Recenzia: Harman/Kardon OMNI systém

Recenzia: Harman/Kardon OMNI systém

Ak niečo v posledných mesiacoch hýbe svetom "konzumného" audia, je to trend rozširovania a prepájania systému naprieč celým bytom či domom. Vlnu, ktorú začal a dlhé roky úplne suverénne ovládal SONOS tak zrazu chce využiť mnoho výrobcov - najvýraznejšie sa zatiaľ snaží presadiť Denon sa systémom HEOS, ale svoju mieru do mlyna prihodil napríklad aj Samsung alebo LG, rovnako ako Bluesound - všetci ale vychádzajú z pôvodného konceptu SONOS, len ho trochu tu alebo tam upravia, aby boli niečím odlíšiteľné. Jedným z najaktuálnejších prírastkov tejto kategórie je aj systém OMNI od Harman / Kardon.
OMNI je síce tiež postavený na rovnakej základnej myšlienke, ako väčšina nových systémov tohto typu, teda priniesť mladým "bezdrôtovú/online" generáciu hudby z mobilov a slúchadiel späť do väčších reproduktorov (akokoľvek sa to môže zdať milovníkom klasického sterea trochu úsmevné). Samozrejme tu ide tiež o pohodlie, ktoré podobné systémy prinášajú a umožňujú v pokoji počúvať čokoľvek chcete a kde chcete.

Harman/Kardon OMNI

Rada OMNI (OMNIS, alebo latinsky "všetko" alebo "všade") pozostáva oproti konkurencii z iba troch modelov s tým, že aj tu sa plánuje rozšírenie (subwoofer, soundbar, ...). Ani dočasné obmedzenie šírky radu by nemalo prekážať, pretože v najnovšej verzii firmware pre produkty Harman/Kardon bude úprava, ktorá väčšine zariadení, ktoré sú možné pripojiť na sieť, umožní stať sa súčasťou siete OMNI - ak tak máte doma niečo od Harman/Kardon, za pomoci OMNI to budete čiastočne môcť riadiť a hlavne oboma smermi šíriť hudobný signál podľa svojej vôle. Je to podobné ako pri systéme HEOS, integrácia s produktmi vlastnej značky tu ide ale ďalej. Prepojiť sa dá ale samozrejme (s drobnými obmedzeniami rovnako ako u konkurentov) aj s produktmi ďalších značiek.

Harman/Kardon OMNI

Oproti konkurencii pôsobia obe reprosústavy OMNI (menší model nesie označenie 10 a vyšší model 20) hravejším dojmom - ide vlastne o sploštenú guľu (a to pri modeli OMNI 10), respektíve o prienik dvoch takýchto tvarov do jedného (a to pri modeli OMNI 20). Obe aktívne reprosústavy sú prekvapivo malé a vďaka zaobleným tvarom až nenápadné, ľahostajné, či hovoríme o čiernom, alebo bielom prevedení.

Neprehliadnite:
Kvalita bez káblov a bez kompromisov: Harman/Kardon OMNI
Harman/Kardon OMNI

Vyšší model OMNI 20 váži iba dve kilá, čelnú stenu zakrýva mohutná priezvučná krycia mriežka, ktorú síce môžete odňať a pozrieť sa na reproduktory, ale potom estetická hodnota výrobku prudko klesá. So šírkou 26, výškou 16,6 a hĺbkou 16,4 cm sa táto reprosústava umiestňuje veľmi ľahko. Vďaka dvom závitom v základni potom pôjde tiež naskrutkovať na vhodný držiak. Ak vpredu je textília, "rozbitá" v ploche len logom výrobcu, vzadu je výrazná hliníková plocha na mohutnom gumovom závese, tvoriaca pasívny žiarič a zosilňujúca tak basovú odozvu malého zariadenia.

Harman/Kardon OMNI

Celá kabeláž a ovládacie prvky sa stretávajú v hlbokej mištičke na spodnej strane. Nájdete tu jednak napájanie (zdroj je klasický spínaný, ale integrovaný), jednak vstup 3,5 mm analógového jacku pre prípadný analógový zdroj typu CD prehrávača alebo napríklad televízie či PC, ďalej potom tlačidlo pre jednoduché pripojenie k bezdrôtovej sieti pomocou WPS a tiež tlačidlo pre reset celého systému.

