Doprajte si zdravý nádych. Inhalujte.

Doprajte si zdravý nádych. Inhalujte.

Vravíte si nádych ako nádych. Možno by ste sa čudovali, že „zdravé dýchanie“ dokáže robiť hotové zázraky. Čo robiť, ak sa nachladnutie, chrípka či iné respiračné problémy neustále vracajú a nie a nie sa ich zbaviť. Ak nepatríte k zástancom antibiotík, skúste niečo menej invazívne a najmä s dlhodobým efektom. INHALUJTE.

Keď sme boli malé deti, mamy pred nás položili hrniec s teplou slanou vodu, alebo vodou s harmančekom. S uterákom na hlave sme  nedočkavo čakali kedy vyjdeme z tej „tmy“ a utrieme si mokrú tvár. Hlava z toho bola celá mokrá a procedúra nebola úplne najpríjemnejšia aj keď nebolela. Na začiatku bola para vzdy príliš horúca ....Dnes môžeme namiesto hrnca siahnuť po inhalátore. Nasadíme si masku na tvár, zapneme prístroj, nastavíme budík na 20 minút a dýchame.

Prečo inhalovať?
Laica InhalatorInhalačná terapia umožňuje aplikáciu liekov priamo na potrebné miesto dýchacieho ústrojenstva. Na rozdiel od užívania tabletiek či sirupov ústami, ktoré ovplyvňujú celý organizmus, umožňuje inhalácia využitie liečebného efektu iba v dýchacích cestách. Teda presne tam, kde je to potrebné. Inhalačná liečba tým výrazne znižuje nežiadúce účinky užívania tabletkovej formy liekov. Samotný proces inhalovania liečiv je nekomplikovaný, pohodlný a bezpečný.

Čo inhalovať?
Na inhalovanie sa u detí aj dospelých bez vážnych zdravotných ťažkostí odporúča inhalovať:
Sterilný fyziologický roztok chloridu sodného (NaCl 0,9%) – jedná sa o základný medikament pre inhaláciu, slúži aj na nariedenie iných liekov. Inhaluje sa aj samostatne ako prevencia zápalov dýchacích ciest. Pri zápaloch už prepuknutých má nepochybný odhlieňovací účinok.

Minerálne vody vhodné na inhalovanie – Vincentka. V dýchacích cestách napomáha odhlieňovaniu. Môže sa použiť pri akútnych aj chronických zápaloch dýchacích ciest. Priaznivo ovplyvňuje aj celkovú imunitu organizmu.

Látky s mukolytických účinkom (napr. Mucosolvan, Bromhexin, Ambrobene).  Väčšina mukolytík sa riedi fyziologickým roztokom (NaCl 0,9%).

Všetky tieto prípravky sú dostupné v lekárňach. Pred ich použitím je vhodné poradiť sa s lekárom.

Čas potrebný na inhaláciu
Inhalujte raz denne približne 20 minút. Na inhaláciu je potrebný pokoj, preto sa odporúča  inhalovať pred spaním. Pokiaľ trpíte respiračnými ochoreniami, zvýšte frekvenciu na dve až tri inhalácie denne počas 20 minút.

Čo je dôležité vedieť pred kúpou inhalátorov?

Predovšetkým aké druhy liečiv budeme inhalovať. V prípade, že budete inhalovať iba minerálne, slané vody a liečivá rozpustné vo vode uprednostnite ultrazvukový inhalátor. V prípade olejových emulzií použite kompresorový inhalátor.

comments powered by Disqus