10 najúčinnejších inhalačných roztokov, ktoré si pripravíte z bežne dostupných surovín

10 najúčinnejších inhalačných roztokov, ktoré si pripravíte z bežne dostupných surovín

Poznáme to všetci - v priebehu jesene alebo na začiatku zimy sa ordinácie lekárov plnia detskými aj dospelými pacientami s najrôznejšími druhmi respiračných ochorení. Trápi nás kašeľ, nádcha, nachladnutie, zápaly prínosových dutín, chrípky aj angíny. Viete ale, že existuje spôsob, ako predchádzať sezónnym ochoreniam, zmierniť prejavy alergie alebo astmy? Nejde o žiadny zázrak, ale o veľmi jednoduchú, bezpečnú a napriek tomu nesmierne účinnú metódu. Tou je inhalačná liečba.

Kedy je inhalačná liečba vhodná?
Stará a rokmi osvedčená metóda je dnes skoro zabudnutá, čo je škoda. S modernými špeciálnymi prístrojmi - inhalátormi LAICA - dokáže byť ešte účinnejšia. Aerosolová terapia totiž umožňuje aplikovanie liečiva priamo na potrebné miesto dýchacieho ústrojenstva. Je taktiež nesmierne citlivá a šetrná. Na rozdiel od celkového podávania liekov, ktoré ovplyvňujú celý organizmus, umožňuje inhalácia využitie liečebného efektu presne tam, kde je to potrebné. Inhalačná liečba je preto vhodná najmä pri ochorení dolných dýchacích ciest, teda pri astme, chronickej obštrukčnej pľúcnej chorobe, pri cystickej fibróze, či pri bežnom nachladení, chrípkach a zápaloch prínosových dutín..

Prečo práve inhalátory Laica?
Možno vám hneď v úvode napadne, prečo sme sa zmienili práve o inhalátoroch LAICA. Dôvodov máme hneď niekoľko. Inhalátory tejto značky v sebe kombinujú najvyššiu kvalitu spoločne a najnovšími technológiami. Navyše ide o vysoko spoľahlivé a presné prístroje, ktoré okrem iného spĺňajú všetky požiadavky Európskej smernice 93/42/EEC o zdravotníckych pomôckach. Vyznačujú sa veľmi intuitívnym ovládaním a moderným dizajnom. Pre deti sú naviac vyrábané v atraktivnych farebných kombináciach.

Laica Inhalator

Výber inhalátora na prvom mieste
Už v první části tohoto seriálu sme sa zmienili o piatich najčastejších inhalačných roztokoch. Dnes pridáme ďalších desať. Tie si môžete pripraviť z bežne dostupných byliniek, korenín a surovín, ktoré máte doma v kvetináči, lekárničke alebo v špajzi. Na začiatok len doplníme, že pre správnu inhalačnú liečbu je najmenej dôležitý vhodný výber inhalátora. Ten by mal primárne podliehať tomu, aké liečivá chcete inhalovať. Pokiaľ ide o minerálne a slané vody, prípadne liečivá rozpustné vo vode, uprednostnite ultrazvukový inhalátor.. No pokiaľ plánujete inhalovať olejové emulzie, prípadne hustejšie roztoky, je vhodnejší kompresorový inhalátor.. Ale teraz už späť k sľúbeným inhalačným roztokom.

Neprehliadnite:
Čo sa deje s telom pri alergii a ako vám môže pomôcť prenosný inhalátor?
1 – Roztok z eukalyptu a borovice lesnej
Už starí Egypťania používali na inhaláciu mentol alebo eukalyptus. Ich tradície sa môžeme držať aj v dnešnej dobe. Stačí si vyrobiť inhalačnú zmes z horúcej vody (voda nesmie byť vracia), troch kvapiek eukalyptového oleja a troch kvapiek oleja z borovice lesnej.

2 – Roztok z medovky
Medovka ako taká upokojuje nervový systém, pomáha pri nespavosti, nervozite aj bolestiach hlavy. Naviac taktiež lieči dýchacie ústrojenstvo. Pre prípravu roztoku stačí zhruba lyžica sušených alebo čerstvých byliniek rozmiešaných v pollitri vody.

