Kam smeruje domáce audio? Máme pre vás TIP na bezdrôtové audio reproduktory Harman Kardon OMNI

Kam smeruje domáce audio? Máme pre vás TIP na bezdrôtové audio reproduktory Harman Kardon OMNI

Od dôb, kedy vrcholom domáceho zvukového systému bol gramofón, a hudba sa zapisovala na veľké vinylové dosky, ubehlo viac než 40 rokov. Od roku 1970 ale začali byť tieto dosky nahrádzané omnoho kompaktnejšími magnetofónovými páskami. Tie sa čas od času svojim majiteľom zamotávali v „boom boxoch“ a „walkmanoch“ až do začiatku 80. rokov, kedy svetlo sveta, teda skôr laserov, uzreli prvé optické kompaktné disky. Tieto cédečka potom zaplavili svet a stala sa na dlhú dobu štandardom prenosného média a akýmsi synonymom kvality zvuku. S rozmachom domácich počítačov nastala ďalšia revolúcia v uchovávaní a najmä potom počúvaní hudby. Zvukové súbory vo formáte MP3 umožnili od tej doby najjednoduchšie prenášanie a prehrávanie hudby. A ako sa začala hudba prenášať po vreckách a počítače začali plniť úlohu multimediálnych domácich centier, začali ich ľudia vylepšovať dokonalejšími audio systémami.
Súčasnosť a štatistiky*
Harman/Kardon Omni     V roku 2007 celých 70% dospelých Američanov, už mali doma pripojenie k internetu, počúvalo audio prostredníctvom počítača. To je oproti 34% v roku 2005 veľmi výrazný nárast. Avšak iba 9% z nich poslúchalo hudbu z viac, než dvoch reproduktorov. Tretina z opýtaných potom nebola spokojná s kvalitou zvuku. A zároveň skoro polovica respondentov stále považovala CD za „skvele znejúci zvuk“  a aj napriek tomu len 9% opýtaných malo k počítaču pripojený domáci audio systém. Avšak dnes sú na trhu inovované, veľmi prepracované a zároveň nanajvýš pohodlné riešenie, ako si kvalitu zvuku doma naplno vychutnať. Poďme sa preto pozrieť na audio systémy Harman Kardon, ktoré vynikajú niekoľko zaujímavých špecifík.
(*štatistiky združenia CEA z roku 2007)

Zvukový systém Harman Kardon OMNI
     Ten pozostáva z bezdrôtových reproduktorov OMNI 10, OMNI 20 a „streamovače“ ADAPT. Samozrejme je možné používať každý produkt zvlášť (s výnimkou ADAPT), nič menej naplno si môžete vychutnať pôžitok z voľnosti a neviazanosti práve s kompletným systémom. Ocitnete sa kdekoľvek vo svojej domácnosti, kde bude umiestnený reproduktor Harman Kardon OMNI, bude Vám stačiť jediný dotyk prsta a Vaša hudba Vás bude nasledovať. Systém je navrhnutý, aby čo najpohodlnejšie prehrával zvuk z jedného zdroja na jednom či viacerých reproduktoroch. Alebo naopak, aby rôzne reproduktory prehrávali zvuk z rôznych zdrojov. Samozrejme je, že celý systém prenáša zvukový stream pomocou Wi-Fi siete.

Design aj zvuk v najčistejšej forme
     Na prvý pohľad je to všetkým jasné. Design je vybrúsený k dokonalosti a zároveň zostáva nadčasovo elegantný. Môže vyčnievať a byť ozdobou miestnosti, ale kľudne dokáže splynúť s celkom a o svojej prítomnosti dať vedieť len ohromujúcou kvalitou zvuku. Tú si môžete vychutnať aj vo väčších miestnostiach, ktoré necháte zaplaviť čisto vybrúsenými výškami rovnako ako rozdunieť mohutnými basami. Reproduktory OMNI 10 a OMNI 20 boli navrhnuté s jedinou myšlienkou, ktorou bola výnimočnosť.

