Chrípka verzus prechladnutie. Poznáte rozdiel?

Chrípka verzus prechladnutie. Poznáte rozdiel?

Prechladnutie a chrípka sú v niektorých ohľadoch podobné, môžu sa však ľahko zamieňať. Pokiaľ ide o ich rozpoznanie, je dobré uvedomiť si rozdiely v príznakoch. Ak máte chrípku, je to oveľa väčšia hrozba pre vaše zdravie a pohodu, preto je potrebné poznať rozdiely v príznakoch, aby ste ich mohli včas identifikovať a vyhľadať lekársku pomoc. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli viac o príznakoch prechladnutia a chrípky a o tom, čo ich odlišuje, takže môžete byť pripravení na čokoľvek, čo príde.
Takmer každý bol počas svojho života prechladnutý a nezáleží na tom, či žijete v teplom alebo chladnom prostredí. Človek prekoná počas života veľa prechladnutí, ktoré môžu začať v detstve a sporadicky môžu pokračovať do vysokého veku. Zatiaľ čo väčšina ľudí môže bojovať proti nachladnutiu správnym odpočinkom a niektorými voľne dostupnými liekmi, u osôb s oslabeným imunitným systémom existuje väčšie riziko vážnejších problémov. Ak máte oslabený imunitný systém, nachladnutie môže viesť až k zápalu pľúc, pokiaľ sa nelieči. Pravidelne si umývajte ruky mydlom, aby ste predišli prechladnutiu alebo jeho šíreniu. Vždy kýchajte priamo do vreckovky alebo lakťa, aby ste zabránili šíreniu baktérií do vzduchu. Zárodky prechladnutia nemôžu žiť na povrchoch alebo odevoch, môžu ale žiť aj na pokožke. Chrípka a prechladnutie sú spôsobené rôznymi vírusmi. Aj keď je každé ochorenie vážne, chrípka môže ohrozovať život a príznaky sa môžu objaviť rýchlo a nečakane.

Chrípkový vírus je známy v troch typoch: chrípka typu A, chrípka typu B a chrípka typu C a každý vírus má určité kľúčové rozdiely. Chrípka typu A a B sú zvyčajne zodpovedné sa sezónne epidémie, o ktorých zvyčajne počúvame napríklad v správach. Nie každý, kto dostane chrípku, musí vyhľadať lekársku pomoc. Starší ľudia, deti či osoby s oslabeným imunitným systémom sú vystavení najväčšiemu riziku vážnych zdravotných komplikácií. Niektoré bežné príznaky chrípky môžete liečiť voľnopredajnými liekmi na zníženie horúčky. Tieto lieky je možné kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Ak je chrípka závažnejšia, lekár vám môže predpísať antivírusové lieky proti chrípke. Tieto lieky sa zvyčajne podávajú ľuďom, ktorí sú v dôsledku chrípky vystavení vyššiemu riziku komplikácií. Avšak antivirotiká nie sú pre väčšinu ľudí potrebné ako forma liečby. Môžete skúsiť niekoľko domácich metód liečby na zmiernenie príznakov, ako napríklad vdychovanie pary či konzumácia jedla ako teplý vývar. Pokúste sa ostať v teple a odpočiňte si, kým príznaky nezmiznú. Keď máte chrípku, vyvarujte sa fyzickej námahe. Antivírusovú liečbu môžu dostať ľudia v rizikovej skupine, ako sú deti, osoby staršie ako 65 rokov či tehotné ženy. Pre väčšinu ľudí je chrípka niečo, proti čomu musia bojovať, kým imunitný systém tela nezabije vírus.

AirFree

Kľúčové rozdiely
Zatiaľ čo niektoré príznaky prechladnutia a chrípky sú podobné, prejavujú sa rôznymi spôsobmi. Napríklad, príznaky prechladnutia prichádzajú postupne, zatiaľ čo príznaky chrípky sa môžu objaviť náhle, keď ich najmenej čakáte. Ak ste prechladený, zriedka je vaša choroba sprevádzaná horúčkou. Avšak chrípka sa vyznačuje vysokou horúčkou a je jedným z najdôležitejších príznakov, ktoré je potrebné sledovať. Ak je vaša teplota extrémne vysoká alebo ani po čase neklesá, mali by ste čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Bolesti hlavy sú tiež zriedkavým príznakom pri prechladnutí, ale sa môžu ľahko zamieňať s preťažením dutín alebo zápalom dutín. Tí, ktorí trpia chrípkou, pravdepodobne zažijú bolesti hlavy, ktoré môžu byť veľmi bolestivé a dlhotrvajúce. Prechladnutie by vo všeobecnosti nemalo mať za následok vážne zdravotné problémy. Avšak chrípka, môže viesť k niečomu oveľa závažnejšiemu, ako je zápal pľúc, kóma či dokonca smrť. Ďalšími komplikáciami, ktoré môžu byť spôsobené chrípkou, sú problémy so srdcom či mozgom, zápal dýchacích ciest alebo to môže vyvolať záchvaty astmy. Ľudia trpiaci chronickým ochorením srdca môže mať tiež silnejšie príznaky a problémy v súvislosti s chrípkou.

