Alergici, pozor! Máme pre vás ekologický tip, ako nedať alergénom v domácnosti šancu

Alergici, pozor! Máme pre vás ekologický tip, ako nedať alergénom v domácnosti šancu

Zhruba 50 % európskej populácie trpí nejakou formou alergie. Najčastejšia je alergia na roztoče, ktorá z uvedeného celku zaberá rovných 40 %. Pomerne častá je aj potravinová alergia, ktorou trpí približne 12 % európskej populácie. Asi 30 % alergikov trápi alergia na zvieratá, pričom mačky v tomto prípade jasne vedú. Podľa dostupných prieskumov a štatistík sa cíti takmer 70 % alergikov vďaka svojmu ochoreniu menejcenne a frustrovane.

Hľadajú preto stále nové a inovatívne spôsoby, ako žiť život v spoločnosti alergie pokiaľ možno čo najkvalitnejšie. Jedným zo spôsobov je aj efektívny spôsob čistenia a údržby domácnosti pomocou pary. Prečo vymeniť chemické čističe za paru? Dôvodov je hneď niekoľko a my vám ich prinášame v nasledujúcich riadkoch.

(ne) viditeľné problémy
Alergény patria až na výnimky medzi bielkoviny. Zbaviť sa ich pochopiteľne môžete pomocou chémie, ktorá ale u mnohých alergikov vyvoláva kožné problémy či ďalšie nepríjemné komplikácie. Týka sa to najmä osôb s atopickým ekzémom a kontaktných alergikov.

U vyššie zmienených jedincov môže chémia vyvolávať prílišné vysušovanie pokožky, pretože väčšina upratovacích prostriedkov obsahuje mydlové zložky, chlór, alkohol alebo iné odmasťujúci prísady. A to atopickej pokožke veľmi vadí. Pri dlhodobom vystavovaní kontaktnému alergénu sa navyše môže objaviť vyrážka. A to najmä na tvári alebo na inom mieste tela s tenkou pokožkou. Keď sa k tomu všetkému pridajú ťažkosti s dýchaním, problém je na svete. Aj z hľadiska ekologického je chémia v čistiacich prostriedkoch jednoducho nežiadúca.

Neprehliadnite:
Späť do minulosti alebo Cesta od skla, cez PET fľaše až po filtračné kanvice
Málokto ale tuší, že s alergénmi možno účinne bojovať pomocou pary a vysokého tlaku. Horúca para totiž dokáže rozložiť problematický alergén na zlúčeniny, ktoré už nebudú vyvolávať nežiaduce a limitujúce alergické reakcie.

Hlavným zdrojom alergénov sú už od pradávna roztoče a ich exkrementy. Voľným okom sú prakticky neviditeľné, preto nám môže občas pripadať, že pri upratovaní zvádzame boj s veternými mlynmi. Navyše najväčšie kolónie roztočov sa už tradične nachádzajú v ťažšie prístupných a namáhavo udržiavaných predmetoch. Typickým "útočiskom" sú napríklad matrace, sedacie súpravy alebo koberce.

Púpava

I tu sa ale dostáva k slovu para. Aby bola jej účinnosť maximálna, myslite pri čistení na to, že musí preniknúť čo najhlbšie a mať svoj čas na pôsobenie, preto je potrebné postupovať pomaly. Nevynechajte žiadnu časť povrchu a predmet ošetrite zo všetkých strán. Silný odmasťovací a dezinfekčný efekt horúcej pary účinne ničí baktérie, alergény, zaschnutú špinu i vodný kameň. To všetko ekologickou cestou bez použitia chémie a prakticky bez námahy.

Kde nájdu parné čističe uplatnenie?

Parné čistenie je ideálne pre všetky typy pevných povrchov: od dlaždičiek, cez koberce, podlahy, až po okenice, rolety, radiátory, matrace, pohovky, autosedačky, sporáky, vane, umývadlá, zrkadlá a pod. Sú ale aj skvelým pomocníkom pri boji s najrôznejšími alergénmi v plyšákoch, pohovkách alebo matracoch. Dokonca aj taký parný mop vďaka špeciálnemu nástavcu poslúži pri každodennej údržbe kobercov, čo alergická domácnosť nepochybne ocení.

Neprehliadnite:
PET fľaše u nás a vo svete: Zaujímavé štatistiky a čísla, ktoré Vás asi (ne)potešia
Priateľské k životnému prostrediu i domácim miláčikom
Ako sme už spomenuli v úvode tohto článku, okrem alergie na prach a roztoče, trpí značná časť európskej populácie aj alergiami na zvieratá. Ich alergény sú obsiahnuté nielen v epiteli, lupinách a kožných šupinách, ale aj slinách, moči, krvnom sére a výlučkoch.

Ani tu preto nie je boj práve dvakrát jednoduchý. Ak sa svojho domáceho maznáčika za žiadnu cenu nechcete vzdať, budete tento nepríjemný problém pravdepodobne riešiť dôkladným upratovaním s bohatým zastúpením chemických prostriedkov a vhodnou medikáciou, ktorú určí lekár.

Aj tu je však na mieste varovné zdvihnutie prsta. Ľuďom ani zvieratám chemikálie jednoducho neprospievajú. Preto je aj v tomto prípade parné čistenie efektívnym spôsobom, ako docieliť zdravý a čistý domov s minimom námahy a absenciou chemických čističov.

Náš tip: Ak sa predsa len nechcete vzdať typickej vône, ktorá sa bytom šíri po vyčistení, odporúčame  parné čističe s možnosťou použitia detergentu, ktorého hlavným účelom je predovšetkým prevoňanie čisteného povrchu či priestoru.

Neprehliadnite:
Sklenené fľaše boli „in“ už pred 400 rokmi + ďalšie zaujímavosti, ktoré ste o nich nevedeli
Parný mop


Je všeobecne známe, že zvieratá majú mnohonásobne silnejší a vyvinutejší čuch než ľudia. Chemické čističe im preto môžu spôsobovať nemalé problémy. Navyše typický zápach obľúbeného chlórového čističa s amoniakom môže napríklad u mačiek vyvolávať potrebu pach "preznačkovat". Vo finále vám tak uprataná domácnosť vydrží len do chvíle, než mačka pach zavetrí.

Aj tu sa preto vyplatí zvážiť možnosť parného čistenia, ktoré je priateľské nielen k vám, ale aj zvieracím miláčikom. Čistenie parou je navyše úplne bezpečné - para totiž z čističa vychádza až po stlačení špeciálneho tlačidla a na čistený povrch dopadá v bezpečnej teplote. To však nemení nič na tom, že úspešne bojuje s roztočmi, vajíčkami bĺch i ďalšími parazitmi a bez milosti ničí všetky doteraz známe alergény, vrátane tých zvieracích.

Viete, že: Parné čističe využijete tiež na údržbu akvárií a terárií? Sklenené plochy je možné jednoducho očistiť vďaka správne zvolenému nadstavcu a kamienky, štrk či piesok, stačí nasypať do sitka a následne dezinfikovať silou a tlakom pary.

Spočítané a podčiarknuté, parné čističe sú účinným, nenáročným, úplne bezpečných a ekologickým prostriedkom, ktorý zaistí čistú a zdravú domácnosť aj pre osoby bojujúce s nepríjemnou alergiou.

comments powered by Disqus