Ako vyliečiť kašeľ bez liekov a chémie? Vyskúšajte inhaláciu!

Ako vyliečiť kašeľ bez liekov a chémie? Vyskúšajte inhaláciu!

Jesenné nevyspytateľné počasie je ideálne pre rozvoj chrípok a šírenie najrôznejších respiračných ochorení. Ak aj vy v tomto období bojujete s nepríjemným kašľom, určite vás bude zaujímať niekoľko tipov, ako ho vyliečiť bez drahých liekov a chémie.
Kasel, inhalovanie

Inhalácia ako metóda stará tisícročia
Ak vám už bežne dostupné lieky nezaberajú, alebo sa jednoducho chcete vyhnúť všadeprítomnej chémii, skúste na liečbu kašľa využiť jednu z prastarých liečebných metód, ktorú poznali už pred tisíc rokmi. Reč je, samozrejme, o inhalácii, ktorá prirodzene zvlhčuje naše sliznice a umožňuje aplikáciu liekov priamo na potrebné miesto dýchacieho ústrojenstva. Zaradiť ju do svojho liečebného plánu môžete vďaka inovatívnym inhalátorom talianskeho výrobcu Laica.

Na rozdiel od orálneho užívania tabletiek či sirupov, ktoré ovplyvňujú celý organizmus, umožňuje inhalácia využitie liečebného efektu iba v dýchacích cestách. Inhalačná liečba tým výrazne znižuje riziko nežiaducich účinkov. Navyše pre túto terapiu môžete využiť celú škálu prírodných (napr. bylinkových) roztokov. Tie najznámejšie nájdete v jednom z našich predchádzajúcich článkov.

Čo všetko zvládnu moderné inhalátory?
Inhalátory Laica plnia tri základné funkcie. Odstraňujú opuchy a tým zlepšujú priechodnosť dýchacích ciest. Zvládnu tiež rozpúšťať prebytočný hlien, čím umožňujú ľahšie vykašliavanie a uvoľňujú nosové dutiny. A nakoniec tiež celkovo zlepšujú prirodzenú funkciu sliznice dýchacích ciest, čím prispievajú k lepšej obranyschopnosti.

Neprehliadnite:
Alergici, máme pre vás 5 tipov, ako prežiť peľovú sezónu.
Aby ste ale využili účinky inhalácie na maximum, je dobré vedieť, ako správne inhalovať. Či už vaša voľba padla na kompresorový alebo ultrazvukový inhalátor, myslite na to, že ani jeden z nich nebude fungovať, ak si sami neosvojíte správnu techniku inhalácie.
Ideálne preto je, ak budete pri inhalácii sedieť napríklad vo svojom obľúbenom kresle a sledovať obľúbený seriál alebo film. Hlavu je potrebné držať vzpriamene, ideálne v jednej osi s chrbticou. Vzpriamený by mal byť tiež váš trup. To preto, aby sa dýchacie cesty správne "otvorili" a mohla do nich prúdiť účinná látka.

Dôležitá je ale tiež samotná technika inhalácie. Najprv sa preto pomaly a zhlboka nadýchnite nosom alebo ústami. V tejto fáze nezabúdajte na nasadenie masky inhalátora. Následne si urobte krátku dychovú pauzu. To preto, aby sa liečivo usadilo na stenách dýchacieho ústrojenstva a ihneď neodchádzalo pri výdychu. Ďalším krokom je dôkladný výdych ústami, po ktorom opäť nasleduje krátka dychová pauza.

Kasel, inhalovanie

Ako často je potrebné inhalovať?
Ak plánujete využiť výhody inhalácie u detí, počítajte s tým, že obzvlášť mladšie deti môžu byť občas neposedné. Netrápte ich preto zbytočne dlhou inhaláciou. Ideálne je, ak liečbu rozdelíte na niekoľko "päťminútoviek", počas ktorých môžete dieťaťu čítať alebo ho nechať sledovať obľúbenú rozprávku či video na internete.

Inhaláciu u malých detí nepraktizujte pri horúčkach a veľkých bolestiach hlavy, hlavne na začiatku ochorenia. Metódu zaraďte do liečebného plánu druhý alebo tretí deň od začiatku ťažkostí, prípadne hneď pri nástupe kašľa.

Neprehliadnite:
5 chorôb, ktoré pomôže zmierniť inhalácia
Dospelí by mali inhalovať dvakrát až trikrát denne po dobu 15 minút. Ak vás trápia alergie, dávajte si pozor na roztoky s bylinkami, ktoré môžu alergické reakcie zhoršovať. Napríklad taký harmanček má síce celý rad hojivých účinkov, ale na inhaláciu pri kašli a nádche nie je úplne ideálny, pretože zbytočne vysušuje sliznice. Ak sa obávate alergickej reakcie, siahnite radšej po soli alebo inhalujte len paru z čistej vody.
comments powered by Disqus