Chystáte sa inhalovať? Na toto by ste nemali zabudnúť

Chystáte sa inhalovať? Na toto by ste nemali zabudnúť

Účinky inhalovania poznali už naši predkovia v starovekom Egypte. V tej dobe im síce životy neuľahčovali dnešné vylepšenia v podobe kompresorových alebo ultrazvukových inhalátorov, mali však vlastné spôsoby, ako inhalovať výpary, napríklad, z eukalyptu. Dnes sú možnosti inhalácie oveľa zaujímavejšie a rozmanitejšie. Ani ten najlepší a najdrahší inhalátor ale nebude fungovať správne, pokiaľ si neosvojíte zásady jeho správneho používania.

Keď inhalátor, tak jedine Laica
Súčasťou našej ponuky sú inhalátory Laica, ktoré patria medzi absolútnu špičku vo svojom obore. Patria do rodiny talianskeho výrobcu Laica, ktorý na našom trhu pôsobí už od roku 1974. V súčasnej dobe sa jeho inhalátory, niekedy nazývané aj rozprašovače, objavujú takpovediac na všetkých svetových kontinentoch. Ich obľuba spočíva v jednoduchom a všestrannom použití, vysokej kvalite a dlhej životnosti. Všetky inhalátory Laica sú certifikované, takže máte istotu, že pracujete s bezpečnými a účinnými pomocníkmi.

Základné funkcie inhalátora
A čo všetko také inhalátory zvládnu? Vo svojej podstate plnia tri základné funkcie. Odstraňujú opuchy a tým zlepšujú priechodnosť dýchacích ciest. Sú preto vhodné pre osoby, ktoré trápi upchatý nos či astmatické záchvaty. Zvládnu taktiež rozpúšťať prebytočný hlien, čím dochádza k jednoduchšiemu vykašlávaniu a uvoľneniu nosových dutín. A nakoniec tiež celkovo zlepšujú prirodzenú funkciu sliznice dýchacích ciest, čím prispievajú k lepšej obranyschopnosti.

Pozor na trup aj hlavu
Či ste sa už rozhodli pre kompresorový alebo ultrazvukový inhalátor, myslite na to, že ani jeden z nich nebude fungovať, pokiaľ si sami neosvojíte správnu techniku inhalácie. Ideálne bude, ak budete pri inhalácii sedieť, napríklad, vo svojom obľúbenom kresle. Držte hlavu vzpriamene, v jednej osi s chrbticou. Trup by mal byť vzpriamený. To preto, aby sa dýchacie cesty, ľudovo povedané, otvorili a mohla do nich prúdiť účinná látka.

Neprehliadnite:
Zvlhčovač vzduchu alebo inhalátor? O čo tu ide!
Laica NE2012

Naučte sa správne dýchať
A ako na samotnú techniku inhalácie? Najprv sa pomaly a zhlboka nadýchnite nosom alebo ústami. V tejto fáze by mala byť maska inhalátora nasadená. Následne si spravte krátku dychovú pauzu. To preto, aby sa liečivo usadilo na stenách dýchacieho ústrojenstva a ihneď neodchádzalo pri výdychu. Ďalším krokom je dôkladný výdych ústami, po ktorom opäť nasleduje krátka dychová pauza.

Inhalácia bez účinku? Niečo robíte zle.
Podľa najnovších prieskumov až 70 % pacientov nepoužíva inhalačné systémy správne. Informácie o tom, ako správne inhalovať sa pritom objavujú už po roku 1956, kedy bola objavená možnosť inhalovať z nádobky obsahujúcej liek so stlačeným plynom. Veľa autorov skorších publikácií upozorňovalo na úskalia spojené s inhalačnými systémami v závislosti od mnohých okolností, ako sú vek, bronchiálna obštrukcia, individuálna schopnosť zvládnuť inhalačnú techniku, pochopenie inštruktážnych letáčikov, výuka zdravotníkmi, a pod. Niektoré z týchto chýb boli natoľko závažné, že mohli spôsobiť neúčinnosť alebo nedostatočnú účinnosť liečby či dokonca nežiaduce účinky z predávkovania.

Najčastejšie chyby pri inhalácii:
- Nečítate návody na použitie (súčasťou každého inhalátora je návod, ako správne prístroj používať).
- Nerozdýchavate sa (pred aplikovaním lieku je vhodné „rozdýchať sa“ – nadýchnuť sa z plných pľúc a vydýchnuť).
- Zvolenie zlého typu inhalátora (ultrazvukový inhalátor je vhodný skôr pre tekuté inhalačné roztoky, ten kompresorový zvládne aj roztoky husté alebo olejnaté).
- Zlá inhalačná technika (najskôr je nutný hlboký nádych nosom alebo ústami s maskou, potom zadržanie dychu na 5 až 10 sekúnd a následný výdych ústami mimo nádobu, po ktorom opäť nasleduje dychová pauza).
- Zlá pozícia tela pri inhalácií. Ideálne je, ak počas inhalácie sedíte a držíte trup vzpriamene. Hlava by mala byť taktiež vzpriamená, v jednej osi s chrbticou.
- Častou a závažnou chybou je riedenie liekov určených na inhaláciu destilovanou vodou (lieky je nutné riediť fyziologickým roztokom alebo Vincentkou).
- V prípade upchatého nosa je potrebné nos najprv vyčistiť, a až potom inhalovať
- Nedostatočná dĺžka inhalácie (inhalovať by ste mali preventívne aspoň raz denne po dobu 10 – 20 minút).
- Nedostatočná intenzita inhalácie (preventívna inhalácia spočíva v jednom sedení denne). Ak bojujete s nachladnutím alebo alergickými záchvatmi, zvýšte počet aplikovaní na 2 – 3 denne.
- Zlé návyky pred inhaláciou. Inhalovať by ste mali večer, pred spaním. Neodporúča sa konzumovať veľké množstvo jedla. Mohlo by vám totiž prísť nevoľno.
- Inhalátor je nutné udržiavať v čistote (pravidelná dezinfekcia) a neaplikovať z neho liek po dobe jeho použiteľnosti.
- Po cca 70 použitiach je potrebné vymeniť filter inhalátora. Náhradné filtre nájdete tu.Neprehliadnite:
Nepříjemné projevy alergie lze mírnit inhalací
comments powered by Disqus