Ako si vybrať inhalátor

Ako si vybrať inhalátor

Účinky inhalovania – vdychovania liečivých výparov poznali naši predkovia už niekoľko storočí pred našim letopočtom. Chorí ľudia inhalovali napr. výpary eukalyptu. Dnes je inhalačná terapia prirodzenou súčasťou v liečbe rôznych ochorení dýchacej sústavy.
Čo sú inhalátory?
Laica InhalatorZdravotnícke pomôcky, ktoré vyrábajú z liečebného roztoku jemnú hmlovinu vhodnú pre inhalovanie. Tá preniká hlboko do dýchacích ciest, kde pôsobí protizápalovo a zmierňuje opuchy slizníc. Počas inhalácie dochádza k znižovaniu hlienu v dýchacích cestách, hlien sa stáva redším a ľahšie sa vykašliava. Do pľúc sa dostanú aj tie najmenšie čiastočky užitočných minerálov čo sa rozhodne pri bežnom „naparovaní“ nad hrncom nedá docieliť. Sú ideálne pri pľúcnych poruchách, zápale priedušnice (tracheitída), priedušiek (bronchitída), zápal dutín, pri alergiách a nachladení.

Ako si správne vybrať inhalátor.
Inhalátory na domáce použitie sa rozlišujú najmä rozprašovacím výkonom, ktorý udáva ako rýchlo dokáže inhalátor vytvoriť z liečebného roztoku aerosól. Čím vyšší výkon, tým rýchlejšie dopraví inhalátor liečebnú tekutinu do dýchacích ciest a tým kratší bude čas inhalácie. Udáva sa obvykle v ml/min. Inhalátory LAICA majú rozprašovací výkon až 0,4 ml/min. Veľkosťou čiastočiek všeobecne platí, že do najmenších zákutí dýchacích ciest preniknú skôr menšie čiastočky hmloviny. To je dôležité najmä pre liečbu astmy a iných prieduškových ochorení. Všetky ultrazvukové a kompresorové inhalátory v našom sortimente sú schopné produkovať dostatok častíc menších než 5 mikrometrov. Z liečebného hľadiska je ideálna stredná veľkosť častíc 1 – 6 μm. Ďalšie odlišnosti sú v hlučnosti, rozmeroch a doplnkovom príslušenstve. Na krátkodobú prevenciu alebo liečbu bežných ochorení dýchacích ciest (nádcha, kašeľ a pod.) sú vhodné všetky inhalátory v našej ponuke.

Ultrazvukový inhalátor.
Ultrazvukový vysokofrekvenčný oscilátor rozbíja liečebnú tekutinu na mikroskopické kvapky tzv. hmlovinu. Prúdenie vzduchu zaisťuje malý ventilátor. Tieto mikro kvapôčky s veľkosťou medzi 1 a 5μm sú vháňané elektrickým ventilátorom hlboko do horných a dolných dýchacích ciest. V hmlovine je obvykle vysoký podiel väčších častíc. Najmodernejšia technológia. Veľmi tichý chod, nízka spotreba energie. Vhodný pre rozprašovanie minerálnych, slaných vôd a liečiv rozpustných vo vode. Nie je vhodný pre liečivá na báze olejových emulzií a liečivá s vysokou viskozitou (hustotou) viac ako 3cPs napr. kortizón.   

Neprehliadnite:
Inhalácia ako moderný a šetrný spôsob prevencie a liečby množstva ochorení. TOP 5 najlepších roztokov do inhalátorov.
Kompresorový inhalátor.
Inhalátor vytvára prúd vzduchu, ktorý kompresorom rozprašuje liečebnú tekutinu cez dýzu a ženie ju von z prístroja. Je mierne hlučnejší než ultrazvukový. V hmlovine obvykle vysoký podiel malých častíc. Poradí si so všetkými druhmi liečebných roztokov vrátane liečiv s vysokou viskozitou-olejové disperzie a éterické oleje. Má väčší rozprašovací výkon.

To, aký princíp inhalátor používa na tvorbu hmloviny, nie je až na výnimky z hľadiska zdravotného účinku prístroja zásadné.

Jednoduché zhrnutie: V prípade, že budete inhalovať iba minerálne, slané vody a liečivá rozpustné vo vode uprednostnite ultrazvukový inhalátor. Je kompaktný a tichý.  V prípade, že budete na inhaláciu používať liečivá na báze olejových emulzií použite kompresorový inhalátor.
comments powered by Disqus