Ako správne vybrať čističku vzduchu? Výpočtom plochy miestnosti, v ktorej bude čistička pracovať!

Ako správne vybrať čističku vzduchu? Výpočtom plochy miestnosti, v ktorej bude čistička pracovať!

Ani v súčasnej dobe nie je na trhu veľa prístrojov, ktoré by sme mohli nazvať čističkami vzduchu. Preto, pokiaľ si takéto zariadenie chceme obstarať, musíme najprv zistiť a pochopiť, ako pracuje a ako si čističku vhodne vybrať práve pre náš domov, či už si ju chceme obstarať zo zdravotných, stavebných či iných dôvodov. Pokiaľ podceníme získanie potrebných informácií a správny výber čističky, často potom môžeme naraziť na problémy, napríklad, že čistička filtruje vzduch nedostatočne.
Čističku vyberajme podľa objemu vzduchu alebo plochy priestoru
      Ak si čističku vyberieme zle, môže sa stáť, že ju doma zapneme a rozdiel skoro nepoznáme, ani keď bude čistička v prevádzke nepretržite po dlhú dobu. Stane sa tak v prípade, že sme zle vypočítali priestor, v ktorom chceme vzduch čistiť a čistička skrátka taký objem vzduchu nezvláda, je poddimenzovaná. Sama nám to však nepovie. Iba budeme dýchať vzduch, ktorý by mohol byť o určité množstvo percent čistejší. Skrátka - môžeme si bez obáv obstarať lacnú čističku vzduchu, ktorá dokáže efektívne prefiltrovať vzduch v obývacej izbe, openspace s ňou ale ani pri najlepšej vôli nevyčistíme.

     Z predchádzajúceho odseku vyplýva, že čističku vzduchu je nutné vyberať podľa toho, aký objem vzduchu je v miestnosti, v ktorej chceme vzduch čistiť. Preto najprv musíme objem vzduchu vypočítať. Ako?

Miestnosť v tvare kocky: objem = a x a x a (a = dĺžka steny)
Miestnosť v tvare kvádra: objem = a x b x c (a = dĺžka, b = šírka, c = výška)

Neprehliadnite:
Všechno o Airfree
     Pri čističkách AirFree môžeme ľahko zistiť, do ako veľkého priestoru je ten ktorý model určený, pretože práve objem vzduchu v m3 je uvedený už v samotnom názve modelu. Napríklad AirFree E60, o ktorej bude reč v nasledujúcich riadkoch, je určená na kubatúru 60 m³. Výrobca u týchto čističiek tiež počíta s priemernou výškou priestoru 2,5 m, z čoho ľahšie odvodíme plochu miestnosti. A práve doporučená plocha už býva pre jednoduchšiu orientáciu pri čističkách uvedená v popise. Plochu pritom vypočítame nasledovne:

Plocha v tvare štvorca: obsah = a x a
Plocha v tvare obdĺžnika: obsah = a x b

     Ak čističku poddimenzujeme, bude to mať rovnaký efekt ako poddimenzovaná klimatizácia, ktorá, čo sa objemu vzduchu týka, funguje na rovnakom princípe. Skrátka nebude stíhať, aj keby bola v nepretržitej prevádzke.

AirFree Lotus

     Pritom účinnosť čističky, ktorá vyhovuje konkrétne danému objemu vzduchu, je 99 % v samotnom prístroji a 85 % vo vzduchu miestnosti, kde čistička slúži. Keď ale dôjde k nesprávnemu výberu alebo čističku na čas umiestnime do väčšej miestnosti, než v akej ju máme obvykle a pre jej objem vzduchu je určená, efektivita filtrovania vzduchu bude nepriamou úmerou klesať. Účinnosť sa nezníži presne o konkrétny pomer čisteného priestoru, pretože je tu nutné vziať do úvahy aj ďalšie faktory, napríklad priechodnosť miestností, teplota a vlhkosť vzduchu alebo technológiu čistenia vzduchu.

Neprehliadnite:
Naozaj Airfree funguje? – skúsenosť jedného z nás
     Do domácnosti, kde chceme obvykle vyčistiť vzduch v obývacej izbe alebo v spálni, je ideálny model čističky AirFree E60 určený pre priestory s 24 m² (pracuje sa tu so zmienenou priemernou výškou miestnosti). Okrem objemu vzduchu alebo plochy, na ktorej bude čistička pracovať, si samozrejme môžeme vyberať z rôznych dizajnov a riešiť i pridané funkcie, napríklad hlučnosť zariadenia alebo rozmery, ale aj ďalšie. Do kancelárie sa pre zmenu hodí napríklad model čističky AirFree WM300, ktorá si poradí s plochou  80 m² a bude efektívne pracovať s objemom vzduchu 300 m³.

Vybrali ste správne, ale nevnímate efekt?
     Možno ste mali utkvelú predstavu, že ako náhle u vás doma čistička vzduchu nejakú chvíľu pobeží, váš domov zaplní svieži až horský vzduch. Tak to ale nefunguje. Postupom času však môžete efekt uvidieť v plynulom ústupe alergických reakcií alebo v menšej agresivite krížových infekcií, ktoré dokážu hlavne na jeseň a v zime pekne potrápiť.

     Skôr ako si objednáte čističku vzduchu, zvážte, v ako veľkom priestore ju chcete využívať. Je to omnoho lepšie, než sa neskôr diviť, že čistička nespĺňa vaše požiadavky. V prípade, že si s výberom stále nie ste istí, neváhajte nás kontaktovať. Odporučíme vám to, čo pre vás bude najlepšie. Nevyberajte si nevyhovujúce produkty, keď si môžete vybrať tie, ktoré pre vás budú perfektné!
comments powered by Disqus