6 nezmyselných mýtov o vode z kohútika: naozaj zomriete na nedostatok minerálov a otrávite sa chlórom?

6 nezmyselných mýtov o vode z kohútika: naozaj zomriete na nedostatok minerálov a otrávite sa chlórom?

Vedeli ste, že kvalita vody, ktorú si doma napustíte z kohútika, je kontrolovaná prísnejšie, ako napríklad kvalita chleba alebo ovocia v obchodoch? A že patrí dokonca medzi tie vôbec najkvalitnejšie na celom svete? Aj napriek tomu  (alebo práve preto) okolo nej koluje celá rada nezmyselných mýtov, ktoré nás majú nahnať do obchodov, v ktorých vezmeme útokom regále s vodou balenou. Čo tak si uviesť na pravú mieru šesť najčastejších mýtov o vode z kohútika, ktorým stále rada z nás celkom neopodstatnene verí.
Naozaj nás môže zabiť dlhodobá konzumácia vody z kohútika bez minerálov a chlórom, ktorý je v tejto vode obsiahnutý, sa dokonca môžeme priotráviť? A ako je to s vhodnosťou, prípadne nevhodnosťou vody z kohútika pre kojencov a je vôbec vhodné piť teplú vodu? Ako to vyzerá s kvalitou a bezpečnosťou balenej vody a vody z kohútika? Na všetky tieto a veľa ďalších otázok odpovedajú nasledujúce riadky.

Mýtus č. 1: Teplá voda z kohútika je absolútne nezávadná
Možno ste zaznamenali fenomén súčasnej doby, ktorý spočíva v rannom pití teplej vody s vyžmýkaným citrónom. Táto procedúra nás má údajne zbaviť nadbytočných kíl, ale aj zlej nálady. Zároveň má zlepšiť zažívanie a trávenie. V súvislosti s touto metódou sa stále častejšie množia dotazy, či je pitie teplej vody z kohútika vhodné alebo nie.

Samotná voda, ktorá tečie našimi trubkami, je samozrejme zdravotne nezávadná. A aj teplá voda je „vyrábaná“ z pitnej vody, ktorá spĺňa prísne akostné požiadavky. Ohrevom sa však narušuje jej mikrobiologická stabilita a môže teda obsahovať škodlivé mikróby. Teplá voda z kohútika tak nie je  určená k priamej spotrebe a je považovaná za vodu úžitkovú.

Neprehliadnite:
6 najšialenejších mýtov o kvalite vody zo studne: Je naozaj zdravšia ako voda z kohútika a lepšia ako balená?
Laica

Mýtus č. 2: Chlór obsiahnutý vo vode z kohútika ma otrávi

O chlóre obsiahnutom vo vode z kohútika sa diskutuje veľmi často. Mnohým z nás vadí jeho typický zápach a niektoré zdroje dokonca tvrdia, že nás tento prchavý plyn môže v krajnom prípade aj otráviť! Naozaj je, ale dôvod k panike? Nie! Chlór z vody veľmi rýchlo vyprchá, naviac ho voda z kohútika neobsahuje v takom množstve, aby nás mohol priotráviť alebo spôsobiť iné zdravotné komplikácie.

Súčasné technológie chlórovania vody sú naviac oveľa vyspelejšie, takže obsah chlóru vo vode je minimálny. V niektorých častiach republiky nie je voda čistená chlórom, ale UV žiarením. Pokiaľ Vám predsa typický chlórový zápach vadí, nechajte vodu na pätnásť minút odstáť alebo ju upravte pomocou filtračnej kanvice.

Mýtus č. 3: Pokiaľ budem piť vodu z kohútika, zomriem na nedostatok minerálov
O tom, že sa naše telo bez minerálov nezaobíde, nemusíme dlho diskutovať. Niektorí „experti“ však pomerne nedávno prišli s poplašnou správou, v ktorej tvrdia, že pravidelnou konzumáciou vody z kohútika, si môžeme privodiť nepríjemné zdravotné komplikácie, ktoré môžu vo vzácnych prípadoch skončiť dokonca smrťou.