Harman/Kardon OMNI

Dôležitá je ešte plastová mištička na hornej hrane produktu, spoločná aj menšiemu bračekovi OMNI 10. Okrem tlačidla pre Bluetooth párovanie, spustenie / pozastavenie reprodukcie a reguláciu hlasitosti je tu uprostred ľahko žiariace "lomítko". To symbolizuje jeden z najzaujímavejších nápadov, ktorými sa OMNI líšia od konkurentov. Ľahko si totiž zvyknete, že po stlačení tohto tlačidla v hrajúcej zóne hudba zastane, v nehrajúcom režime naopak prevezme posledný navolený stream z ľubovoľného zariadenia (záleží tu len na chronologickom poradí). V podstate tak nie je nutné špekulovať s aplikáciou, zlučovať zóny a podobne - stačí prísť a stlačiť. Ľahkosť a prirodzenosť tohto úkonu je až prekvapivá. Je však nutné si pamätať, že sekundu či dve po stlačení trvá naplnenie, alebo naopak vyprázdnenie vyrovnávacej pamäte, nutné pre presnú synchronizáciu jednom..

Model OMNI 10 je vlastne to isté, čo vyšší model 20, ale v menšom balení - a to ako fyzicky, tak zvukovo; snáď aj kvôli tomu treba napájací zdroj vytiahnuť von zo zariadenia. Nám sa ale mimochodom menší model v menších priestoroch pražského Cinema Shope (www.cinema-shop.cz), kde sme systém skúšali, páčil viac - OMNI 20 má zjavne schválne až veľa veľký a basovo dôrazný zvuk, kdežto OMNI 10 možno označiť určite za prednesom vyrovnaný a zomknutejší. Výbavou (najmä horná a dolná mištička s konektormi a tlačidlami, rovnako ako závity pre pripevnenie na stenu / stojan) zodpovedá modelu 20. To všetko len na menšej ploche 18,1 x 15,9 x 16,6 cm (Š x H x V) a s váhou 1,34 kg.

Harman/Kardon OMNI


OMNI 20 je osadený dvoma stredobasovými meničmi s priemerom 7,5 cm, ktoré dopĺňa dvojica vysokotónových reproduktorov s priemerom 1,9 cm. Vďaka tomu, že každý menič má vlastný zosilňovací modul s výkonom 15 Wattov, dosahuje aj kompaktné zariadenie frekvenčný rozsah 53 - 20 000 Hz. Menší OMNI 10 má potom len po jednom stredobasovom a jednom vysokotónovom meniči - oba sú zato väčšie; o stredy a basy sa stará membrána s priemerom 9 cm, o výšky kopulky s priemerom 3,5 cm. Rovnako tak majú obaja meniče vlastný zosilňovač s vyšším výkonom - konkrétne po 25 Wattoch. Papierovo potom ide menšia reprosústava dokonca o 1 Hz hlbšie čo do frekvenčného rozsahu.

Harman/Kardon OMNI

Obe reprosústavy OMNI prijímajú signál primárne pomocou Wi-Fi, nastavenie je veľmi jednoduché, ako už u všetkých obdobných systémov musí byť. Do svojho mobilného zariadenia stiahnete príslušnú aplikáciu, pripojíte sa pomocou Bluetooth k OMNI, zvolíte, ktorú z nájdených bezdrôtových sietí má zariadenie použiť, zadáte heslo a je hotovo. Opakujete ľubovoľným počtom pokusov podľa počtu jednotiek. Po úvodnom nastavení možno jednotku pomenovať, zaradiť do skupiny (miestnosti) alebo tiež priradiť do stereo páru. Ako OMNI 10, tak aj OMNI 20 môžu fungovať v úlohe ľavého / pravého kanála, vždy ale len 10/10 a 20/20.

Neprehliadnite:
Omni séria - bez káblov prosím
Harman/Kardon OMNI


Signál do OMNI môžete okrem mobilného zariadenia v sieti (všetky platformy okrem Windows Phone) a počítačov dostať aj pomocou Bluetooth, alebo už spomínaným analógovým 3,5 mm jackom. Veľkú výhodu oproti ostatným systémom má Harman na poli vysokého rozlíšenia - ako jediný totiž zvláda 24 / 96. Nie snáď, že by to v reáli asi bola u podobného typu zariadenia hojne využívaná možnosť, ale je tam. Mimochodom – tiež je na aplikácii vidieť zázemie naozaj veľkej nadnárodnej korporácie, ktorá už má s mobilnými aplikáciami nejakú tú skúsenosť. Prostredie je intuitívne a po pár minútach viete, kde ste a čo si kde môžete dovoliť. Po navolení playlistu vo finále vlastne ani aplikáciu nutne potrebovať nebudete, všetko ide prípadne riadiť priamo na jednotkách.

