Testujeme raňajkové kávovary

Testujeme raňajkové kávovary

Je to príjemné nakopnutie do nového dňa. Kým na jedálenský stôl nosíte raňajkové dobroty, do džbánu kvapká zlatohnedý kávový mok. Miestnosťou sa nesie príjemná vôňa a vy viete, že ak zasadnete k stolu, už nebudete musieť pre nič vstávať. Raňajkové kávovary sú prosto fajn.
FILTER
Plastová sieťka, kovový filter alebo papierový kužeľ? Každý z výrobcov má odlišnú stratégiu, od ktorej sa odvíja čistenie.
Dokonale plná chuť
Ak vám chýbajú skúsenosti s prípravou prekvapkávanej či prelievanej kávy, mali by ste hneď na začiatok vedieť, že každé šetrenie množstvom mletej kávy či obilnej kávoviny sa prejaví v slabnúcej, nevýraznej chuti. Na každú šálku počítajte s kopcovou lyžičkou, a to aj vtedy, ak si ju radi v hrnčeku dolejete smotanou či mliekom.

Prednosťou tohto spôsobu prípravy je, že horčiny spôsobené prepálením pri pražení sa do horúceho nápoja nikdy nevyplavia. Do popredia sa dostanú všetky jemné, ovocné a karamelové odtienky s dymovou arómou, v ktorých vyniknú prednosti každej pripravovanej zmesi.

KAPACITA
Osem, desať alebo dvanásť servírovacích šálok je štandard, ktorý vyhovuje väčšine domácností. V ponuke však nájdete aj menšie modely.

ČASOVAČ
Ak patríte medzi precíznych pedantov, časovač sa vám bude páčiť. Ak každý večer kávovar naplníte, pri rannom vstávaní už bude kávička hotová.

Neprehliadnite:
Testovali sme horúce novinky ARIETE, espresso kávovar a penič mlieka Vintage
LÚHOVANIE
Lepšie vybavené modely dokážu pracovať s teplotou vody a rýchlosťou prietoku, aby určili silu výsledného nápoja. To zaváži hlavne pri kávovinách.

DOHREV
Každý z modelov má funkciu 30-minútového udržiavania teploty po príprave nápoja, iba niektoré vám však umožnia studenú kávu zohriať.

ČO BY STE MALI VEDIEŤ
1. SPRÁVNA MIERA
Hoci má každá sklená kanvica jasne čitateľné rysky na počet šálok kávy, iba zriedkavo sa kryjú s hrnčekmi a šálkami, ktoré máme vo svojich domácnostiach. Ak v prvých dňoch vysledujete presnú mieru na nalievanie vody, nebude sa vám stávať, že uvaríte slabšiu kávu iba preto, že vám v kanvici zostane porcia navyše, ktorú nemá kto vypiť. Na sklenú nádobu si smelo môžete spraviť značkovačom svoj vlastný vodoznak.

2. HLUČNOSŤ
Väčšina kávovarov nemá čerpadlo, ktoré by hnalo vodu do filtra. Používajú silu rozpínajúcej sa pary, ktorá tlačí vodu cez hadičky k zalievacím a prekvapkávacím ryskám. Všetky modely, ktoré prešli našimi rukami, sú však oveľa tichšie ako tie, ktoré poznáte z minulého desaťročia. Výrobcovia vypočuli želania spotrebiteľov a spravili úpravy, vďaka ktorým sú kávovary tichšie a pokojnejšie. Rozdiel skutočne pocítite.

Neprehliadnite:
Značka Ariete prináša na český a slovenský trh skvosty nie len talianskej kuchyne
3. STRATÉGIA
Väčšina modelov je riadená digitálnym čipom, vďaka čomu si dokážu poradiť s prípravou kávy, kávovín a čajovín tak, aby dosiahli čo najlepšiu chuť. Na začiatku je výdatné sparenie, za ním nasleduje prietok vody s presne riadeným tempom a teplotou. Dva, tri či štyri režimy prípravy nájdete na každom stroji s displejom, netradične riešené kávovary majú i predvoľby na nastavenie teploty vody.
TRIKY NA DOBRÚ CHUŤ KÁVY
Prelievaná a prekvapkávaná káva dokáže odhaliť nekvalitnú surovinu rovnako rýchlo, ako espresso prístroj. Vyberať kvalitu sa vypláca.