Neprehliadnite:
8 žien dostalo možnosť vyskúšať čističku vzduchu Airfree: ako dopadlo testovanie?
Bežné prechladnutie je obvyklou chorobou s nízkym rizikom. Niektoré príznaky prechladnutia zahŕňajú upchatý nos, nádchu alebo kašeľ. Aj keď je kašeľ súčasťou prechladnutia, pokiaľ sa kašeľ zhoršuje alebo pretrváva týždeň či dlhšie, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Ak máte horúčku, kontaktujte lekára, aby vás skontroloval a prípadne vylúčil chrípku. Mnoho ľudí pri prechladnutí pociťuje bolesť tela a iné bolesti a môžu bojovať s neustálym pocitom únavy. Únava je častým príznakom a často môže súvisieť aj s nedostatkom spánku, ktorý je narušený kašľaním či kýchaním. Pri prechladnutí môžete pociťovať mierne bolesti v krku. Toto je spojené s kvapkaním z nosa, ktoré môže dráždiť hrdlo. Môže to byť spôsobené tiež upchatým nosom a potrebou dýchať ústami, čo vedie k suchu v hrdle. Väčšina ľudí nepotrebuje navštíviť pri prechladnutí lekára. Avšak malá deti či dojčatá môžu za určitých podmienok potrebovať lekárske ošetrenie.

Ako ste sa mohli dočítať už vyššie, keď porovnávate príznaky prechladnutia a chrípky, horúčka je jednou z najdôležitejším vecí, ktorú je potrebné sledovať a dávať pozor. Vysoká horúčka alebo horúčka, ktorá pretrváva viac ako jeden deň, môže znamenať, že namiesto bežného prechladnutia máte práve chrípku. Avšak nie každý kto má chrípku, bude mať aj horúčku. Ak máte horúčku alebo zimnicu, je možné že máte práve chrípku. Medzi ďalšie príznaky patrí pretrvávajúci kašeľ, bolesť v krku a nádcha alebo upchatý nos. Môžete tiež cítiť bolesti svalov alebo tela, čo je tiež príznakom chrípky.  Bolesti hlavy a únava sú ďalšími bežnými príznakmi. Mnoho ľudí, ktorí majú chrípku, trpí dlhotrvajúcou únavou a môžu spať omnoho dlhšie ako by spali za normálnych okolností. S chrípkou sú niekedy spojené aj zvracanie a hnačka. Tieto príznaky bývajú častejšie u detí ako u dospelých.

AirFree

Deti a prechladnutie
Pokiaľ máte doma novorodenca, ktorý má do 12 mesiacov a má zvýšenú teplotu 38°C alebo dokonca vyššiu, ihneď ho vezmite k svojmu detskému lekárovi. U detí každého veku by sa mala stúpajúca teplota alebo teplota trvajúca viac ako dva dni diagnostikovať a liečiť. Deti, ktorá majú príznaky, ktoré sa nezlepšujú alebo sa dokonca ešte zhoršujú, by mali vyhľadať lekárske ošetrenie. Taktiež by ste mali navštíviť lekára, ak sú príznaky vášho dieťaťa závažné ako veľmi bolestivé bolesti hlavy  či nepoľavujúci kašeľ. Dýchavičnosť, bolesť ucha a nechutenstvo sú ďalšie vážne príznaky, ktoré je potrebné sledovať. Je dôležité si uvedomiť, že dospelých aj deti môže postretnúť prechladnutie hocikedy počas roka. Avšak väčšina ľudí sa stretáva s nachladnutím hlavne počas jesenných a zimných mesiacov.

Spoznajte tieto vírusy bližšie
Akonáhle sa oboznámite s príznakmi chrípky a prechladnutia, ľahšie potom zistíte rozdiely. Venujte veľkú pozornosť malým deťom a starším osobám, pretože tieto dve skupiny sú najzraniteľnejšie na zdravotné komplikácie súvisiace s chrípkou.  Po prečítaní tohto článku by ste mali byť pripravení na rozpoznanie hlavných rozdielov medzi príznakmi prechladnutia a chrípky. Pri prekonávaní týchto chorôb vám môže pomôcť aj čistička-sterilizátor vzduchu Airfree. Keďže tá vzduch sterilizuje a redukuje množstvo mikroorganizmov zo vzduchu, môže pomôcť znížiť vaše príznaky a taktiež môže pomôcť predísť šíreniu vírusov a teda chráni aj vašu rodinu.
comments powered by Disqus