Balená voda až 2 000x drahšia ako voda z kohútika: Hit alebo zvrátenosť?

Balená voda až 2 000x drahšia ako voda z kohútika: Hit alebo zvrátenosť?

Spotrebitelia balansujú medzi dvoma tábormi. Na jednej strane stoja spoločnosti, ktoré profitujú na predaji balenej vody a robia všetko preto, aby spotrebiteľ nosil domov ťažké plastové balíky vôd, na strane druhej sú potom vodárenské spoločnosti, ktorých záujmom je, aby sme doma kohútiky roztočili naplno.  K akému táboru sa pridať? Možno Vám v rozhodovaní pomôžu nasledujúce riadky.

Voda za niekoľko centov aj za stovky
Prvým argumentom je nepochybne cena. Jeden liter odobratej pitnej vody stojí asi 0,001 €. Oproti tomu balená voda môže byť v niektorých prípadoch drahšia až 2 000 násobne! Ako je to možné? Skúste sa poobzerať po regáloch s balenými vodami. K dispozícii dnes už máte vodu z ľadovca, balenú vodu z Fidži, Nórska alebo Tasmánie.

Iba pre zaujímavosť – do rebríčka TOP 5 najdrahších vôd sa dostala napríklad voda 10 Thousand BC, ktorú jej výrobcovia dolujú z ľadovca, pričom jednu várku sa im z nej údajne podarí vyťažiť za tri dni. Tejto skutočnosti samozrejme zodpovedá tiež cena – za fľašu tejto životodarnej tekutiny zaplatíte asi 13 € .

Veľmi podobne je na tom aj voda z Laponska a Himalájí, ktorá je údajne najlepšia v kombinácii s kvalitným čajom alebo vínom. Balenie tejto vody stojí 22 €. A ideme ďalej! Milovníci všetkého trblietavého si iste prídu na svoje vďaka vode Bling H2O. Hoci ide o celkom obyčajnú vodu, nejakého podnikavca napadlo opatriť jej obal trblietavými kryštálmi. Za trblietavú fľašu zaplatíte „iba“ 40 €. A to nie je ani zďaleka všetko.  

Laica
Za 260 € si môžete dopriať skutočný luxus vo forme vody, ktorej fľaša je posiata kryštálikmi Swarovski. Tou vôbec najdrahšou vodou sveta bola, ale nedávno prehlásená voda Kona Deep, ktorú jej výrobcovia čerpajú z tisícok metrov pod morom pri havajskom pobreží. Ochutnať ju môžete za závratných 370 €!

Tu je však potrebné vyzdvihnúť jeden zásadný fakt. Hoci sa môže voda predávať aj za stovky, za jej odčerpávanie veľké korporácie platia veľmi nízke čiastky alebo túto aktivitu dokonca prevádzajú celkom bezplatne.  Počas odčerpávania, ale veľa krát dochádza k porušovaniu environmentálnej legislatívy, o negatívnom dopade na životné prostredie ani nehovoríme.

Američania pijú drahú balenú vodu z kohútika
Veľmi zaujímavá je tiež skutočnosť, že celá jedna tretina balenej vody predávanej v Amerike pochádza z kohútika. Predajcovia vodu iba prefiltrujú a napustia do príťažlivých fliaš. Ani to však Američanov od nákupov balenej vody neodrádza. Každý týždeň si do svojich domovov prinesú asi pol miliardy fliaš. Iba pre predstavu – keby sme všetky tieto fľaše postavili do rady vedľa seba, dokázali by sme päťkrát obtočiť celú našu zemeguľu.

Laica
Výrazná ekologická stopa aj boj o moc
Výrobcovia balenej vody (a tiež jej konzumenti) sú často kritizovaní tiež pre ekologickú stopu, ktorú svojím jednaním podporujú. Rozvoz vody samozrejme zaisťujú kamióny. A spotrebitelia si pre balíky vôd tiež prídu do supermarketu v aute. Ono ťahať šesť 1,5 litrových fliaš na bicykli nie je nič príjemné.

Ďalším problémom je i mocenské postavenie nadnárodných korporácii a ekologické i spoločenské dopady. Pokiaľ by sme sa pozreli na aktuálnu situáciu na celosvetovom trhu s balenou vodou, dominantné postavenie majú spoločnosti Nestlé, Danone, Coca-Cola a PepsiCo. Ich ročný príjem plynúci iba z predaja balenej vody predstavuje závratných 100 miliárd dolárov ročne!

Balená voda nie je lepšia ako voda z kohútika
Veľa sa diskutuje tiež o kvalite balenej vody a vody z kohútika. V jednom z predošlých článkov sme si uviedli na pravú mieru najčastejšie mýty, ktoré sa balenej vody týkajú. Jedným z nich bolo aj vyjadrenie, že balená voda je oveľa kvalitnejšia a chutnejšia ako voda z kohútika.  

To pomerne nedávno vyvrátilo združenie spotrebiteľov Test, ktoré testovalo 18 vzoriek balených vôd. Z hľadiska kvalitatívnych požiadaviek, ale vyhoveli iba 4 vody. V ostatných boli nájdené nadlimitné obsahy dusičnanov, nedovolené cudzorodé organické, ale aj nebezpečné toxické látky.

Jednou z možností, ako sa vyššie uvedenému vyvarovať a nepodporovať devastáciu zdravého rozumu aj okolitej prírody je konzumácia vody z kohútika. Pokiaľ Vám prekáža jej typický chlórový zápach, prizvite si na pomoc niektorú z filtračných kanvíc Laica. Pozrite na ich ponuku tu.

Laica


Viete, že filtre LAICA Bi-flux a Bi-flux Magnesium active boli testované Štátnym zdravotným ústavom. Z testu vyberáme: „Po prefiltrovaní vody došlo k poklesu výskytu chlóru z hodnoty 0,11mg/l pod hranicu stanoviteľnosti.“
comments powered by Disqus