3 – Roztok z mäty piepornej a myrty
Pokiaľ vás trápi upchaný nos alebo zápal prínosových dutín, pridajte do horúcej vody tri kvapky myrty a tri kvapky mäty piepornej. Takto pripravený roztok môžete použiť nielen na inhaláciu, ale aj na naparovanie.

4 – Roztok z tymianu
Málokto to tuší, ale tymian má doslova zázračné účinky. Pôsobí silne antisepticky a dezinfekčne. K tomu naviac lieči choroby dýchacieho ústrojenstva, nachladnutie, angínu alebo bronchitídu. Jeho vôňa upokojuje a zmierňuje napätie. Zhruba päťdesiat gramov bylinky v miske zalejeme litrom vody, premiešame a krátku chvíľku necháme lúhovať.

Neprehliadnite:
Nepříjemné projevy alergie lze mírnit inhalací
5 – Cibuľový roztok
Cibuľa nás chráni pred infekciami dýchacích ciest, posilňuje našu imunitu a vyliečiť dokáže aj úporné a stále sa opakujúce opary. Pomôcť nám môže pri kašli či zahlienení. S jej pomocou zvládneme poraziť tiež zachrípnutie, nádchu, angínu aj chrípku. Okrem toho pomáha pri zlom dýchaní, bolesti hrdla a lieči aj zápal stredného ucha. A ako si z cibule vyrobiť inhalačný roztok? Cibuľu pokrájajte na malé kúsky, chvíľu ju povarte v  litri vody a inhalujte. Nejde o žiadny gurmánsky zážitok, no svoje kvality táto zázračná plodina určite nezaprie.

Laica Inhalator

6 – Škoricový roztok
Okrem toho, že vašu domácnosť naplní úžasnou vôňou, dokáže bojovať taktiež s celým radom respiračných ochorení. Škorica má antiseptické účinky a pôsobí taktiež protizápalovo. Inhalačný roztok si vyrobíte z jedného drievka, ktoré povaríte zhruba tri minúty v pollitri vody.

7 – Roztok z nádchovníka
Ako už samotný názov tejto rastlinky napovedá, skvelé výsledky dosahuje najmä v boji proti nádche a upchatým dutinám. Nádchovník môžete použiť čerstvý alebo sušený. 50 gramov bylinky zalejte horúcou vodou a inhalujte.

8 – Roztok z oregana a majoránky
Tieto dve obľúbené korenia nenájdu uplatnenie iba v kuchyni. Skvelé výsledky s nimi dosiahnete taktiež pri domácej inhalácií. Oregano lieči kašeľ, chrípku, bolesti hlavy, upokojuje nervy a pomáha pri nespavosti. Majoránka, naopak, pomáha pri nachladnutí a skracuje dobu rekonvalescencie. Do hrnca s horúcou vodou nasypte dvadsať päť gramov z oboch korenín a inhalujte.

Neprehliadnite:
Inhalácia pomôže pri nachladení aj chrípke
9 – Harmančekový roztok
Harmanček sa taktiež používa pri zápaloch dýchacích ciest. V tomto prípade stačí zhruba lyžica sušenej bylinky. Použiť môžete tiež bylinkový čaj v sáčku.

10 – Roztok z echinacei
Echinacea (alebo Echinacea purpurová) je považovaná za silné prírodné antibiotikum. Preventívne ju môžete užívať na posilnenie imunitného systému, no k slovu sa dostane taktiež vo chvíli, keď vás prepadne nachladnutie alebo nepríjemná chrípka. Echinacea má antivírusové a antibakteriálne účinky a roztok z nej pripravíte zmiešaním litra horúcej vody s hrsťou tejto bylinky.

Inhalácia nie je pre každého
Už vyššie sme sa zmienili, že inhalácia je nesmierne šetrnou, napriek tomu účinnou metódou. Ani tá ale nie je vhodná vždy a pre každého. Inhalovať by ste nemali bezprostredne po jedle. Horúce výpary totiž môžu podráždiť sliznicu a vyvolávať zvracanie. Po inhalácií by ste mali ostať v pokoji, teple a prvú hodinu zbytočne nerozprávať a hlavne nefajčiť. V tehotenstve je potrebné konzultovať inhaláciu s ošetrujúcim lekárom. Na zváženie je inhalácia u osôb, ktoré trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo majú problém s tlakom. V prípade ochorení, ktoré sprevádza horúčka, sa inhalácia taktiež neodporúča.comments powered by Disqus