8 najčastejších mýtov o balenej vode: Tiež im veríte?

8 najčastejších mýtov o balenej vode: Tiež im veríte?

Balená voda sa v posledných dvoch dekádach stáva rýchle rastúcim biznisom. Za liter vody z kohútika zaplatíte asi 0,002€ . Najlacnejšiu balenú vodu si u nás kúpite asi za 0,30€. Existujú však aj firmy, ktoré si urobili z predaja vody miliónový biznis. V ponuke je už dnes napríklad voda z horských oblastí alebo dažďová voda z austrálskej Tasmánie.
Výnimkou však nie sú ani vody z ľadovca alebo oceánskych hlbín. Naraziť môžete aj na vody, ktoré majú údajne pomôcť s odstránením celulitídy alebo nepekných vrások. Veríte ich zázračným účinkom? A veríte aj ďalším mýtom, ktoré sa balenej vody týkajú? Vybrali sme pre vás 8 najčastejších a rozhodli sa ich uviesť na pravú mieru!

Mýtus č. 1: Všetky balené vody na trhu sú minerálky
Určite nám dáte za pravdu, že vybrať obyčajnú minerálku môže byť v niektorých prípadoch nadľudský výkon. Značiek, obalov, predajcov a výrobcov je na našom trhu nespočetné množstvo. Preto je niekedy veľmi zložité sa v ponuke bezpečne zorientovať. Jednotlivé vody sa medzi sebou totiž odlišujú pôvodom, povolenou úpravou, limitmi nežiaducich látok a hlavne obsahom minerálnych látok.

Aby však mohla niesť voda označenie „minerálka“, musí pochádzať z kontrolovaných a schválených podzemných zdrojov. Pre úpravu tejto vody naviac nesmie byť použitý žiadny spôsob, ktorý zmenil charakter jeho zloženia. Pokiaľ minerálku dlhodobo popíjate, vyberajte tú, ktorej obsah minerálnych látok sa pohybuje do 500 mg/l.

Neprehliadnite:
6 nezmyselných mýtov o vode z kohútika: naozaj zomriete na nedostatok minerálov a otrávite sa chlórom?
Laica

Mýtus č. 2: Balená voda môže spôsobovať zubný kaz

Konzumácia balenej vody rozhodne zubný kaz nespôsobuje. Pokiaľ ale túto vodu porovnáme s vodou kohútikovou, dôjdeme k zaujímavému porovnaniu. Klasická balená voda väčšinou neobsahuje fluorid, ktorý je súčasťou vody kohútikovej.

A ako všetci vieme – jednou z vlastností fluoridu je tiež ochrana zubnej skloviny pred kazom. So zvyšujúcou sa konzumáciou balenej vody a naopak potlačovaním konzumácie vody kohútikovej tak u niektorých jedincov dochádzalo k vyššiemu výskytu zubných kazov, čo bolo impulzom pre vznik tohto mýtu.

Mýtus č. 3: Minerálka s pevnými čiastočkami alebo usadeninami je pokazená
Pokiaľ s vodou zatrasiete a uvidíte v nej plávať menšie čiastočky alebo zakalené usadeniny, nemusí to byť vždy známkou toho, že je voda pokazená. Niektoré pevné čiastočky môžu predstavovať usadeniny nestabilných zložiek, medzi ktoré patrí napríklad železo a mangán.

Táto voda je síce z hľadiska akosti nevyhovujúca, rozhodne však neplatí, že je pokazená alebo dokonca nebezpečná. Svoje o tom vedia aj konzumenti liečivých vôd, kde sú viditeľné usadeniny železa prirodzeným javom. Na etikete tejto vody by ste sa však mali dočítať informáciu, že: „Sediment nie je škodlivý, je prirodzeného pôvodu“.

Neprehliadnite:
8 nepriestrelných dôvodov, prečo piť čistú vodu
Laica

Mýtus č. 4: Pokiaľ minerálka po otvorení „vybuchne“, nie je vhodná k pitiu
Pokiaľ Vám po otvorení voda ľudovo povedané „buchne“ a vytečie, rozhodne to nie je známka toho, že by nebola vhodná na konzumáciu. Možno ste s ňou len po ceste z obchodu domov príliš hádzali alebo bola jednoducho presýtená. O vode nevhodnej ku konzumácii hovoríme iba vtedy, keď sa z nej šíri nepríjemný zápach alebo je neprirodzene zafarbená.

Mýtus č. 5: Balené vody musím skladovať v tme a bez prístupu slnka
Na obaloch balených vôd sa môžete dočítať, že je potrebné ich skladovať v tme a chlade. Pokiaľ vodu skladujete napríklad v komore alebo v pivnici, kde máte do 20 stupňov, je to samozrejme fajn. V prípade, že máte balík vôd v byte pri izbovej teplote a zaistíte, aby na nich nedopadali slnečné lúče, o kvalitu vody sa nemusíte báť.

Mýtus č. 6: Balená voda sa po otvorení musí hneď vypiť, inak sa pokazí
Ani to nie je  pravda. Balenú vodu stačí vypiť behom troch až štyroch dňoch po otvorení. Aj v tomto prípade by ste ju však mali odpovedajúcim spôsobom uschovávať. Na druhú stranu – dokážete si vybaviť, ako chutí vyvetraná voda po štyroch dňoch? My áno a v jej konzumácii tak nevidíme žiaden gastronomický zážitok.

Laica

Mýtus č. 7: Opakované používanie plastových fliaš je bezpečné
Tiež máte doma niekoľko menších fliaš, ktoré plníte deťom do školy? A viete, že im môžete týmto počínaním nepekne zavariť? U lacnejších plastových fliaš totiž môže v priebehu času dochádzať k uvoľňovaniu chemických látok späť do vody. Pokiaľ je naviac fľaša nedostatočne vymytá, môžu sa vo vnútri nej množiť baktérie a plesne.

Neprehliadnite:
Balená voda až 2 000x drahšia ako voda z kohútika: Hit alebo zvrátenosť?
Mýtus č. 8: Balená voda je zdravšia ako voda z kohútika
Žiadny z doteraz prevedených výskumov nepotvrdil, že by bola balená voda zdravšia ako voda z kohútika. Niektoré firmy dokonca predávajú klasickú kohútikovú vodu ako balenú a za ich predaj si účtujú nemalé sumy. Naopak veľké percento ľudí tvrdí, že im voda z kohútika chutí lepšie ako voda balená. To okrem iného napríklad vďaka filtračným kanviciam, ktoré zbavujú vodu typického chlórového zápachu, ale aj prípadných ťažkých kovov a pesticídov. Pokrmy či nápoje pripravované z takto upravenej vody sú naviac všeobecne považované za oveľa chutnejšie.

Viete, že jeden liter filtrovanej vody z kanvíc Laica Vás vyjde cca na 0,02€. To je napríklad o 6x menej ako jeden liter z barelovej vody, ktorá sa tak často využíva v kanceláriách. Skúste aj Vy v kanceláriách prejsť na filtračné kanvice Laica.
comments powered by Disqus