Neprehliadnite:
Kvalita bez káblov a bez kompromisov: Harman/Kardon OMNI
Harman/Kardon Omni

Menší z oboch krásavcov

     Reproduktor OMNI 10 je určený do menších miestnostiach, kde by bol potenciál väčšieho súrodenca nevyužitý. O reprodukcii zvuku sa stará jeden 35 mm výškový port skrytý pod prednou ochrannou sieťkou a jeden 90mm basový port umiestnený na zadnej strane. Výkon každého je 25 Watt, celkom teda OMNI dokáže podať výkon 50 W. To je na „takmer guli“ o priemere cca 170 mm úcty hodný parameter. Tvar OMNI vychádza z guličky, je však z prednej strany zaoblene zrezaný a táto plocha je pokrytá ochrannou sieťkou. Vzadu je skosený rovno a basový port je tu ochránený plochým kruhom, na ktorom je umiestnené logo výrobcu. Celé telo je potom prevedené buď v pianovo lesklej čiernej, alebo porcelánovo bielej farbe. V oboch prípadoch je zadný kruh na wooferi kovovo strieborný s matným leskom, ktorý je dosiahnutý radiálnym drážkovaním. Na hornej strane sú potom umiestnené všetky ovládacie prvky.

Veľký hudobník, ktorému nechýba elegancia
Harman/Kardon Omni     Aj tak by sa dal popísať OMNI 20, ktorý po menšom bratovi zdedil úchvatný design a naviac ďalej rozvinul jeho hudobný potenciál. Ten v tomto prípade dosahuje hodnôt menovitého výkonu 60 W v súčte a to vďaka dvom 19mm výškovým a dvom 75mm basovým portom. Design je materiálovo totožný s OMNI 10, tvarom sa od nej líši iba „natiahnutím“ konštrukcie do strán, čim sa z takmer dokonalej guľky stane ovál. Hmotnosť ľahko presahujúca dva kilogramy je predzvesťou toho, že sa vnútri nachádza „poctivý kus železa“ a nenecháva tak priestor pre žiadne pochybnosti. Zvuk je v tomto prípade rovnako úchvatný a naviac ešte ohlušujúci. Ani veľkoplošné miestnosti tak nebudú ochudobnené o poriadnu dávku zvukovej nálože.

Expandujte súčasný audio systém
     Vďaka Harman Kardon ADAPT je možné využiť Váš súčasný zdroj hudby a nechať ho rozozvučať reproduktormi OMNI 10 alebo OMNI 20 umiestnenými kdekoľvek vo Vašom domove. K tomu stačí jednoducho prepojiť existujúce audio s vysielačom ADAPT bežným 3,5 mm jackom. ADAPT už sa postará, aby Vaša obľúbená hudba našla na vlnách domácu Wifi sieť cestu až k bezdrôtovým reproduktorom OMNI. Design je opäť veľmi starostlivo zladený s oboma reproduktormi. Vďaka malým rozmerom je však celkovo nenápadnejší, súčasne však stále okúzľujúci.

Kúzlo bezdrôtovej komunikácie
     To je to, čo mimo vypilovaného designu a úchvatného zvuku je na celom systéme tak návykové. Reproduktory sa v rámci jednej Wifi siete synchronizujú a to čo prehráva jeden, môžu prehrať aj ostatné. Na výber je niekoľko kombinácií. Buď môže každý reproduktor hrať inú skladbu, alebo ich môžete zoskupiť do dvojíc a nechať ich hrať v stereo režime. Ďalšou voľbou je režim párty, kedy sa všetky reproduktory synchronizujú a hrajú rovnakú skladbu.  Naviac je možné stream z jediného telefónu či tabletu poslať do jedného reproduktora a následne stlačením hlavného tlačidla na každom reproduktore púšťať alebo zastavovať v ďalších a ďalších. To platí aj pre analógový vstup skrz 3,5 mm konektor.  

Neprehliadnite:
Bezdrôtový multiroomový hudobný systém Harman/Kardon OMNI
Harman/Kardon Omni

Moderné riešenie spoliehajúce na kvalitnú aplikáciu
     Ako už bolo naznačené vyššie, dirigentom svojho domáceho orchestra sa môžete stať pomocou svojho chytrého telefónu alebo tabletu a to s operačným systémom iOS alebo Android. V aplikácii od Harman Kardon, kde je možné jednotlivé reproduktory pomenovať a zoskupiť, potom už stačí jediné potiahnutie prsta po displeji a každý z reproduktorov OMNI bude prehrávať presne to, čo si prajete. A okrem vlastnej hudobnej zbierky z iTunes môžete využívať aj obľúbené aplikácie ako Deezer alebo MixRadio a od januára 2015 aj Spotify. Voľba je len na Vás. Pre možnosť streamovania zvuku aj zo zariadení, ktoré nedisponuje Wifi ani Bluetooth pripojenia je každý reproduktor vybavený klasickým 3,5 mm vstupom. Tým je zaručená úplná konektivita.
comments powered by Disqus