Čo je to inhalátor? A na čo sa používa?

Čo je to inhalátor? A na čo sa používa?

Pomáhajú nám pri problémoch s dýchacími cestami, avšak mnoho ľudí si pod inhalátorom predstaví niečo iné. Niektorí si predstavia veľké prístroje v nemocnici, ktoré za nás dýchajú, niektorí zase malé „spreje“, ktoré nám po stlačení pošlú do pľúc či už nejaký liek alebo dávku kyslíka. My sa však pozrieme na typický inhalátor, ktorý tiež poznáme aj ako tzv. nebulizér.
Inhalátor je zdravotnícka pomôcka
Inhalátory sú prístroje, ktoré sú bežne dostupné v obchodoch s elektronikou alebo v zdravotníckych potrebách. To znamená, že si ich jednoducho zaobstaráte bez lekárskeho receptu. Typický inhalátor sa skladá z motorčeka väčšinou ukrytého v bielom tele, zo zásobníka, z hadice a masky. Proces inhalácie začína naliatím určeného liečiva do zásobníka. Následne motorček premení liečivo na hmlovinu, teda na mikro čiastočky, ktoré ústia do hadice a cez masku do našich dýchacích ciest.

Laica inhalátor

Inhalovanie zmierňuje opuch sliznice

Inhalácia sa používa na širokú škálu ochorení dýchacích ciest. Jej najväčšou výhodou je, že na rozdiel od tabletiek nezaťažuje celý organizmus a na dosiahnutie želaného výsledku je potrebný len zlomok liečiva, ktoré sa vdychovaním (inhaláciou) dostáva priamo na problémové miesta.

Účinky inhalácie:
- Zmiernenie opuchu sliznice
- Znižovanie hlienu v dýchacích cestách
- Zmierňovanie zápalov dýchacích ciest

Neprehliadnite:
Čo sa deje s telom pri alergii a ako vám môže pomôcť prenosný inhalátor?
Pri akých ochoreniach používať inhalátor:
- Nachladnutie
- Zápal priedušnice a priedušiek
- Zápal dutín
- Alergie
- Astma
- Rôzne pľúcne poruchy

Inhalátor sám o sebe však nie je liekom,  je len pomôckou, ktorá vám pomôže dopraviť liek alebo liečivo na to správne miesto.

Inhalátory delíme na ultrazvukové a kompresorové
Ultarzvukový inhalátor LAICA 6026 –  používa najmodernejšiu teda ultrazvukovú technológiu. Rozbíja liečivú tekutinu na mikroskopické kvapky tzv. hmlovinu s veľkosťou 3,4 μm, ktoré rýchlosťou 0,4 ml/min (nebulizačný výkon)  následne putujú do nosa a úst. Prístroj vyniká nízkou spotrebou a tichým chodom. Nie je však vhodný pre liečivá na olejovej báze s vysokou viskozitou viac ako 3 cPs (centipois). Je vhodný pre rozprašovanie minerálnych, slaných vôd a liečiv rozpustných vo vode.

Laica inhalátor

Kompresorový inhalátor LAICA NE 2012 - vytvára prúd vzduchu, ktorý kompresorom rozprašuje liečebnú tekutinu cez dýzu a ženie ju von z prístroja. Stredne veľké čiastočky o veľkosti 2,61 μm následne putujú rýchlosťou 0,35 ml/min  až do nosa a úst. Oproti ultrazukovému typu si komresorový inhlalátor poradí so všetkými druhmi liečebných roztokov vrátane liečiv s vysokou viskozitou (olejové disperzie a éterické oleje. Konkrétne model NE2012 disponuje ešte odkladacím priestorom, ktorý zaručí, že budete mať všetko po ruke, čo určite oceníte pri domácom liečení.

Neprehliadnite:
Nepříjemné projevy alergie lze mírnit inhalací
Pri výbere inhalátora teda sledujte tieto parametre:
- Či je kompresorový alebo ultrazvukový
- Hlučnosť prístoja
- Nebulizačný výkon, teda rýchlosť rozprašovania
- Veľkosť čiastočiek, na ktoré dokáže inhalátor rozbiť liečivo
- Nezabudnite si tiež pozrieť na príslušenstvo dodávané k inhalátoru, akými sú typ masky alebo dĺžka hadice
comments powered by Disqus