Je v nemocniciach a ordináciách skutočne zdravý vzduch? Čo sme zistili o čistote vzduchu

Je v nemocniciach a ordináciách skutočne zdravý vzduch? Čo sme zistili o čistote vzduchu

Každoročný strašiak „chrípka“ opäť útočí v celej svojej sile. Kam sa pohnete stretávate nakazených ľudí – v dopravných prostriedkoch, v kanceláriách, v školách, škôlkach, v obchodoch. Rýchla doba vytvorila trend neliečenia a nedoliečovania sa, čo pomáha ešte k rýchlejšiemu šíreniu choroby a ohrozuje tak väčšie množstvo obyvateľstva. Práve v prvé dni choroby (kedy si človek ešte nahovára, že mu nič nie je) je najväčšie riziko šírenia infekcií. Vedecké výskumy ukazujú, že baktérie, vírusy, huby, spóry plesní, pele spôsobujú 10-20% infekcií, ktoré sa môžu šíriť prirodzeným spôsobom alebo napríklad aj urýchleným ventilačným systémom a vlhkosťou vzduchu – v nemocniciach taktiež kožnými šupinkami pacientov alebo zdravotného personálu. Zaujímavosťou taktiež je, že inkubačná doba chrípky je 12 až 72 hodín a v oblečení je vírus schopný prežiť až 12 hodín.
NemocnicaRovnako riziko nákazy zvyšuje uzatvorené prostredie. Podľa zistenia vedcov je zaťaženie ľudského organizmu až stonásobne väčšie v uzatvorených priestoroch. Nečistota vzduchu je podporovaná vysokou akumuláciou ľudí, modernými izoláciami, ktoré zabraňujú výmene vzduchu, organické materiály ako sú závesy alebo koberce. Takto znečistený vzduchu môže vyvolať zdravotné ťažkosti ako napríklad astma, kašeľ, začervenanie očí a mnohé ďalšie.

Za uzatvorené prostredie bezpochyby môžeme považovať aj nemocnice a zdravotnícke zariadenia, kde je nielenže vysoká akumulácia ľudí, ale situáciu značne zhoršuje niekoľko násobne vyšší výskyt vírusov. Práve v nemocniciach je veľmi ťažké dosiahnuť vysokú kvalitu vzduchu, ktorá by pacientom neškodila. Je potrebné si uvedomiť, že v nemocniciach sú okrem už nakazených pacientov vírusovým ochorením takí, ktorým môže vírusové ochorenie spôsobiť závažné komplikácie, napr. pacienti po chirurgických zákrokoch, tehotné ženy. Takáto komplikácia môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu, ktoré môže spôsobiť aj smrť a taktiež vedie k zvýšeniu nákladov na liečbu. Jednou najrozšírenejších baktérií je stafylokok, ktorá je prirodzenou súčasťou mikroflóry, ale jej patogénne druhy sú pôvodcami ochorení. Stafylokok môže spôsobovať rôzne infekcie, ktoré sa môžu prejaviť zápalom kože až po život ohrozujúce stavy. Pre pacientov sú nebezpečné aj huby, ktoré sa vyskytujú vo vzduchu. Najrozšírenejšie sú aspergily, ktoré sa vyskytujú všade okolo nás a približne 20% z nich dokázateľne vyvoláva choroby. Aspergily môžeme získať zo vzduchu obyčajných vzdychnutím –nachádzajú sa vo vzduchu, vo vode, v prachu alebo aj v potravinách. Aj v tomto prípade platí staré známe pravidlo – lepšia je prevencia ako liečba.

Možným riešením ako pomôcť pacientom a chrániť ich pred prípadnou zbytočnou nákazou je použitie čističiek vzduchu v nemocniciach. Podľa výsledkov testov, ktoré boli realizované v reálnych podmienkach je dokázané, že čističky vzduchu s patentovanou technológiou Airfree zlikvidujú približne  90% baktérií a húb, ktoré znečisťujú ovzdušie.

Neprehliadnite:
Naozaj Airfree funguje? – skúsenosť jedného z nás
Tento spôsob čistenia vzduchu využíva zákony termodynamiky a keramické jadro, ktoré sa vyhrieva až na 200°C a pri tejto vysokej teplote ničí baktérie, huby vírusy, pele, organický zápach a redukuje aj škodlivý ozón. Posledné nezávislé testy ukázali, že Airfree je schopné v miestnosti veľkej 46m2 zlikvidovať až 96% vzdušných baktérií a húb.
comments powered by Disqus