Samozrejme, že nič z tohto tvrdenia nie je pravdivé a jeho hlavným cieľom je podpora predaja balenej minerálnej vody. Nutné podotknúť, že obsah minerálov v klasických balených vodách je veľmi nízky. A naše telo z nej využije iba nevyhnutné minimum, pretože tieto „umelo vytvorené“ minerály nevie dosť dobre spracovať. Získava ich naopak z pestrej a vyváženej stravy.

Neprehliadnite:
Nehrajme sa na ťavy! Radšej dodržujme desatoro pitného režimu
Laica

Mýtus č. 4: Voda z kohútika je po prevarení vhodná aj pre kojencov
Je samozrejme pravda, že prevarením vody je možné odstrániť alebo zneškodniť niektoré nežiadúce látky. Aj po prevarení v nej, ale môžu zostávať dusičnany a dokonca aj nežiadúce mikroorganizmy. Dospelému človeku tieto látky samozrejme neublížia, kojenci sú na nich, ale oveľa citlivejší.

Preto sa pre tieto účely ako najvhodnejší zdroj odporúčajú balené kojenecké vody.

Mýtus č. 5: Balená voda je zdravšia ako voda z kohútika
Ďalší z mýtov, ktoré celkom zbytočne nahrávajú predajcom a distribútorom balených vôd. Začneme napríklad štatistikou švajčiarskeho World Wildlife Fund International. Tá hovorí, že balená voda nie je v žiadnom ohľade bezpečnejšia, zdravšia ani kvalitnejšia ako voda z kohútika. Niektoré rozbory dokonca hrajú v prospech vody z kohútika a označujú ju za jednu z najkvalitnejších na celom svete.

U nás sme sa podobného rozboru dočkali vďaka Občianskemu združeniu spotrebiteľov TEST, ktoré jednoznačne prehlásilo vodu z kohútika kvalitnejšou. Zistené nedostatky u niektorých vzoriek balených vôd poukazovali na nadmerné množstvo niektorých baktérií, vyšší či nadlimitný obsah dusičnanov a bária alebo použitie nedovolenej antimikrobiálnej úpravy. Vzorky balených vôd v niektorých prípadoch vykazovali aj nadlimitný obsah benzo(a)pyrénu, chloroformu a dichlormethanu.

Neprehliadnite:
8 nepriestrelných dôvodov, prečo piť čistú vodu
Laica

Mýtus č. 6: Domácou úpravou vody si vždy zabezpečím jej vysokú kvalitu
O tom, na koľko môžeme tento výrok označiť za mýtus, rozhoduje zariadenie, ktoré sme pre domácu úpravu vody zvolili a predovšetkým potom jeho správna a pravidelná údržba. Za najrôznejšie druhy „odchlórovačov“ môžete minúť veľa, pokiaľ, ale zanedbáte starostlivosť o ich filter, začnú sa v nich množiť baktérie a plesne. Kvalita vody sa tak môže paradoxne ešte zhoršiť.

Skvelým spôsobom, ako vyššie uvedenému predchádzať, je zaobstaranie filtračných kanvíc Laica, z ktorých niektoré modely disponujú špeciálnymi filtrami s indikátorom kapacity, ktorý Vás upozorní na to, že filter je potrebné vymeniť. Napríklad filter modelu XXL Roma prefiltruje až 150 litrov vody, čo odpovedá asi mesačnému používaniu.

Viete, že spoločnosť Laica vyrobí na svojej výrobnej linke, ktorá je priamo v Taliansku, za hodinu 5000 kusov, za deň 120 000 kusov a za rok viac ako 24 miliónov kusov univerzálnych Bi-Flux filtrov na vodu.
comments powered by Disqus