1 Čerstvo zomletá káva má vždy najplnšiu chuť a arómu. Mleté kávové zmesi sa nám osvedčilo skladovať v chladničke v uzavretej kovovej nádobke. V chladnom prostredí aromatické látky nevyprchajú.

2 Ak je kávovar vybavený uhlíkovým filtrom, určite ho používajte a pravidelne vymieňajte za nový. Dokáže z vody odstrániť chlórovú sanitárnu pachuť.

3 Oddajte sa kávovinám, ktoré pri zaliatí v šálke nikdy nechutia príliš vábne. Budete prekvapení, aké ovocné tóny z nich vďaka kávovaru vystúpia.

4. NEVYCHLADNE
Kávovary sú nastavené tak, aby po príprave nápoja prešli do režimu udržiavania teploty. Táto fáza, pri ktorej teplota v kanvici neklesá, trvá 20 až 30 minút. Ak sa stravníci pri stole stretávajú postupne, ani ten posledný z nich nepríde k chladnému nápoju. Niektorí výrobcovia ponúkajú navyše neoprénové návleky na kanvicu, vďaka ktorým sa nápoj udrží v servírovacej teplote o ďalšiu polhodinu dlhšie.

Neprehliadnite:
Kde koupit kvalitní kávu a jak ji skladovat, aby neztratila své kouzlo
5. PRIESTOR
Pre raňajkové kávovary je typické, že zaberú na servírovacej skrinke, stolíku či kuchynskej linke o čosi viac miesta, ako by ste pri pohľade na obrázky očakávali. Preto je dobré zoznámiť sa s ponukou a vybrať si taký model, ktorý dokonale sadne k vašim priestorovým možnostiam. Populárne sú uzavreté boxové vyhotovenia, ale aj modely s retrodizajnom, ktorý sa snaží vniesť do jedálne ležérnu atmosféru minulých vekov.

6. NÁHRADNÉ DIELY
Rozbitá kanvička alebo filter, ktorý má najlepšie časy za sebou, sú zvyčajne dôvodom, prečo sa raňajkový kávovar stáva v domácnosti príťažou. Je dobré, ak sa viete ešte pred kúpou spýtať na dostupnosť náhradných dielcov. To platí hlavne pri kúpe drahších modelov alebo dizajnov, ktoré sú jedinečné svojím vyhotovením. Nie je samozrejmosťou, že predajcovia vám vždy vedia potrebné dielce zabezpečiť.

7. ÚDRŽBA
Papierový kornút do kompostu, plastové sitko pod prúd horúcej vody, oceľový filter do umývačky riadu a kyselinu citrónovú do nádržky na odvápnenie – to sú štyri základné pravidlá, ktorých by ste sa mali držať pri priebežnej údržbe kávovaru. Nie je nutné, aby ste tak robili okamžite po príprave nápoja, a nemusíte sa báť ani toho, že po týždňovej neprítomnosti nájdete vo filtri na káve pleseň. Nájdite si však rytmus, ktorý funguje.

Ariete 1342

ARIETE VINTAGE 1342/04
Ohrev: 900 W, elektronické ovládanie
Kapacita: 12 šálok
Filter: plastový
Funkcie: displej, časovač, pozastavenie, dohrev, 3 úrovne lúhovania
PLUSY: Chutnú kávičku, ale aj vyladené funkcie môžete očakávať pri tomto modeli. Pod kontrolou máte nielen intenzitu lúhovania, ale aj čas prípravy. Prekvapkávanie môžete prerušiť, aby ste rýchlo naliali prvé dve šálky, skôr ako dokvapkajú ostatné. Spoľahlivo funguje časovač, ale aj dohrev nápoja po jeho vychladnutí. Páči sa nám kompaktné vyhotovenie s retrodizajnom.
MÍNUSY: Čítanie návodu je nutnosťou, ovládanie nie je intuitívne.

Ďalšie testované produkty, ktoré sa zúčastnili testu a skončili za víťazom:
- KitchenAid 5KCM1204EOB
- SENCOR SCE 3050SS
- Lidl SilverCrest STD 2200 A1
- SCARLETT SC-CM33001

comments powered by Disqus