6 najšialenejších mýtov o kvalite vody zo studne: Je naozaj zdravšia ako voda z kohútika a lepšia ako balená?

6 najšialenejších mýtov o kvalite vody zo studne: Je naozaj zdravšia ako voda z kohútika a lepšia ako balená?

Jeden liter vody z kohútika je zhruba stokrát lacnejší, ako liter vody balenej. Jediným konkurentom – aspoň čo sa finančnej náročnosti týka – je teda pre vodu z kohútika iba voda zo studne. Tá je síce zadarmo, jej kvalita sa ale môže meniť závratným tempom. Aké najčastejšie mýty sa vody zo studne týkajú? Uvedieme ich pre Vás na pravú mieru!
Mýtus č. 1: Vodu zo studne u nás pije každý a nikomu nič nebolo
Aj to si pravdepodobne vypočujete na návšteve u babičky alebo v mieste, kde máte chatu, kde jazdíte počas voľných víkendov. Kvalitu vody v studniach ich majitelia veľmi neriešia a to môže byť v určitých prípadoch problém. Voda zo studne totiž môže obsahovať nadlimitné množstvo dusičnanov, ale aj nežiadúce mikroorganizmy.

Tie síce nemusia uškodiť dospelým, ktorí vodu zo studne popíjajú polovicu života a vybudovali si tak určitú mieru pasívnej rezistencie, nepríjemné zažívacie komplikácie však môže spôsobiť návšteve, ktorá nie je na „tunajšiu vodu“ zvyknutá, malým deťom, ale predovšetkým kojencom. Pre tie je voda zo studne celkom nevhodná.

Laica

Mýtus č. 2: Prevádzať rozbor vody zo studne je zbytočné

Práve naopak! Aby ste potvrdili zdravotnú nezávadnosť vody, je potrebné ju podrobovať pravidelnej kontrole. Prvá kontrola, ktorú vykonáva akreditované laboratórium za cenu od 35€, by mala nasledovať bezprostredne po kolaudácii.

Neprehliadnite:
6 nezmyselných mýtov o vode z kohútika: naozaj zomriete na nedostatok minerálov a otrávite sa chlórom?
Pretože sa však kvalita vody neustále mení, je potrebné ju nechať podrobiť ďalšiemu rozboru vždy, keď máme o jej kvalite akékoľvek pochybnosti. Pokiaľ sa zmení jej chuť, farba alebo začne nepríjemne zapáchať, je najvyšší čas na kontrolu. Minimálne by ste však vodu mali nechať kontrolovať jeden krát ročne.

Mýtus š. 3: Rozbory vody sú zbytočne drahé
Zvyčajne sa ceny týchto rozborov pohybujú od 35€, ako sme už uviedli vyššie. Pokiaľ však chcete na rozbore ušetriť, môžete využiť Svetový deň vody na pracoviskách vodárenských spoločností. Počas tohto dňa vodárenské spoločnosti ponúkajú vykonanie bezplatnej analýzy vody z domových studní.  

Mýtus č. 4: Voda v studni je pramenitá voda
Nie. Pramenitá voda sa čerpá z hlbinných podzemných zdrojov desiatky aj stovky metrov od povrchu. V blízkosti týchto zdrojov je naviac zakázané celé spektrum činností – od tých priemyselných, až po poľnohospodárske. Kvalita pramenitých vôd sa neustále a veľmi dôkladne kontroluje a podlieha prísnym kritériám.

Naopak voda v studniach nemusí v niektorých prípadoch spĺňať ani základné hygienické predpisy a normy. Toto je opäť možné vylúčiť či potvrdiť odpovedajúcim rozborom.

Neprehliadnite:
Nehrajme sa na ťavy! Radšej dodržujme desatoro pitného režimu
Laica

Mýtus č. 5: Voda zo studne je zdravšia ako kohútiková a lepšia ako balená
Pokiaľ voda zo studne spĺňa všetky hygienické kritéria, napriek tomu nemožno  tvrdiť, že je zdravšia alebo lepšia ako voda z kohútika alebo balená voda. Kvalita vody z kohútika je jedna z najlepších na celom svete a v ničom sa nevyrovná vode balenej.

Medzi základné výhody vody zo studne patrí skutočnosť, že ju môžeme používať celkom zadarmo a chuťovo môže niekomu pripadať lepšia ako voda z kohútika. Aj napriek tomu sa však nedá tvrdiť, že je kvalitatívne lepšia ako voda z kohútika alebo balená.

Mýtus č. 6: To, že nie je voda dobrá, poznám podľa chuti
Ani to v niektorých prípadoch nemusí platiť. Na zhoršenú kvalitu vody zo studne síce môže upozorniť zmena farby vody, jej netypický zápach alebo zhoršená chuť, niektoré nedokonalosti, ale nemusíte z týchto faktorov vôbec poznať.

Aj za predpokladu, že voda zo studne chutí rovnako a je celkom priezračná, neznamená to, že neobsahuje napríklad mikroorganizmy alebo niektoré zdraviu škodlivé chemické látky. Pokiaľ rozborom zistíte nedokonalosti, je nevyhnutná jej okamžitá úprava.

Neprehliadnite:
8 nepriestrelných dôvodov, prečo piť čistú vodu
Laica

Tu je možné vykonať buď mechanickou alebo chemickou cestou. Pred samotnou konzumáciou môžete vodu prefiltrovať pomocou filtračnej kanvice, ktorá z vody odstráni nebezpečné koncentrácie látok. Prezrite si našu ponuku filtračných kanvíc Laica, ktoré sú vybavené chytrým indikátorom. Ten ukazuje životnosť filtra a upozorní Vás na potrebu filter vymeniť. Ich prehľad nájdete tu.“

Viete, že do kanvíc LAICA je možné použiť špeciálne filtre:
Bi-flux Magnezium active, ktoré obohatia vodu o 8,9mg/l magnézia
Bi-flux COFFEE and TEA, ktorých špeciálna zložka zvýrazňuje chuť a arómu kávy a čaju.
Bi-flux NITRATE, ktoré redukujú dusičnany vo vode.
comments powered by Disqus