. Pomáha im ohybná tryska, ktorá je súčasťou balenia väčšiny modelov. Konkrétny model je ale potrebné vyberať s ohľadom na jeho hmotnosť. Väčšie kačky môžu byť príliš ťažké a bude sa vám s nimi oveľa horšie manipulovať.

Ariete

Samostatnou kategóriou sú aj parné mopy Ariete. Tie využijete predovšetkým pri upratovaní rôznych podlahových krytín (kachličiek, linolea, kobercov, laminátu a pod.). Vďaka tomu, že mopy, rovnako ako iné parné čističe, pracujú s vodou v plynnom skupenstve, sú podlahy suché prakticky okamžite, čím sa minimalizuje riziko pošmyknutia. Para, ktorá dopadá na povrch má bezpečnú ale vysoko účinnú teplotu, vďaka čomu je omnoho účinnejšia ako bežné upratovanie s vedierkom a handričkou.

Poslednou skupinou sú multifunkčné parné čističe Ariete, ktoré v sebe kombinujú výhody vyššie uvedených prístrojov. Na druhej strane je však potrebné počítať s ich väčšími rozmermi, vyššou hmotnosťou a, samozrejme, cenou. V konečnom dôsledku je potrebné prispôsobiť výber parného čističa frekvencii a spôsobu použitia rovnako ako komfortu pri práci.

Neprehliadnite:
Potenciál parních čističů je v domácnosti obrovský. Co všechno dokážou? (díl 1)
Nech už ste dnes viac či menej aktívni, sú veci, ktorým sa pravdepodobne nevyhnete. Jednu z nich si však môžete uľahčiť. Tak prečo to neskúsiť?
comments powered by Disqus