Harman/Kardon OMNI


Ďalším rozdielom oproti ostatným je to, že aplikácia tu funguje skôr ako most, alebo základné ovládacie centrum, ale neintegruje v sebe hudobné služby a podobne - je to síce možno trochu menej komfortné (pretože musíte prepnúť do ďalšej aplikácie), ale zato to podstatne rozširuje záber hudobných zdrojov; čokoľvek si pustíte v mobilnom zariadení, to je možné poslať do siete a nemusíte tak čakať, až (a či ...) výrobca službu zaradí do svojej aplikácie. V najnovšom update aplikácie bolo tiež zavedené, že z jedného zariadenia je možné streamovať rôzne zdroje hudby do rôznych zón. Aplikácie na niekoľkých mobilných zariadeniach si ale "lezú do kapusty", z čoho by mohol vzniknúť trochu chaos. S ďalším vývojom softwaru by malo byť možné vytvoriť viackanálovú zostavu. Čo ide už teraz, to je rozhodne jedinečná schopnosť spracovať natívny HD stream 24/96, takže ani Vaša audiofilská zbierka, určená pre "dospelý" hifi systém nebude nevyužitá.

Harman/Kardon OMNI

Aplikácia je príjemná, ľahko zapnete party mode, problém je ale momentálne ťahom presunúť reprosústavu zo zóny do zóny - to jednoducho nejde. Každá zóna, respektíve v podaní Harman každá miestnosť má jednak separátne ovládanie hlasitosti, jednak jednouchý ekvalizér basy/výšky.

Harman/Kardon OMNI

Integráciu s ďalšími zariadeniami zabezpečuje ešte tretí prístroj série OMNI, pomenovaný ale len ako ADAPT. Ide o skromne vyzerajúcu krabičku s tvarom a rozmermi kocky mydla, ktorá má na hornej strane tiež základné a zásadné ovládacie tlačidlo pre "pritiahnutie" hudobného streamu, rovnako ako pre celkové pozastavenie / spustenie reprodukcie a Bluetooth párovanie, má ale hlavne úplne odlišnú úlohu. Na jej zadnej strane totiž nájdete dvojicu 3,5 mm analógových jackov pre vstup a výstup signálu - použitie je teda naporúdzi. Tento "most" sa napája pomocou USB, tlačidlá WPS a WiFi potom zaisťujú proces bezdrôtového pripojenia.

Harman/Kardon OMNI

Ako už bolo povedané, skúšali sme systém OMNI v pražskom Cinema Shope (www.cinema-shop.cz), kde sme si urobili celkom tri zóny, ktorých súčasťou bol aj systém Onyx a Aura od rovnakého výrobcu. Je jedno, či išlo o Robbieho Williamsa alebo Adele či Leonarda Cohena, či to bol pop, rock alebo čokoľvek iného. Harman / Kardon OMNI si nekladie za cieľ zahrať audiofilsky, ale zvuk je čistý, aspoň v kontexte obdobných multiroom systémov. Páčilo sa nám, že Harman vie z malých rozmerov dostať "veľa zvuku", ako už ale bolo povedané, naša voľba by padla rozhodne na menšie OMNI 10 - väčší model ale určite nájde opodstatnenie v stereo režime pri televízii, pre sledovanie filmov, alebo napríklad v naozaj veľkých miestnostiach alebo na krytej terase.

Harman/Kardon OMNI

Harman/Kardon pridal rozhodne zaujímavý príspevok do sveta multiroom audia. Jednak svoje produkty ocenili na veľmi prijateľné peniaze a zároveň im vtlačil zaujímavý, hoci možno trochu infantilný vzhľad. Vybavil ich ale veľmi slušne - jednak možnosťou intuitívnej synchronizácie a "pritiahnutia" streamu pomocou tlačidla na každej jednotke, jednak schopnosťou spracovať i hi-res až do 24/96, jednak ale tiež integráciou s existujúcim portfóliom firmy, takže po aktualizácii softvéru budete môcť využiť treba svoje SoundBar, receivery alebo multikanálové zostavy aj pre príjem ďalších zdrojov. Je tu tiež zaujímavé poňatie aplikácie, ktorá je schopná využívať stream iných aplikácií a dáva Vám tak veľkú slobodu vo voľbe zdroja signálu. Systém OMNI je slušne vybavený, disponuje niekoľkými naozaj zaujímavými a komfortnými riešeniami a ponúka výborný pomer ceny a výkonu, najmä (ale nielen) ak máte doma už niečo od značky Harman/Kardon.

Harman/Kardon OMNI

VÝHODY
+ Fajn cena
+ OMNI 10 hrá veľmi vyrovnane a kompaktne
+ Ľahké a príjemné nastavovanie na všetkých platformách
+ Excelentne fungujúci nápad s fyzickým prepínaním jednotiek tlačidlom
+ Aplikácie, na ktorých sú vidieť pomerne vysoké investície
+ Možnosť HD streamu
+ Neintegruje služby v sebe, ale využíva externé aplikácie = nemusíte čakať, než bude služba dostupná priamo u Harman / Kardon a či vôbec
+ Možnosť jednoduchého napojenia na jestvujúcu Harman / Kardon štruktúru v domácnosti

ZÁPORY
- OMNI 20 je predsa len dosť prebasovaná jednotka
- Bez možnosti pripojiť spoľahlivejší eternetový káblom
comments powered by Disqus