Legendárne značky – Harman/Kardon, JBL, AKG – časť. 3

Legendárne značky – Harman/Kardon, JBL, AKG – časť. 3

Tri legendárne značky, ktorých produkty sprevádzajú ľudstvo síce krátko, ale o to intenzívnejšie, alebo dlhé desiatky rokov a aj ich vylepšené verzie. Milióny spokojných zákazníkov sú pre tieto značky naproste samozrejmé. Poďme si ich teda predstaviť.
AKG
     Akustische und Kino-Geräte je originálny názov rakúskej spoločnosti, ktorá sa špecializuje na výrobu slúchadiel. Zaštiťujú sa kvalitou a perfektným prenosom zvuku, ich výrobky potešia ako príležitostných poslucháčov, tak aj skutočných milovníkov dokonalého zvuku.

AKG K240

     Spoločnosť vznikla v roku 1947 vo Viedni a pri založení stál fyzik Rudolf Görike a inžinier Ernst Pless. Pôvodným zameraním bola výroba technického príslušenstva do kín, ako sú reproduktory a projektory. Skoro sa ale na trh dostali také produkty ako klaksóny do áut, ktoré máme pri dverách, slúchadlá, vankúšové reproduktory.

     Značka AKG sa preslávila po celom svete v momente, keď sa v roku 1953 na trhu objavil mikrofón D12. Nakoniec aj pri tomto produkte prišlo k dostupnému vylepšovaniu.

Neprehliadnite:
Prečo volíme slúchadla AKG a sme s nimi spokojní?
AKG D12

     V 90. rokoch 20. storočia spadla spoločnosť AKG pod Harman International Industries, ktorých divíziou je aj spomínaný Harman/Kardon. Následne vznikli dcérske spoločnosti, napríklad v Nemecku a v Spojených štátoch. Už na počiatku 90. rokov sa ale stalo niečo oveľa zaujímavejšieho – produkty spoločnosti AKG boli vyslané do vesmíru. Došlo k tomu v rámci projektu Audimir, kedy boli produkty súčasťou simulácie uzatvoreného priestoru v otvorenom vesmíre.

AKG K240 SDF

     Značka AKG bola v roku 2010 ocenená cenou Grammy v oblasti nahrávania a neuniklo jej ani ocenenie EISA Awards v sezóne 2014/2015, kedy ich slúchadla K845BT boli označené za produkt tejto sezóny v kategórii slúchadiel.

AKG K845BT

     EISA Awards je veľmi prestížna cena, ide vlastne o takého Oscara medzi elektronickými produktmi. V tomto článku uvádzame iba ocenenia za posledný rok, inak je ich omnoho viac.

     Slúchadla značky AKG si veľmi obľúbili mnohé verejnoprávne aj súkromné rádiá (napríklad aj Český rozhlas) aj známi hudobníci. Vidieť sme ich mohli napríklad v klipe We Are The World alebo v remake Vianoce sú zas, ktorý na svetlo sveta vypľul pod taktovkou Rádia Expres spevák Ego s DJ Robertom Burianom.
 
AKG Miloš Zeman

     Spoločnosť AKG spolupracovala s niektorými hudobnými velikánmi, napríklad s americkým hudobníkom Quincy Jonesom – ten ladil celú svoju radu slúchadiel. Keď sa nad tým tak zamyslíme, spoločnosť Harman/Kardon, JBL a AKG sú každoročne najväčšími kandidátmi na Oscara v kategóriách zvuk, zvuk, zvuk, .....

AKG Quincy Jones

     Legendy nemávajú jednoduchý život a absolvujú nejednu zložitú situáciu. Pokiaľ ale spoločnosť svoju prácu odvádza starostlivo, spokojní klienti sa môžu často postarať o to, aby spoločnosť takmer vstala z popola a pokračovala vo svojej činnosti ďalej. Vyskúšajte niektoré ich zariadenia a presvedčte sa o tom sami!
comments powered by Disqus