Ako často inhalovať? Najlepšie denne, tvrdia odborníci

Ako často inhalovať? Najlepšie denne, tvrdia odborníci

Vzduch okolo nás je plný cudzorodých častíc, ktoré sa behom dýchania môžu dostať do dýchacích ciest. Aby sme si o týchto časticiach spravili konkrétnu predstavu, doplníme, že ide o rôzne choroboplodné zárodky, alergény i nebezpečné splodiny. Vďaka pravidelnej inhalácii je sliznica dýchacieho ústrojenstva schopná sama sa s týmito nečistotami vysporiadať. K tomu, aby bola inhalácia účinná je však potrebné dodržiavať základné zásady, ktoré spočívajú v pravidelnosti liečby.
Ultrazvukový vs. kompresorový inhalátor
Prvým krokom je výber správneho inhalátora. Na našom trhu existujú inhalátory ultrazvukové a kompresorové. Ultrazvukové inhalátory fungujú tak, že o rozprašovanie liečebnej tekutiny na mikroskopické kvapôčky vo forme hmloviny alebo aerosolu sa stará vibračné zariadenie nazývané vysokofrekvenčný oscilátor. Ultrazvukové inhalátory sú takmer nepočuteľné. Na druhej strane majú problémy s rozprašovaním hustých alebo olejnatých roztokov, ktoré je potrebné nariediť, napríklad, minerálkou. V našom e-shope nájdete klasický ultrazvukový inhalátor Laica, ale taktiež model určený primárne pre deti.

Oproti tomu, pri kompresorovom inhalátore, zaisťuje rozprašovanie liečebnej tekutiny, na mikroskopické kvapôčky vo forme hmloviny alebo aerosolu, tryska napojená na kompresor. Medzi nevýhody kompresorových inhalátorov patrí ich vyššia hlučnosť. Pomerne jednoducho s nimi ale možno inhalovať taktiež husté roztoky alebo olejnaté tekutiny. Čo sa týka kompresorových inhalátorov, tu je naša ponuka trochu obsiahlejšia. Napríklad, kompresorový inhalátor NE2003  je kompaktný a má nízku spotrebu. Model NE3001 je tichý a ľahký, preto je vhodný na cestovanie. Zabudnúť nesmieme ani na kompresorový inhalátor Laica Baby Line NE2010, určený primárne pre deti.

Laica MD6026
Kedy má zmysel inhalovať?

Neexistuje výhradne zlé alebo ideálne obdobie na inhaláciu. Všetko záleží na ťažkostiach, s ktorými sa aktuálne stretávate. Ak vás trápia časté choroby a sklony k infekciám dýchacích ciest, zamerajte sa na intenzívnu inhaláciu od jesene do jari a v obdobiach rôznych epidémií. Pokiaľ máte zlé skúsenosti s alergiami na pele či plesne, inhalujte celoročne a intenzívne inhaláciu zaraďte do svojho liečebného programu najmä v období vykurovacej sezóny. Trápia vás alergie na roztoče a domáce zvieratá? Opäť nepodceňujte inhaláciu v priebehu celého roka, vrátane vykurovacej sezóny. U osôb, ktoré trpia astmou a inými pľúcnymi chorobami je inhalovanie vhodné celoročne.

Ako často inhalovať?
Pokiaľ chcete predísť ochoreniam a dýchacím problémom, inhalujte raz denne. V prípade, že aktuálne bojujete s nachladnutím alebo alergickými záchvatmi, zvýšte počet inhalácií na dve až tri sedenia denne. Dodržujte taktiež optimálnu dĺžku inhalácie. Tá by mala trvať približne 10 až 20 minút. Konkrétne odporúčanie na dobu inhalácie je uvedené pri jednotlivých typoch inhalátorov. Ideálne je, ak budete inhalovať večer pred spaním. Pred samotnou inhaláciou by ste nemali konzumovať príliš veľa jedla, pri procese by vám mohlo prísť nevoľno. Pokiaľ to váš model inhalátora dovoľuje, sadnite si s ním do pohodlného kresla a v pokoji inhalujte.

Neprehliadnite:
Zvlhčovač vzduchu alebo inhalátor? O čo tu ide!
Laica NE2003

Správna technika inhalácie je základ
Na účinnosť inhalácie má vplyv taktiež poloha tela a spôsob dýchania. Už vyššie sme sa zmienili o tom, že by ste mali pri inhalácií sedieť v kresle. V tejto polohe si ale dávajte pozor na to, aby bol váš trup čo najviac vzpriamený. To preto, aby sa „otvorili“ dolné dýchacie cesty. Pozor si dávajte aj na držanie hlavy. Držte ju vzpriamene, v jednej osi s chrbticou. Samotná technika dýchania pri inhalácií nie je zložitá a je veľmi jednoduché sa ju naučiť. Najprv sa pomaly a zhlboka nadýchnite nosom alebo ústami. V tejto fáze by mala byť nasadená maska inhalátora. Následne si spravte krátku dychovú pauzu. To preto, aby sa liečivo usadilo na stenách dýchacieho ústrojenstva a ihneď neodchádzalo pri výdychu. Ďalším krokom je dôkladný výdych ústami, po ktorom opäť nasleduje krátka dychová pauza. Strážiť by ste si mali taktiež počet používania inhalátora. Aby fungoval tak, ako má, odporúčame jeho filter vymeniť po cca 70 použitiach. Náhradné filtre nájdete v tejto kategórii.

Prečo práve inhalátory Laica ?
Už vyššie sme spomínali niekoľko modelov z rodiny talianskeho výrobcu Laica.  A dôvodov na to máme hneď niekoľko. Inhalátory Laica vyhovujú najprísnejším normám EU. Vy alebo vaši najbližší tak budete pracovať s certifikovaným a osvedčeným inhalátorom, predávaným takmer na všetkých kontinentoch. Medzi ďalšie výhody Laica inhalátorov patrí ich jednoduchá obsluha, vysoká účinnosť a všestranná použiteľnosť. Celosvetový úspech spoločnosti, ktorá bola založená v Taliansku, v roku 1974, bol dosiahnutý najmä vďaka zameraniu na najvyššiu kvalitu, bezpečnosť a výrazný dizajn všetkých produktov značky LAICA s cieľom prispieť k zlepšeniu kvality života a zdravia ich užívateľov.

comments powered by Disqus